U Borovom Selu obilježena 25. obljetnica ubojstva 12 hrvatskih redarstvenika

BOROVO SELO (TU) – U Borovom Selu u ponedjeljak 2. svibnja obilježena je 25. obljetnica pogibije i pokolja dvanaestorice hrvatskih redarstvenika pripadnika Policijske postaje Vinkovci. Četvorica pripadnika specijalne policije Vinkovci došli su, po službenoj dužnosti, 1. svibnja 1991. godine u Borovo Selo da jugoslavensku zastavu zamjene hrvatskom trobojnicom. Prigodom izvršavanja službenog zadatka dvojica policajaca bila su uhićena, a druga dvojica, premda ranjena, uspjela su pobjeći. Sutradan se krenulo u oslobađanje dvojice uhićenih redarstvenika.

U toj akciji poginula su dvanaestorica redarstvenika, a 21 ih je bilo ranjeno. Službeni najavljivač pročitao je, prigodom komemoracije, njihova imena. To su: Stipan Bošnjak, Antun Grbavac, Josip Culej, Mladen Šarić, Zdenko Perica, Zoran Grašić, Ivica Vučić, Luka Crnković, Marino Petrušić, Janko Ćorić, Željko Hrala i Mladen Čatić.

Mons. Juraj Jezerinac, umirovljeni vojni biskup, istaknuo je u pozdravnom govoru: Svake godine na današnji dan bude se u nama mnogi nemili događaji, vezani uz domovinsko-obrambeni rat, ali i ponos na 12-oricu hrvatskih redarstvenika, pripadnika specijalne policije Vinkovci. Jedina im je krivnja bila što su se usudili braniti svoje. “Čovjek se neminovno pita što je to u ljudskom srcu tako okrutno da može postati nečovjekom u tolikoj mjeri da uništava tuđi život? S pravom smijemo ustvrditi da je to odsutnost Boga u savjesti tih ljudi. Ovdje želim citirati pokojnoga zagrebačkog nadbiskupa kardinala Franju Kuharića koji je na početku rata govorio: ‘Braćo Srbi, mi vas volimo u Isusu Kristu. U ime te Kristove ljubavi molimo vas odustanite od nasilja, jer naša je sloboda i vaša sloboda, naš je mir i vaš mir!’ Taj kardinalov poziv bio je namjerno prešućen. Odmah nakon njega dogodilo se ‘krvavi Uskrs na Plitvicama’ i pogibija prvog hrvatskog redarstvenika Josipa Jović. Potom se dogodilo Borovo Selo koje se računa kao službeni početak srpske agresije na Hrvatsku i neizbježan obrambeni rat. Nakon tih događaja hrvatski je narod bio prisiljen obraniti svoju slobodu i mir i na taj način osigurati svakom građaninu sigurnost. Bila je to naša obaveza iz 878. godine kada je knez Branimir, u ime hrvatskog naroda, obećao papi da neće tuđe osvajati, a da će braniti svoje. Danas se molimo za pokoj njihovih duša, a svima koji tuguju za njima molimo da im dobri Bog dade snage i ojača nadu, poručio je mons. Jezerinac, koji je u crkvi Sv. Euzebija i Poliona u Vikovcima slavio misu zadušnicu. fra Vjenceslav Janjić