Središnje ekumensko bogoslužje kod osječkih kapucina

OSIJEK (TU) – Središnje ekumensko bogoslužje u Svjetskoj molitvenoj osmini za jedinstvo kršćana u Osijeku održano je 24. siječnja u kapucinskoj crkvi sv. Jakova gdje je s predstavnicima Katoličke Crkve, kršćanskih Crkava i zajednica bogoslužje predvodio mons. dr. Đuro Hranić, đakovačko-osječki nadbiskup i metropolit. Pozdravljajući okupljene fra Anto Pervan, gvardijan kapucinskoga samostana, ponosno je istaknuo kako je ovo 90. godina otkako se u kapucinskoj crkvi moli za jedinstvo kršćana.

„Okupljajući se na ovoj službi molitve za jedinstvo, zahvaljujemo Bogu na našem kršćanskom dostojanstvu i pozivu”, kazao je predsjedatelj uvodeći sabrane u molitveno zajedništvo koje su, uz ovogodišnje geslo „Pozvani naviještati silna djela Gospodnja” (1Pt 2,9), pripremili kršćani iz Latvije. Pjevanje zajednice je predvodio zbor Bogoslovnog sjemeništa Đakovo, čiji su članovi čitanjima i pjevanjem psalma sudjelovali u službi Riječi. Prije zajedničke ispovijedi kršćanske vjere (riječima Nicejsko-carigradskoga simbola), molitve vjernika i pozdrava mira, u prigodnoj je homiliji đakovačko-osječki nadbiskup Hranić podsjetio na velika djela biskupa Josipa Jurja Strossmayera koji je davne 1882. godine posvetio đakovačku katedralu „Slavi Božjoj, jedinstvu Crkava, slogi i ljubavi naroda svoga“!

Nadbiskup Hranić: Biskup Strossmayer preteča ekumenskoga duha

„Mi smo u Đakovačko-osječkoj nadbiskupiji kroz proteklu 2015. godinu pred očima imali lik jednoga od najvećih Osječana i najuglednijih biskupa u povijesti naše biskupije te čovjeka koga se s pravom može nazvati pretečom ekumenskog duha i nastojanja u krilu Katoličke Crkve: biskupa Josipa Jurja Strossmayera. U katedrali je sagradio i oltar sv. Ćirila i Metoda te u otvorenu knjigu upisao riječi iz Isusove velikosvećeničke molitve: Sveti Otče, uzdrži u ime tvoje sve one koje si mi darovao, da budu jedno kao što smo mi medjusobno jedno (Iv 17,21) i riječi apostola Pavla: Isus je mir naš; on nas razdvojene u jedno spojio, on zid, koji nas razdruži, porušio; on svakomu razkolu medju nami konac učinio po otajstvu pùti svoje (Ef 2,14). Na Prvom vatikanskom saboru bio je stjeran sa govornice zato što je pohvalno govorio o iskrenoj i dubokoj vjeri pripadnika drugih kršćanskih Crkava. Tako nam je u baštinu, kao trajnu zadaću, ostavio da uspostavljamo ekumenski dijalog i suradnju s drugim kršćanskim Crkvama i, uopće, dijalog s ljudima različitih svjetonazora”, kazao je đakovačko-osječki nadbiskup, poručujući: „Prijepori i svađe oko povijesnih pitanja neće nas nikamo dovesti. Nemojmo ih rapirivati, nego znajmo ostati pribrani i mirni jer na kraju samo istina pobjeđuje. I zato i kad sudjelujemo u prijeporima oko povijesnih pitanja, onda budimo tražitelji i ljubitelji istine, a ne širitelji srdžbe i nemira. Studirajmo i istražujmo istinu. Omogućujmo da se bolje upoznaju i povijest, nauk, predaja, stega i baština, vjerska kultura, obredi i običaji, sve ono što je vlastito i što se živi u drugim Crkvama. Ukazujmo uvijek na zajedničku kršćansku baštinu i kad obrazlažemo ono što nam je različito, obrazlažimo i to kako je do pojedinih razlika došlo. Posvješćujmo si trajno u skladu s tom duhovnom i povijesnom baštinom koju nam je ostavio biskup Strossmayer i u skladu s motom ovogodišnje molitvene osmine za jedinstvo kršćana da smo pozvani naviještati silna djela Gospodnja.”

