Okrugli stol o obiteljskom nasilju

SLAVONSKI BROD (TU) – U organizaciji Savjetovališta za žrtve obiteljskog nasilja Đakovačko-osječke nadbiskupije, u Slavonskom Brodu 27. studenoga 2015. održan je okrugli stol na temu „Kako prepoznati i postupati u slučajevima obiteljskog nasilja, te kako ga spriječiti?“. Okrugli stol održan je u prostorima Javnog zdravstva, čiji je ravnatelj dr. Ante Cvitković velikodušno ustupio dvoranu za održavanje ovog skupa.

U uvodnom pozdravu dr. sc. Josip Bošnjaković, voditelj Savjetovališta Đakovačko-osječke nadbiskupije, podsjetio je kako Savjetovalište 11 godina djeluje u Slavonskom Brodu, a djelatnosti su usmjerene na psihološku pomoć i savjetovanje, podršku osobama koje su izložene obiteljskom nasilju, psihosocijalni rad s počiniteljima nasilja te provođenje preventivnih programa s ciljem sprječavanja nasilja i nasilničkog ponašanja u obitelji i široj društvenoj zajednici. Cilj skupa je obilježavanje Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, te poticanje stručne rasprave o temi prepoznavanja i postupanja u slučajevima obiteljskog nasilja, te sprječavanja obiteljskog nasilja.

Uslijedilo je predavanje Kako prepoznati i postupati u slučajevima obiteljskog nasilja, te kako ga spriječiti? koje su zajednički održali prof. Dražen Puljko i prof. Željka Horvat, stručni suradnici Savjetovališta i voditelji Psihosocijalnog tretmana počinitelja nasilja. U svom predavanju osvrnuli su se na definicije obiteljskog nasilja, vrste nasilja, razlike između nesuglasica i nasilja koje su vezane uz neravnotežu moći i uz primjenu sile, tko može biti nasilnik, a tko može biti žrtva i sl. Iznijeli su i konkretne primjere i potaknuli sudionike i na vlastito preispitivanje stavova o temi nasilja i preuzimanju odgovornosti. Uz to su povezali i mitove vezane uz obiteljsko nasilje koji su neutemeljeni i važno je raditi na njihovom redefiniranju i prihvaćanju činjenica. Opisali su i sam proces Psihosocijalnog tretmana počinitelja nasilja, pri kojemu se nakon individualnog rada u grupi kroz 16 susreta provodi sam tretman kroz rad na sebi, učenju i svladavanju novih komunikacijskih vještina, uz mnoge druge intervencije s ciljem uspostavljanja pozitivnijeg partnerskog odnosa.

Uslijedilo je predavanje prof. Laure Pavičić, psihologinje Caritasovog Doma za žene i djecu Sv. Ana iz Rijeke: Posljedice obiteljskog nasilja. U nabrajanju posljedica prof. Pavičić se osvrnula na općenite statističke podatke u Republici Hrvatskoj, vezanima uz broj prijava, broja smrtnih slučajeva kao posljedica obiteljskog nasilja, te broja žena i djece koja se upućuju u njihov Dom u Rijeci. Najpotresniji dio predavanja bile su fotografije dječjih crteža koje su određena vrsta svjedočanstva o posljedicama nasilja, a na kojima se može vidjeti želja za mirom i pomirenjem, sreća što više nisu izloženi obiteljskom nasilju te što su na sigurnom mjestu, točke tijela na kojima je prisutna snažna bol kada svjedoče obiteljskom nasilju …

Posljednje predavanje Predstavljanje Caritasovog doma ‘sv. Ana’ za žene i djecu žrtve obiteljskog nasilja je održala prof. pedagogije Sanja Borić, stručna suradnica na poslovima sa žrtvama obiteljskog nasilja Caritasovog doma sv. Ana, Rijeka, umjesto s. Suzane Samardžić koja nije mogla sudjelovati na skupu. Caritasov dom Sv. Ana, nalazi se na tajnoj adresi, u njemu su smještene žene i djeca žrtve obiteljskog nasilja, te prosječno ostaju u Domu 3 mjeseca. Dom sv. Ana osim stacioniranog smještaja za žene i djecu ima i Savjetovalište u kojemu se provodi i Psihosocijalni tretman počinitelja nasilja. U domu se provode Susreti i druženja očeva i djece uz stručne suradnike i kontrolirane uvjete. Dom sv. Ana ima prodajno izložbeni centar gdje se prodaju rukotvorine žena i djece smještenih u Domu.

U drugom dijelu Okruglog stola predstavljen je rad institucija i udruga na području Grada Slavonskog Broda koji se izravno ili neizravno bave obiteljskim nasiljem. Tako su se predstavili Odjel psihijatrije i Klub zajednice liječenih alkoholičara i njihovih obitelji iz Slavonskog Broda, Centar za socijalnu skrb u Slavonskom Brodu, Prekršajni sud iz Nove Gradiške, Kuća sretnih ciglicate Udruga psihologa Slavonskog Broda. Nakon predstavljanja njihovog rada i nastojanja u borbi protiv obiteljskog nasilja zaključeno je kako je važno podizati svijest o prevenciji obiteljskog nasilja putem organiziranja ovakvih skupova, koji je u posljednje vrijeme sve manje, a statistički podatci o žrtvama i ubojstvima kao posljedicama obiteljskog nasilja su isti, a ponekad i veći od prosjeka.

Preventivne oblike rada u borbi protiv obiteljskog nasilja trebalo bi započeti s djecom najranije dobi, dakle već i u osnovnoj školi, ali i kroz srednje škole kroz programe kao što su Prevencija nasilja u adolescentskim vezama (takve programe je Savjetovalište već i ranije provodilo). Nadalje, važno je umrežavanje i međuinstitucionalna suradnja u borbi protiv nasilja nad ženama, s naglaskom kako je suradnja već prisutna. Najveću poteškoću u radu s posljedicama obiteljskog nasilja i prevenciji nasilja u obitelji stručnjaci uočavaju u nedostatku stručnog kadra, tj. ne zapošljavaju se novi djelatnici, postojeći sustav je preopterećen (zdravstvo i socijalna skrb, sudstvo), a u pozadini svega stoji i nedostatak materijalnih sredstava i novca. Sudionici su se složili kako bi se široj javnosti trebala poslati javni apel: zaposlite više stručnjaka i uložite više novca u borbu protiv obiteljskog nasilja! Suzana Matošević