Stručni skup za vjeroučitelje osnovnih i srednjih škola

OSIJEK (TU) – U organizaciji Katehetskog ureda Đakovačke-osječke nadbiskupije i Agencije za odgoj i obrazovanje Podružnica Osijek 6. travnja u Osijeku je održan stručni skup za vjeroučitelje osnovnih i srednjih škola na temu Dramsko-scensko stvaralaštvo u nastavi vjeronauka.

Nakon zajedničke molitve koju su pripremili vjeroučitelji, nazočnima se obratila predstojnica Katehetskog ureda dr. Teuta Rezo, đakovačko-osječki nadbiskup i metropolit mons. dr.  Đuro Hranić, predstojnica Podružnice Osijek Agencije za odgoj i obrazovanje (AZOO) Ivana Biljan, prof., a tijekom programa prigodnu riječ uputila je i viša savjetnica za vjeronauk pri AZOO Ankica Mlinarić, dipl. teolog.

Važnost permanentnog obrazovanja i kvalitete vjeronauka

Predstavljajući temu stručnog skupa, predstojnica Rezo je rekla: „S ciljem podizanja kvalitete nastave vjeronauka odlučili obraditi i elemente dramsko-scenskog stvaralačkog izražavanja u nastavi vjeronauka. Osim što je stvaralačko izražavanje jedan od elemenata vrednovanja učenika, prilika je to i za samovrednovanje vjeroučitelja – na koji način postavlja i artikulira svoju nastavu, koliko je ona kreativna, dinamična, koliko su sami učenici sukreatori u nastavi i koliko se oni kroz svoje talente i kreativnost, mogu na nov način sučeljavati i promišljati o sadržajima koje donosi vjeronauk.“

Izražavajući radost zbog susreta s vjeroučiteljima, njihova interesa za permanentno obrazovanje te odgovornog djelovanja Katehetskog ureda u tom smjeru, nadbiskup Hranić također je istaknuo da treba „trajno voditi računa o podizanju kvalitete vjeronaučne nastave“, te rekao: „Svima vam želim zahvaliti za vaš ozbiljan rad i trud. Svi smo svjesni, i ja, a isto tako i naši svećenici, ozbiljnosti i odgovornosti zadaće koju ostvarujete. Možda smo mi, svećenici i biskupi često čak u zavjetrini, a vi ste na daleko većoj vjetrometini, i tu se prilično dobro snalazite. Nastavite i nemojte žaliti truda u nastojanju da trajno učite, vodite računa o svom trajnom rastu, o duhovnom napretku i stručnom obrazovanju – kako biste se doista mogli u ovim vjetrovima koji pušu nametnuti kvalitetom svojega rada.“

Predstojnica I. Biljan istaknula je zadovoljstvo zbog partnerskog odnosa Katehetskog ureda i AZOO-a te naglasila važnost teme ovoga stručnog skupa. „Djeca kroz dramsko-scensku igru upoznaju sebe, grade svoj vrijednosni sustav, preuzimaju moralne vrijednosti, a onda dolaze i do kritičkog mišljenja – prepoznaju što je lijepo i što je vrijedno… Svaki dan donose pred nas svoje snove, a mi snove trebamo uzeti i brinuti o njima; ne gaziti ih, nego osluškivati njihove potrebe. Ako govorimo o holističkom pristupu odgoju i obrazovanju onda dramska igra itekako ima značajnu ulogu. Djeca kroz igru iznose i svoje strahove, izgrađuju svoju osobnost i tu nećemo ocjenjivati samo ono što dobiju svojim obrazovanjem kroz vjeronauk znanja – jer igra ima značajnu ulogu u razvoju pojedinca, ali i u učenju, donosi i kognitivnu i odgojnu dimenziju“, naglasila je I. Biljan te rekla kako se ponekad čini da je škola izgubila svoju odgojnu dimenziju, no ona jest i dalje odgojno-obrazovna ustanova.

Praktičan rad za konkretnu nastavu

Prvo predavanje održala je prof. dr. Sanja Nikčević, teatrologinja, kazališna kritičarka, izv. prof. i voditeljica teatrologije na Odsjeku za kazališnu umjetnost Umjetničke akademije u Osijeku, a predaje i na Filozofskom fakultetu u Osijeku te Hrvatskom katoličkom sveučilištu. Tema njezina izlaganja bila je Odnos vjere i kazališta ili Zašto imamo pravo na lijepu umjetnost?. Predavačica je kratko i zanimljivo prikazala nastanak kazališta i njegov povijesni razvoj. Govorila je o utjecaju kazališta na društvo i obratno, a svoje predavanje zaključila je mišlju kako imamo pravo na dobru, lijepu i svetu umjetnost jer to je upravo i njezina bit. Na kraju je s vjeroučiteljima preko aplikacije Kahoot.it provjerila koliko su shvatili Shakespearovu Oluju, koju su trebali pročitati kao pripremu za stručni skup.

Vjeroučitelji su u drugom dijelu poslušali predavanje vjeroučiteljica iz Varaždinske biskupije, iz OŠ „Ivan Sakcinski“, Ivanec – Nataše Roginek, magistre religiozne pedagogije i katehetike, savjetnice u zvanju, dramske pedagoginja te Silvije Čavlek, mr. theol., mentorice u zvanju. Predavačice su govorile o tome kako se dramski odgoj implementira u nastavu vjeronauka, zatim o dramskim vježbama, igrama i tehnikama koje vjeroučitelji mogu koristiti u nastavi. Uslijedila je lutkarska predstava pod nazivom Prva priča – o prvim ljudima i svijetu koji ih okružuje.  Autorica predstave diplomirana je glumica lutkarica Antonija Šašo Brkanić, koja je predstavu izvela sa svojim kolegama s Umjetničke akademije u Osijeku – Lidijom Kraljić i Davorom Kovačem.  

U trećem, ujedno i posljednjem dijelu stručnog skupa, vjeroučitelji su sudjelovali u pedagoškim radionicama koje su, u suradnji s vjeroučiteljicama N. Roginek i S. Čavlek, pripremili vjeroučitelji mentori i savjetnici Đakovačko-osječke metropolije. Tema radionica bila je Dramsko-scensko stvaralaštvo u radu s biblijskim tekstom u nastavi vjeronauka. Vjeroučitelji su skup ocijenili kao inspirativan, zanimljiv i nadasve koristan jer će puno toga moći primijeniti u konkretnoj nastavi vjeronauka. M. Petrović/M. Kuveždanin