U homiliji je nadbiskup, također, govorio o blaženstvima u kojima je opisan duh Božjega kraljevstva kojega naviješta Isus, pojasnivši: „U Blaženstvima je put do Isusa te način njegove izgradnje; blaženstva nam otkrivaju koje vrijednosti te krjeposti živi i razvija kršćanin koji želi nasljedovati Isusa; ona su radosni izraz blizine Božjega kraljevstva, put suobličavanja ljudskoga života božanskome; blaženstva su program kršćanske savršenosti i prihvaćamo li duh blaženstava, postajemo promicatelji i graditelji jedinstva Crkava i naviještamo silna djela Gospodnja. Lakše je pripadati nekoj religioznoj skupini, negoli živjeti blaženstva, sve do onoga posljednjega: Blago Vama kad Vas – zbog mene – pogrde i prognaju i sve zlo slažu protiv vas. Radujte se i kličite velika je plaća Vaša na nebesima. To je blaženstvo aktualno u svim vremenima Crkve i danas.“

Riječi predstavnika kršćanskih Crkava i zajednica

U ekumenskom zajedništvu s pravoslavnima, evangelicima, baptistima i reformiranim kršćanima i biskupima sudjelovali su suslavitelji iz Katoličke Crkve (mons. mr. Ivan Ćurić, generalni vikar Đakovačko-osječke nadbiskupije; dr. Antun Japundžić, predsjednik Ekumenske koordinacije Osječke regije; osječki dekani preč. Ivan Jurić i mons. Adam Bernatović, svećenici, župni vikari, gvardijani franjevački fra Slavko Milić i kapucinski fra Anto Pervan te redovnici), zatim redovnice Družbe Marijinih sestara Čudotvorne Medaljice s provincijalnom poglavaricom u Hrvatskoj s. Kajom Ljubas, redovnice Družbe sestara milosrdnica sv. Vinka Paulskoga, uime Zajednice MiR nazočila je Marija Krivić, članica Ekumenske koordinacije osječke regije te mnogobrojni vjernici kršćanskih denominacija. Uoči završne molitve i predsjedateljeva blagoslova s nadom da će Bog uslišati molitve, sabranima su govorili predstavnici Crkava i zajednica.

Kršćane je uime gospodina Lukijana, episkopa osječko-poljskog i baranjskog pozdravio predstavnik Srpske pravoslavne Crkve protojerej-stavrofor Mihajlo Marijanac, paroh darđanski i arhijerejski namjesnik baranjski te član Ekumenske koordinacije osječke regije, ističući kako su kršćani, napose i u ovom ekumenskom zajedništvu, građevinski materijal Crkve, narod Božji ujedno pozvan u (po) Kristu promijeniti se, postati bolji i u dužnosti naviještanja silnih djela Gospodnjih uzajamno si pomagati, zaslužiti životom i radom Božje milosrđe. Branko Berić, biskup Evangeličke crkve u RH, istaknuo je kako je kršćansko zajedništvo u jednomu Bogu, jednom krštenju i jednoj vjeri te da Krist poziva na jedinstvo tako da „ja trebam biti svjetlost, a ti sol”.

Darko Turšić, pastor Reformirane kršćanske (kalvinske) crkve u Kotlini i tajnik Ekumenske koordinacije osječke regije, pozdravio je okupljene u ime Reformirane crkve u RH i nazočnoga Lajoša Čati-Sabe, biskupa iste crkve, poručujući: „Već u obitelji treba naviještati ljubav i dobrotu Božju, zajedništvo u Kristu Spasitelju i djecu ispravno poučavati o Isusu Spasitelju.”

Toma Magda, predsjednik Saveza baptističkih crkava u RH, naglasio je vidljivu dimenziju ekumenizma proteklih mjeseci u djelatnoj, humanitarnoj skrbi baptista i isusovaca te Caritasovih volontera u slavonskobrodskom kampu za izbjeglice gdje križ definira otvoreno kršćansko srce za sve ljude, a pomoć ljudima kojima to treba na slavu je Božju i svjetlo/sol zajedništva.

Matej Lazar Kovačević, nadglednik/biskup Crkve Božje u RH, zaključio je kako se punina kršćanskoga identiteta ostvaruje u pozvanosti i poslanju da jedni drugima budemo „sol zemlji i svjetlo svijetu” kroz ljubav, jedinstvo i solidarnost i u povezanosti s Kristom, služenju Bogu bez očekivanja nagrade.

Ekumenski hod u Osijeku završava 25. siječnja u Katoličkoj laičkoj zajednici “Molitva i Riječ” (Vodenička 23) gdje molitveni susret počinje u 19 sati.

Nevenka Špoljarić