Zadušnica uz 25. godišnjicu pogibije daljskih mučenika

DALJ (TU) – Svečanim mimohodom s hrvatskim državnim, povijesnim i stjegovima udruga proizašlih iz Domovinskoga rata, koji se kretao središtem Dalja od Doma kulture do spomen-obilježja poginulima pored obnovljene zgrade policijske postaje, 1. kolovoza započeo je komemoracijski program obilježavanja 25. godišnjice stradanja dvadesetorice poginulih redarstvenika, petnaestorice pripadnika Zbora narodne garde i četvorice pripadnika Civilne zaštite.

Misi u obnovljenoj daljskoj crkvi Sv. Josipa prethodilo je polaganje vijenaca i paljenje svijeća uz počasne straže kraj spomenika gdje su, kao i svake godine na tužnu godišnjicu, oživljena sjećanja na herojsku obranu i stradanja tijekom napada na Policijsku postaju Dalj 1991. godine te su potom za duše pokojnih molili brojni vjernici, pripadnici policije, vojske, dužnosnici i svećenici predvođeni vojnim ordinarijem u RH mons. Jurom Bogdanom, koji je predvodio koncelebriranu svetu misu u 11 sati i propovijedao.

„U svjetlu riječi iz Evanđelja (evanđelista Luke o Isusovoj muci i smrti), uz pokojne redarstvenike iz Dalja, promatramo u duhu i veliko mnoštvo onih koji su, u slavnoj hrvatskoj povijesti od stoljeća sedmog pa sve do naših dana, žrtvu vlastitoga života utkali u borbu ‘za krst časni i slobodu zlatnu’. Domovina za njih nije bila nešto sporedno o čemu drugi trebaju voditi računa. Redarstvenici iz Dalja pripadaju onoj skupini ljudi koji žive svoju vjeru, vole svoj narod i svoju Domovinu. Mi stariji se dobro sjećamo krvavog Uskrsa 1991. godine kada je pao prvi hrvatski redarstvenik Josip Jović, kad je njegova vrela krv natopila hladnu hrvatsku okupiranu zemlju na Plitvicama. Sjećamo se itekako Okučana, Borova naselja, Struge Banske, Dalja i ostalih stratišta i ratišta na kojima su izgubili život ‘div junaci’ hrvatski redarstvenici u obrani Domovine“, rekao je vojni biskup.

Rekavši kako su braneći svoj dom oni obranili i svoju domovinu, biskup je dodao: „Kako vrijeme odmiče sve je jača opasnost da se zaboravi njihova ljubav i odanost prema hrvatskoj Domovini i isto tako svih hrvatskih branitelja. Svjesni smo da su upravo hrvatski branitelji svojom ljubavlju i žrtvom s Gospinom krunicom o vratu učinili veliko čudo:zaustavili su napadača. Svi oni veliki su pred Bogom, pred Domovinom, pred svijetom. Osnaženi vjerom u Uskrsloga Krista čvrsto vjerujemo u uskrsnuće tijela i život vječni te u svojim molitvama upućujemo svoje vapaje za pokoj duše naših redarstvenika i duše svih pokojnih branitelja. U svojim molitvama se sjećamo i svih nestalih u Domovinskome ratu, poglavito njihovih obitelhji i rodbine jer je njihova bol golema. Kad bi barem znali gdje za njih mogu položiti cvijeće, upaliti svijeće.“

Svoju homiliju vojni biskup zaključio je govoreći kako „molitvom produbljujemo sjećanje i ljubav prema našim pokojnicima te nipošto ne želimo produbiti mržnju ili osvetu prema počiniteljima“.

Sabrani su poslije pričesti molili za dar ljubavi i oproštenja. Misu s biskupom Bogdanom uz daljskoga župnika Josipa Kolesarića (koji je poimence na početku mise istaknuo 39 daljskih žrtava) su suslavili: policijski kapelani u Osijeku i Koprivnici o. Željko Rakošec i vlč. Ozren Bizek, vojni kapelani u Osijeku, Vinkovcima i Požegi preč. Ante Mihaljević, fra Mato Vincetić i vlč. Željko Volarić, te župnik u Ivankovu i dekan Vinkovačkog dekanata preč. Stjepan Krekman.   

U odavanju počasti poginulima i molitvi sudjelovali su: saborska zastupnica i izaslanica predsjednice RH Irena Petrijevčanin Vuksanović, zastupnik i izaslanik predsjednika Sabora Ivan Radić, zamjenik ministra unutrašnjih poslova Davor Blažević, ravnatelj policije Zvonimir Vnučec, načelnik PGP-a Dalj Jozo Jurković, saborski zastupnik i izaslanik ministra branitelja Ivan Anušić, načelnik PU osječko-baranjske Milan Baričević, župan i dožupan osječko-baranjski Vladimir Šišljagić te Dragan Vulin, zatim osječki gradonačelnik Ivan Vrkić, predsjednik Odbora za branitelje Grada Osijeka Darko Nađ, načelnik Stožera Zapovjedništva za obuku i doktrinu “Fran Krsto Frankopan” brigadir Željko Žeželj, izaslanstvo SOA-e Centra Osijek, donačelnici Općine Erdut Dario Vulić i Slobodan Narančić s vijećnikom MO Aljmaš Ivicom Stankovićem, ratni zapovjednik PP Dalj Ivan Kovčalija, obitelji poginulih, zatočenih i nestalih, bivši logoraši i ratni vojni invalidi, zatim predstavnici Sindikata poliicje te članovi dvadesetak udruga uključujući Udrugu branitelja Dalj, Udrugu ratnih veterana 3. A br. ZNG-a i osječko-baranjsku podružnicu Hrvatskog društva logoraša srpskih koncentracijskih logora.

Nevenka Špoljarić