Tijek obnove vinkovačke “velike crkve”

VINKOVCI (TU) – Nakon više od godinu dana u četvrtak, 3. rujna završen je najveći dio unutarnjih restauratorskih radova u središnjoj vinkovačkoj crkvi Sv. Euzebija i Poliona. Naime, kako je Vinkovčani od milja zovu „velika crkva“, registrirana kao spomenik kulture, teško je stradala u obrambenom Domovinskom ratu kada je pogođen toranj crkve, razoren zvonik, uništena zvona, razoren velik dio krovišta iznad svetišta i razbijeno svih pet vitraja. Ratne su štete, prema procjeni Vladine komisije iznosile više od 4 milijuna tadašnjih njemačkih maraka. S vremenom je vanjski dio crkve uređen te se krenulo u obnovu unutrašnjosti.

Tako su, nakon sondiranja crkve, uvedenih novih elektroinstalacija, riješenog pitanja vlage, započeli radovi na rekonstrukciji. „Radove nadzire Konzervatorski odjel Osijek Ministarstva kulture i gospođa Zdenka Predrijevac, a izvodi tvrtka MONTE-MONT d.o.o. Osijek. Konzervatorski odjel vodi brigu da se unutrašnjost crkve vrati svom najstarijem izdanju što znači da je bila 80 posto bijela. Činilo mi se da radovi jako dugo traju, međutim to su vrlo mukotrpni i osjetljivi radovi. To nije nikakvo krečenje. To je prava restauracija i zato je išla tako sporo. I evo sada možemo reći kako je završen najveći dio: kor i dva glavna polja, dakle sve do svetišta, svi zidovi. Sve je riješeno“, pojasnio je domaći župnik mons. Tadija Pranjić.

Nastavak radova slijedi na proljeće odnosno poslije Uskrsa kada će biti uređeno svetište i dva oluka kao i glavni oltar. „Glavni će oltar biti restauriran na mjestu. Neće se voziti radi težine, a i teško ga je rastaviti. Pokrajnji oltar posvećen Presvetom Srcu Isusovu je obnovljen. Također je obnovljen i oltar posvećen Presvetom Srcu Marijinu, ali nije još dovezen. I lusteri koji su, prema riječima gospođe Predrijevac, od izuzetne vrijednosti, ići će na restauraciju ili u Osijek ili u Zagreb“, rekao je mons. Pranjić.

Najavljena je i restauracija orgulja koje će također biti vraćene u izvorno stanje kao i restauracija klupa te postavljanje novoga poda između klupa. „Time bi crkva dobila svoj prvotni izgled. Ako ste boravili u varaždinskim crkvama, takav će izgled dobiti i naša crkva. To je neobarok. Naime, našu je crkvu gradio Bečki dvor. Austrijska carica Marija Terezija izdala je dekret za početak gradnje crkve zbog toga što su Vinkovci uvijek bili veliko i važno i političko i ekonomsko i vojno središte Slavonije. Tu je bilo zapovjedništvo Vojne krajine, a carica je htjela imati jednu reprezentativnu crkvu jer u to doba, kad je počela gradnja crkve 1772. godine, Vinkovci su imali 1600 stanovnika. Crkva, uz to što je lijepa i velika, vrlo je i akustična“, rekao je domaći župnik.

U dosadašnje radove uloženo je 642 tisuće kuna, a financirali su ih vjernici, Grad Vinkovci, Vukovarsko-srijemska županija i Ministarstvo kulture. Obnova crkve u cijelosti bi, prema riječima mons. Pranjića, trebala biti gotova 2017. godine, kada bi bila i svečanost blagoslova. Do tada veliki događaj u središnjoj vinkovačkoj crkvi bit će već krajem ovoga mjeseca. Naime, u subotu, 26. rujna, s početkom u 10 sati polaganjem ruku i posvetnom molitvom đakovačko-osječkog nadbiskupa Đure Hranića za svećenika će biti zaređen Stjepan Ivan Horvat iz Vinkovaca, pripadnik Družbe misionara Krvi Kristove u Hrvatskoj. Bit će to prvo ređenje u crkvi Sv. Euzebija i Poliona nakon Drugoga svjetskoga rata. Dan poslije, u nedjelju, 27. rujna, također s početkom u 10 sati Horvat će imati mladu misu. Snježana Kraljević