„Što se krije iza laboratorijskog nalaza – komunikacija s laboratorijem“

OSIJEK (TU) – U organizaciji HKLD-a Podružnice Osijek i Podružnice medicinskih biokemičara Slavonije i Baranje u Nadbiskupijskom Vikarijatu Osijek održano je 26. travnja predavanje ˝Što se krije iza laboratorijskog nalaza – komunikacija s laboratorijem˝. Predavačica je bila Jelena Omazić, mag. med. biochem. Na samom početku predavanja, sudionike su pozdravili Anamarija Čondor dr. med. spec. pedijatar te izv. prof. dr. Stjepan Radić, duhovnik HKLD-a podružnice Osijek, zaželjevši okupljenima dobrodošlicu.

Predavačica mr. Omazić je zanimljivo te jednostavno i jasno obrazložila najčešće pogreške do kojih dolazi prilikom obrade materijala. Slušatelje je provela kroz faze obrade materijala: predanalitičku, analitičku i poslijeanalitičku te naglasila da se upravo najviše pogrešaka, čak njih 70%, događa u predanalitičkoj fazi (vađenje uzorka, odlaganje, transport do laboratorija itd.). U daljnjem tijeku predavanju objasnila je kako hemolitičan serum remeti određene parametre i kako prepoznaju da 24h urin nije dobro uzet. Predavačica je nadalje ukazala na to zašto je ponekad potrebno uzeti trombocite u drugu epruvetu, kako diferenciraju krvnu sliku, zašto je bitno da kod uzimanja lijekova pacijent jasno kaže kada je uzeo zadnji lijek te je istaknula nešto osnovno o koagulacijama…

Na kraju je progovorila o ˝Minimum Re-testing Interval Project˝, odnosno o tome koje je najbolje vrijeme da se kontroliraju određeni parametri (navedene smjernice mogu se naći na internetu). Laboratorij KBC-a Osijek uvrstio je ove smjernice u svoj protokol, međutim kliničari ih se ne pridržavaju. Nakon predavanja razvila se konstruktivna i žustra rasprava poglavito između biokemičara i kliničkih liječnika pri čemu je istaknuto da biokemičari najviše problema u laboratoriju imaju zbog neselektivnosti pretraga i neadekvatno uzetog uzorka. Također su iznijeti i drugi problemi koje muče laboratorij, kao i s druge strane što muči kliničare. Predavanje je završeno sa željom za još boljom suradnjom ovih dviju struka. Dr. Anamarija Čondor