Sveti Stjepan Ugarski – Hodočašće Mađara u Aljmaš

ALJMAŠ (TU) – Svetkovina svetog Stjepana Ugarskog svečano je proslavljena 20. kolovoza u Svetištu Gospe od Utočišta u Aljmašu. Uz domaćeg župnika i upravitelja Svetišta preč. Antu Markića, biskupskog vikara za vjernike Mađare preč. Gergelyja Beera i svećenike u dušobrižničkoj službi mađarske pastve – vlč. Đule Andrašija i vlč. Roberta Kirhofera, svečano euharistijsko slavlje predvodio je vlč. Robert Almaši, mladomisnik i župni vikar u osječkoj Župi Uzvišenja sv. Križa.

Na početku misnog slavlja riječ pozdrava i dobrodošlice svećenicima i hodočasnicima uputio je preč. Markić, veličajući lik svetog Stjepana: „On je opravdao povjerenje koje mu je iskazao papa Silvestar II. na način da nije postao samo kralj, već i apostol jer je on Mađarsku definitvno priveo kršćanstvu. Zato ga mađarski narod štuje kao svoga apostola, zaštitnika i heroja.“ Zahvaljujući na pozdravu, vlč. Almaši je dodao kako je „znakovito da dvije zvijezde mjeseca kolovoza, našu Gospu i danas svetog Stjepana Ugarskog, koji je svoju krunu i svoj narod stavio pod moćni zagovor i zaštitu BDM, slavimo ovdje u ovom Gospinom svetištu koje je bilo svjedokom ratnih razaranja. Ovo je mjesto natopljeno krvlju naših sunarodnjaka i suzama svih onih koji pod teretom života kroz tri stoljeća dolaze iskati pomoć i utjehu naše nebeske Majke“.

Govoreći o svetom Stjepanu kralju, čije je djelo trajno budući da je svoj dom i domovinu gradio na Stijeni, na Kristu, predvoditelj slavlja je rekao tumačeći odlomak iz Poslanice Efežanima (Ef 4, 17-24) da se sveti Stjepan „zaodjevao u novoga čovjeka ‘po Bogu stvorena u pravednosti i svetosti istine’. Sva njegova djela su bila Bogu posvećena. I njegovo zadnje djelo je takvo kao i Kristovo na križu. Kome bi mogao povjeriti mladu kršćansku državu, svoju krunu, svoj narod i sebe nego li Onoj koju Otac nebeski uresio bogomajčinstvom“.

„I zato je znakovito – nastavio je na hrvatskom jeziku – da blagdan svetog Stjepana Ugarskog slavimo upravo ovdje u Aljmašu, u Svetištu Gospe od Utočišta. Prvi Gospin lik, prethodnik sadašnjeg, stigao je ovamo iz naše drage Baranje, iz Luga, bijegom od novonastale struje prostantizma. I tada, davne 1704. godine, ovdje na ovom ušću Dunava i Drave Gospa nalazi utočište i postaje utočištem i ustjehom mnogih.“ Tumačeći evanđeoski odlomak (Mt 7, 24-29) propovjednik je ukazao na to kako i „ovo mjesto i ovo Svetište svjedoči o tome, o čemu i danja perikopa govori: graditi na dobrom temelju, uvijek iznova graditi na Isusu Kristu. S tom željom je i sveti Stjepan Ugarski gradio svoj dom i svoju domovinu. O njemu govori pobožna legenda kako je običavao dugo u noć bdjeti i moliti. Nadalje, da se često znao odjeven u prosjačko odijelo samoponižavati. Sve to ukazuje na to da je evanđelje razumijevao i nastojao živjeti. U sebi nije gledao kralja, nego čovjeka potrebnog Božjeg milosrđa i spasenja.“

„U ovom slavlju, po našem hodočašću i mi, kasniji potomci svetoga kralja iskazujemo sinovsku odanost BDM i stavljamo pod njezin moćni zagovor naš mađarski narod s istom željom kao što bi to bila i Stjepanova: da ova šačica Mađara ovdje u dijaspori na bude politički, stranački razdijeljenja. Vjerujem da sanjamo dan kada ćemo svi zajedno, na jednom zajedničkom slavlju slaviti naše nacionalne obljetnice i blagdane. Ali zato je potrebno obnoviti svijest i duh i početi graditi na Božjem temelju“, zaključio je mladomisnik u svojoj propovijedi.

Na kraju svete mise preč. Gergely Beer, biskupski vikar, blagoslovio je mladi kruh kojeg su donijeli parovi u narodnoj nošnji. Pšenična zrnca za kruh sabrana su iz raznih dijelova Hrvatske, samljevena i prinesena u jednom kruhu na blagoslov.

Povodom svetkovine svetoga Stjepana održan je i V. Susret Mađara u RH u organizaciji Saveza Mađarskih Udruga. Stoga su  na ovo hodočašće vjernici pristigli iz svih krajeva Hrvatske, njih osamstotinjak. Bili su prisutni i državni dužnosnici: Šandor Juhász, saborski zastupnik mađarske nacionalne manjine i predsjednik SMU-a sa zamjenicima te gđa Irena Petrijevčanin Vuksanović, saborska zastupnica, rodom iz Aljmaša.

U prijepodnevnim satima zaštitnika crkve, svetog Stjepana Ugarskog proslavila je i filijana zajednica u Dalj-Planini. Svetu misu uz goste svećenike iz Mađarske, Vojvodine i iz okolnih župa, predvodio je vlč. Robert Almaši. Renata Čete