Zlatna misa o. Božidara Nagya

SLAVONSKI BROD (TU) – Svoju zlatnu misu – 50 godina svećeništva – pod geslom „I bit ćete mi svjedoci“ te 60 godina redovništva proslavio je u franjevačkoj crkvi Presvetog Trojstva u Slavonskom Brodu u nedjelju, 5. rujna 2021. isusovac o. Božidar Nagy. Predvodeći svečano slavlje u zajedništvu s domaćim gvardijanom, fra Klaudijom Milohanovićem, o. Nagy u prigodnoj je homiliji iskazao svoju zahvalnost Gospodinu za tolike primljene milosti tijekom svojih 50 godina svećeništva.

„Proslave jubileja pozivaju nas da dublje promišljamo što slavimo i na čemu bi trebao biti glavni naglasak u slavljenju. Kao prvo – trebamo biti Bogu zahvalni na otajstvu postojanja Kristove Katoličke Crkve u povijesti ljudskoga roda, potom sakramenta svećeničkog reda – kojega je Krist utemeljio na posljednjoj večeri zajedno sa sakramentom  presvete euharistije, a sve u svrhu spasenja i posvećenja ljudskoga roda“, naglasio je na početku homilije o. Nagy i posvjestio kako smo Gospodinu na tim milosnim darovima pozvani svaki dan zahvaljivati..

Od svoje 10. godine o. Nagy rastao je uz brodske franjevce, u 17. godini života osjetio je duhovni poziv i 1961. stupio u isusovački red te je svoju mladu misu slavio u brodskoj franjevačkoj crkvi. Stoga je posebno zahvalio Gospodinu za sve franjevce koji u tom samostanu djeluju još od 16. stoljeća. „Ova crkva i samostan u ono teško vrijeme komunizma bili su prava duhovna oaza u kojoj su mnogi nalazili utjehu, okrjepu, utočište i snagu, a nastavljaju i dalje ovo divno isijavanje božje milosti iz ovoga samostana i crkve. Za mene, kao i za tolike druge, bila je to prava oaza, gdje sam najdublje doživljavao svoju katoličku vjeru. Sve je iz njega zračilo, a i sada zrači nekom nadnaravnom atmosferom. Tu sam osjećao, gotovo eksperimentalno, onaj drugi nadnaravni Božji svijet vjere, tako realnim i bliskim, gotovo da stojite na vratima raja. No, ono što je najvažnije – to su oci franjevci koji su davali dušu ovim prostorima i ovoj krasnoj sakralnoj građevini te su u njoj neumorno pastoralno djelovali“, rekao je o. Nagy.

Prisjećajući se dječačkih dana kada je ministrirao u crkvi, svih doživljaja na proslavama katoličkih blagdana, posebno je spomenuo dva franjevca iz toga vremena – fra Ruperta Rozmarića koji mu je tri godine bio vjeroučiteljem te je, kako je rekao, svojim apostolskim žarom i širenjem pobožnosti Srcu Isusovu puno pridonio razvoju njegova zvanja te fra Kamila Kolba u čijem je zboru pjevao. Zaključio je kako su mu ta crkva i samostan bili svojevrsno sjemenište.

Svoju je homiliji o. Nagy završio znakovitom pričom u kojoj je naglašeno kako je najdragocjenija na svijetu svećenička ruka, jer nas jedino ona odriješuje od grijeha i pruža Isusa. Zahvalu, uz prigodan dar u ime franjevaca, o. Nagyu izrekao je na kraju gvardijan Milohanović. Slavlje je završeno pjevanjem himna Tebe Boga hvalimo.

O. Božidar Nagy rođen je u Bedekovični 1941. Gimnaziju je završio u Slavonskom Brodu, a 1961. stupio je u isusovački red. Za svećenika je u Zagrebu zaređen 1971. U Rimu je doktorirao radnjom „Ivan Merz čovjek vjere i odgojitelj za vjeru“. Obnašao je razne službe: bio je vjeroučitelj srednjoškolaca i studenata u Bazilici Srca Isusova, urednik Hrvatskog programa Radio Vatikana, dušobrižnik za Hrvate u Parizu, profesor na Filozofskom fakultetu Družbe Isusove u Zagrebu, postulator kauze za kanonizaciju bl. Ivana Merza i vicepostulator kauze Petra Barbarića. Osim raznih knjiga koje je objavio, pokrenuo je izdavanje Sabranih djela bl. Ivana Merza od kojih je do sada izašlo već šest svezaka. B. Lukačević