Zlatni cekin proslavio 25. obljetnicu djelovanja

SLAVONSKI BROD (TU) – Svečanim koncertom u Kazališno-koncertnoj dvorani „Ivana Brlić-Mažuranić“ u Slavonskom Brodu djelatnici Zlatnog cekina, centra za rehabilitaciju i odgoj djece, proslavili su u subotu, 26. svibnja srebrni jubilej – 25. obljetnicu djelovanja ove ustanove.

Uz djecu Dječjeg vrtića “Cekin” iz Zlatnog cekina, Folklorni ansambl Broda i djecu Glazbene škole, na koncertu je nastupio glasoviti dječji zbor iz Bologne Picolo coro “Zecchino d’oro”, koji djeluju pri ustanovi „Antoniano“ – Kruh Sv. Ante, a po kojima je i ustanova Zlatni cekin dobila ime. Neki od njih nastupali su i prije 25 godina na otvorenju Centra u Slavonskom Brodu. Ravnatelj Zlatnog cekina fra Ilija Jerković pozvao ih je na proslavu obljetnice jer upravo su oni jednim dijelom djelom opremili centar sredstvima prikupljenim na humanitarnom koncertu.

Svojim pjesmama, koje govore o prijateljstvu, miru i ljubavi oduševili su posjetitelje, koji su dvoranu ispunili do zadnjeg mjesta. Zbor već 60 godina djeluje pri organizaciji “Zecchino d’oro” i jedan je od najuspješnijih zborova u svijetu po humanitarnom karakteru, jer na koncertu znaju prikupiti i po nekoliko milijuna eura s kojima pomažu potrebitima u svijetu. Ratne 1993. izabrali su baš Slavonski Brod sa željom da ljudima toga napaćenog kraja daju novu nadu, napose da pomognu djeci s teškoćama u razvoju.

Te ratne godine kada su po Slavonskom Brodu podale granate i bombe bila je hrabrost započeti bilo kakav projekt. Ravnatelj Jerković, koji je sa svojim vjernicima u izbjeglištvu iz Bosanske Posavine došao u Slavonski Brod, ipak se odvažio graditi ustanovu i osposobljavati djelatnike. On je na svečanosti  predstavio rad i djelovanje Centra, koji je jedini takve vrste u cijeloj Slavoniji. Zahvalio je svojim djelatnicima na trudu i ljubavi u radu s djecom, kao i svim donatorima koji pomažu njihov rad, te najavio i novi projekt kako bi pomogli djeci s autizmom. 

Svoju zahvalu i čestitke ravnatelju i djelatnicima Zlatnog cekina, kao i donatorima, u ime provincije Bosne Srebrene, kojima je Zlatni cekin na brizi, uputio je fra Damir Pavić, tajnik Provincije, nekadašnji ravnatelj brodske Opće bolnice dr. Ivan Balen te Nada Zrinušić, pomoćnica ministrice za međunarodne poslove i programe.

Generalni vikar mons. Ivan Ćurić uputio je jubilejske čestitke uime Đakovačko-osječke nadbiskupije, njezinih svećenika  i vjernika, a napose nadbiskupa mons. Đure Hranića i nadbiskupa u miru mons. Marina Srakića, koji je predvodeći obred blagoslova Zlatnoga cekina naglasio kako se sjeća zahtjevnih, ali i providonosnih početaka tog istinskoga pothvata, koji je isklijao u jeku razornoga vala ratnih stradanja u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini, a izrastao u dragocjen plod najplemenitije sućuti, solidarnosti i kršćanske ljubavi.

„U svom nagovoru u Zlatnom cekinu 2003. godine ovako je zapisao nadbiskup Marin: ‘Dok su drugi za vrijeme izbjeglištva vidali vlastite rane i oplakivali prošlost, o. Ilija je svoje vrijeme, talente svoga srca i uma posvetio drugima, onima kojima je pomoć bila najpotrebnija. (…) Od početka sam osjetio da taj fratar u sebi nosi nešto veliko.’“, podsjetio je mons. Ćurić, istaknuvši da je zadivljujuće promatrati kako je put dobrote od jednog radosnoga festivala dječje pjesme u Bologni vodio do ‘cvijeća solidarnosti’, ugrađenoga u podizanje i djelovanje brodskoga Zlatnog cekina.

Mladi iz Bologne pjevali su toga dana i na večernjoj misi u crkvi Presvetog Trojstva u Slavonskom Brodu.

Zlatni cekin na brizi je franjevcima Bosne Srebrene. Danas je to moderno opremljeni Centar za rehabilitaciju i odgoj djece s poteškoćama koji se bavi zdravstvenom (Poliklinika), odgojnom (Dječji vrtić) i socijalnom djelatnošću (tjedni, dnevni i poludnevni boravak djece te patronaža). Kroz centar dnevno prođe dvjestotinjak djece. Iako je na toliko djece u zapadnim zemljama uposleno do 500 djelatnika, Zlatni cekin uspijevao je kroz svih 25 godina, kako u ona teška ratna i poratna vremena tako i danas, zbog nedostatka financijskih sredstava sve to raditi s puno manje djelatnika, kojih je danas tek 65. B. Lukačević