„Večer ususret Božiću” na KBF-u

ĐAKOVO (TU) – U ponedjeljak 21. prosinca 2015. na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Đakovu održana je Božićna akademija pod nazivom „Večer ususret Božiću“. Akademija je okupila velik broj profesora, studenata, djelatnika i prijatelja KBF-a, a nazočio je i generalni vikar Đakovačko-osječke nadbiskupije mons. Ivan Ćurić.

U uvodnom dijelu programa prisutnima se obratio predsjednik Studentskog zbora, Željko Filajdić, koji je svojim govorom potaknuo na zagledanost u put mudraca s Istoka prema Betlehemu te da otkrijemo snagu i sliku došašća koju taj hod nosi u sebi. Hod za zvijezdom mudraca s istoka u Matejevu evanđelju pruža prekrasnu sliku došašća koje nije tek pasivno iščekivanje određenoga datuma, nego vrijeme čekanja i priprave, radosti i osobnih napora kojima hrlimo ususret onome čije rođenje očekujemo. Međutim, suvremeni je svijet stvorio neku drugačiju sliku o Božiću i neki drugi put do Betlehema. Komercijalizirani, materijalizirani odnos prema Božiću zbog svoje kratkoročne, nepotpune i požudne naravi ovozemaljskoga, rađa njegovim požurivanjem. Takvo požurivanje nema ništa sa svetom čežnjom koja odjekuje u riječima: „Dođi, Gospodine, nemoj kasniti!“ Pred sobom, kao izazov i provokaciju, imamo ovo zaostajanje i, naoko, sveto kašnjenje koje ide protiv vremena, istodobno s njim i u njemu – ono očekuje jedini i pravi smisao ovoga povlaštenog vremena. Dopustimo si, dakle, da sveto zakasnimo i pripravni dočekamo rođenje Sina Božjega!

Božićnu čestitku uputio je i dekan KBF-a izv. prof. dr. Ivica Raguž, potaknuvši prisutne da budu djetinje zadivljeni, zahvalni i milosrdni. Citirajući engleskog mislioca Chestertona, dekan Raguž istaknuo je «kako mi odrasli u djece primjećujemo nedostatke, slabosti, pogrješke. Ljutimo se na njih, držimo im prodike, ali nam istodobno ti isti nedostatci, iste slabosti i pogrješke ne smetaju. Tako mi zapravo, pristupamo ograničenosti djece s ‘tamnom naklonošću i slijepim poštovanjem.’ A kad bismo tako pristupali svim ljudima, kad bismo znali u djetinjemu duhu prihvaćati pogrješke odraslih, zapravo bismo ih bolje upoznali i bili bismo im bliskijima. Nažalost, mi odrasli smo jedni prema drugima nemilosrdni, ne uviđamo ponekad ništa osim pogrješaka, slabosti i budalaština drugih. Nedostaje nam milosrđe, a ono je upravo djetinje ophođenje s nesavršenostima i ograničenostima drugih. U ovoj Godini milosrđa bilo bi poželjno ponovno otkriti djetinji duh, a to je duh paradoksa kršćanskoga milosrđa koje povezuje i oprost i poštovanje, koje u drugomu ne vidi samo negativno, već i pozitivno, koje zna paradokslano povezivati i zacjeljivati jedno i drugo. Potrebno je samo malo više djetinjega duha, sve ljude prihvaćati milosrdno, prihvaćati ih kao Božju djecu, jer tako nas milosrdni Bog prihvaća. Jedino tako možemo i ući u Božje Kraljevstvo.» S tim mislima dekan Raguž svima je poželio sretan Božić.

Potom je svoj govor održao i generalni vikar mons. Ivan Ćurić, istaknuvši kako je dobro da i moderni čovjek, premda ne razumijući do kraja kršćansko otajstvo Božjega milosrđa, na sebi svojstven način počinje govoriti o milosrđu, potaknut papom Franjom. Godina milosrđa predstavlja veliki izazov za sve nas, jer nas Krist poziva da budemo «sicut Pater», poput Oca. To je golemi zahtjev, ali i ostvariv i realan, jer je u Isusu Kristu Bog postao «sicut homo». S tim mislima bismo i mi trebali započeti ovo božićno vrijeme, kao i Godinu milosrđa, zaključio je generalni vikar.

Program su potom animirali studenti treće godine sa zabavnim igrokazom „Božić u suvremenom društvu“. Studenti su prikazali dvije obitelji kako slave Božić, jedna moderna bez kršćanskoga duha, a druga kršćanska koja istinskim slavljem i molitvom pristupa velikom otajstvu utjelovljenja. Nakon toga je uslijedilo izvlačenje studentske tombole, na kojoj su studentima podijeljene vrijedne knjige. Cjelokupna je večer bila popraćena glazbenim oktetom KBF-a i studentskim zborom „Ruah“. Zajedničko druženje nastavilo se na zajedničkom Božićnom domjenku u svečanoj i toploj atmosferi božićnih pjesama. Suzana Vuletić