Strossmayerovi dani – Stručni skup „Strossmayer i Milosrdne sestre sv. Križa u Đakovu“

ĐAKOVO (TU) – U sklopu XVI. Strossmayerovih dana u Dvorani biskupa Mandića Središnje nadbiskupijske i fakultetske knjižnice u Đakovu održan je znanstveni dio ove manifestacije, ove godine posvećen „Strossmayeru i Milosrdnim sestrama sv. Križa u Đakovu“, povodom 150. obljetnice dolaska sestara u Đakovo i to na nagovor biskupa Strossmayera.

Okupljene u dvorani pozdravila je provincijalna poglavarica s. Amalija Kupčerić, zahvalivši Povjerenstvu za organizaciju Strossmayerovih dana što su ovogodišnju manifestaciju posvetili velikoj obljetnici koju slave Milosrdne sestre sv. Križa. Skupu je nazočila i ravnateljica Agencije za odgoji i obrazovanje Jadranka Žarković-Pečenković, koja je u pozdravu naglasila kako bi biskup Strossmayer mnogima mogao biti uzor kako je potrebno pomagati ljudima oko sebe te se stalno usavršavati, a sve na opće dobro. Đakovački dogradonačelnik i predsjednik Povjerenstva za organizaciju Strossmayerovih dana Robert Francem u svome je pozdravu istaknuo kako su Strossmayerovi dani nakon prvih 15 uspješnih godina zadržali svoj obrazovno-historiografski aspekt.

Predavanja

Prvo predavanje održala je s. M. Estera Radičević na temu „Milosrdne sestre sv. Križa u Đakovu (1868. – 1940.)“, nastojeći slikom i riječju predstaviti ovu zajednicu. Istaknula je kako je 150 godina molitve, prisutnosti, žrtve i rada vrijedno slavljenja i spomena oko dvije tisuće sestara, od kojih je svaka darovala svoje snage, talente, svoj život Bogu i bližnjemu. Dodavši kako je nemoguće nabrojati prikazati svu djelatnost sestara sv. Križa, s. Estera naglasila je kako su tijekom 150 godina života i rada sestre djelovala na gotovo 200 filijala i u nekoliko država kako u odgoju i obrazovanju djece, tako i na karitativnom području, a cijelo Đakovo bilo je obuhvaćeno djelima ljubavi sestara na svim područjima.

Sestra Krista Mijatović govorila je potom o poslanju Milosrdnih sestara sv. Križa u Đakovu od 1990. godine do danas, a predavanje je nosilo naziv „Vi ste apostoli za moj narod“ – rečenica je to koju je biskup Strossmayer na smrtnom času uputio Milosrdnim sestrama sv. Križa. Među ostalim, s. Krista posvijestila je okupljenima kako su sestre sv. Križa u demokratskim prilikama, na tragu Drugog vatikanskog koncila, ušle u proces „vraćanja na izvore“ i traženja novih oblika življenja vlastite karizme u suvremenom razdoblju. Djelatnu dimenziju poslanja sestre u gradu Đakovu ostvaruju kroz odgojno-obrazovni, duhovno-pastoralni i socijalno-karitativni rad, a iscrpan prikaz tog djelovanja i naznake perspektiva za življenje redovničkog poslanja u budućnosti razumijevaju se u okviru Strossmayerove duhovne oporuke sestrama – Vi ste apostoli za moj narod.

Uslijedilo je potom izlaganje mons. mr. Luke Marijanovića, profesora u miru, koji je govorio o svećenicima u službi samostana Milosrdnih sestara sv. Križa u Đakovu od 1868. do 2018. godine. Istaknuo je kako su se za sestre, po njihovom dolasku u Đakovo, brinuli biskupi i njegovi nasljednici, brojni domaći svećenici, ponajviše kao ispovjednici, duhovnici, rektori samostanske crkve i suradnici u službi iste crkve i bogoslužja. Redovito su to bili vrsni, vrijedni svećenici iz središnjih ustanova, ponajviše iz sjemeništa, a svaki od njih „pridonio je napretku ili barem najnužnijim potrebama ove zaslužne zajednice, pomogli ispredati njezinu kućnu povijest, ali i ta je zajednica sestara baš ovdje svima u Đakovu velikodušno uzvratila svojim velikim obolom“.

„Arhitekt Viktor Axmann i samostan Milosrdnih sestara sv. Križa u Đakovu“ tema je izlaganja Ane Ćurić, koja je u izlaganju donijela pregled planiranja i gradnje samostana Milosrdnih sestara sv. Križa, čija je gradnja započeta 1906. godine te je trajala sve do 1927. godine, kada je samostan zadobio današnji izgled. Za gradnju samostana, kao i za dolazak sestara u Đakovo, zaslužan je biskup Strossmayer, koji je sestrama darovao zemljište. Predavačica je predstavila realizirani projekt Ateljea Axmann i Domes, dvije faze gradnje, ali i ranije nerealizirane prijedloge austrijskog arhitekta Josepha F. Flohra.

Posljednje predavanje na temu „Prijateljska suradnja nadbiskupa Alojzija Stepinca i s. Amadeje Pavlović“ održao je mr. sc. Ivan Armada. Na samom početku istaknuo je kako s. Amadeju s pravom ubrajamo među velikane crkvene povijesti na hrvatskim prostorima. U vrijeme kada je bila provincijalna poglavarica svoje redovničke zajednice počela je razvijati prijateljsku suradnju sa zagrebačkim nadbiskupom Stepincem, kojega je nakon puštanja u kućni pritvor posjećivala i pismeno s njime komunicirala, dostavljala mu duhovnu literaturu i pomoć za kućanstvo te od njega tražila savjete. Spomenuo je brojna Stepinčeva pisma upućena s. Amadeji, koja su vrijedno svjedočanstvo o problemima koje su komunističke vlasti stvarale redovnicama i bogat izvor za proučavanje života s. Amadeje, koja je preminula na glasu svetosti 1971. godine.

Skup je završio zajedničkom raspravom, a glazbenim točkama obogatio je zbor i tamburaški orkestar Milosrdnih sestara sv. Križa, pod vodstvom s. Svjetlane Paljušević. Istoga dana u poslijepodnevnim satima u Hrvatskom domu prikazan je dokumentarni film „Milosrdne sestre sv. Križa u Đakovu – 1868.-2018.“.

Anica Banović