Spomendan BDM čudotvorne medaljice

OSIJEK (TU) – Na spomendan Bezgrješne Djevice Marije od čudotvorne medaljice 27. studenoga u Hrvatskoj provincijskoj kući Družbe Marijinih sestara čudotvorne medaljice u Osijeku svečano je proslavljena dvjestota obljetnica rođenja majke Marije Leopoldine Brandis (27.11.1815.), utemeljiteljice DMS. Večernje euharistijsko slavlje u kapelici Sv. Josipa predvodio je đakovačko-osječki nadbiskup mons. dr. Đuro Hranić u zajedništvu sa svećenicima, redovnicima, redovnicama i vjernicima, podsjetivši kako su se “27. studenoga 1830. godine dogodila ukazanja BDM sv. Katarini Laboure u Parizu, u kapeli kuće matice Kćeri kršćanske ljubavi, i od te privatne objave potječe čudesna medaljica Bezgrešne Djevice Marije, a to je utjecalo i na duhovnost majke Marije Leopoldine Brandis, koja je Družbi nadahnula služenje i apostolat u Marijinu duhu te štovanje Bezgrešne Djevice Marije od čudesne medaljice”.

Živimo u društvu gdje više nema mjesta za Boga

Promišljajući evanđeoski ulomak o gospodaru vinograda koji jednako plaća radnike koji su u nadnici radili cijeli dan i one za samo jedan sat, nadbiskup Hranić je u homiliji pojasnio kako je Isus u svojoj paraboli ovjekovječio strpljivo čekanje tolikih nezaposlenih kroz čitavu povijest sve do danas za radno mjesto, istaknuvši: „Bogu pripisuju principe ovoga surovog svijeta i društva u kojemu ti nitko ništa ne da, nego sve moraš zaraditi; Boga prisiljavaju da i on prihvati principe društva u kojemu nema milosti i solidarnosti s onima koji ne mogu raditi i za koji nema posla, principe društva u kojemu najlošije prolaze oni najslabiji i gdje mogu preživjeti samo sposobni i ima mjesta samo za one koji zarađuju, koji su prvi i zaslužni. U takvom ljudskom društvu nema mjesta za Božju dobrotu i ljubav. Njegovi su principi zabranjeni. I zato u svakom ljudskom društvu i zakonodavstvu bez Božjih principa i bez Božje dobrote ne samo da nema mjesta i milosti za siromaha, za one koji ne privređuju; ne samo da nema solidarnosti s nezaposlenima, nego takvo društvo razara egoizam i zavist čak i prema siromasima. Ono otima čak i siromasima i slabima i ne dopušta im preživjeti. Oni trebaju umrijeti jer su balast i jer trebaju naše milosrđe. To je krajnji razlog zašto uvijek ima siromašnih, jadnih, kojima je teško, koji su pritisnuti bolešću, invaliditetom i ne mogu raditi kao zdravi pa im se ne daje mogućnost uopće raditi.“

“Bogata djelatnost s. M. Leopoldine Brandis služi na spasenje”

„Utemeljiteljicu vaše Družbe s. Mariju Leopoldinu Brandis resio je osjećaj za potrebe konkretnoga čovjeka: ona koja je djelovala u bolnici, zamjećivala je potrebe bolesnika po kućama. Zamjećivala je potrebe onih s ruba koji nisu mogli platiti bolnicu. Nadahnjivala se Marijinom vjerom i stavom prema Kristu: “Učinite sve što Vam rekne.” Kako je ljubav uvijek domišljata i ona je bila domišljata te je u nemogućnosti da se sama posveti njezi bolesnika po kućama (jer su joj zabranjivala pravila redovničke zajednice), okupila je prikladne djevojke (1860.) i njih pripremila za poslanje „bolničkih djevojaka“, koje će obilaziti bolesnike po kućama. Godine 1878. na blagdan Karmelske Gospe, obukla je prve tri sestre i tako je osnovana DMS. Družbu od početaka resi jednostavnost života i bliskost s onima na socijalnim i duhovnim marginama… Izabrale ste put poniznoga služenja svima kojima je to potrebno. Krenule ste na nesiguran put potpune otvorenosti i raspoloživosti za Božje planove prema uzoru BDM, službenice Gospodnje, koja se solidarizira i stavlja u službu onih na rubu, na marginama ljudskoga društva bez novca i prava na patronažna sredstva, na bolničku njegu, onih koji smetaju svojim ukućanima. Marijina predanost izazov je za svaku od Vas da u sebi što potpunije ostvari Marijin lik ponizne službenice Gospodnje, za ponizno služenje i za Božje planove…“, rekao je među ostallim nadbiskup Hranić.

„Mnogi su bili osvjedočeni da u sestri Leopoldini pred sobom imaju sveticu, koju treba bezuvjetno proglasiti blaženom. No, to je Božje proviđenje. Bude li to njegova presveta volja, On će je i na zemlji proslaviti. Jedno je oduvijek sigurno; da bogata djelatnost časne majke još i danas bezbrojnom mnoštvu ljudi služi na spasenje. Molimo da Gospodin blagoslovi Crkvu na taj način da Božja ugodnica bude stavljena na čast oltara“, kazao je nadbiskup te je u obraćanju redovnicama DMS istaknuo kako su izabrale put poniznoga služenja po uzoru na BDM i službenicu Božju Leopoldinu de Brandis, te je pozvao na udruživanje ovdašnjih snaga i karizme DMS u okviru pokretanja projekta hospicija. Nadbiskup je čestitao spomendan sestrama milosrdnicama s kojima DMS dijele duhovnost i naposljetku blagoslovio medaljice BDM.

Provincijalna poglavarica DMS u Hrvatskoj s. Kaja Ljubas zahvalila je nadbiskupu Hraniću, suslaviteljima svećenicima i redovnicima, redovnicama i vjernicima za sudjelovanje u slavlju te izvijestila o predanoj molbi za službeno pokretanje postupka beatifikacije utemeljiteljice DMS čudotvorne medaljice Leopoldine Brandis, zatim o povijesnom događaju za DMS – ustanovljenju Delegature u Beninu sa sjedištem u Malanhoui, te kako je u Godini posvećenoga života u provincijalnoj kući (Strossmayerova 141) u Osijeku u travnju 2015. održan prvi mjesečni susret štovatelja BDM čudotvorne medaljice radi širenja pobožnosti Gospi čudotvorne medaljice i promicanja apostolata sestara. Rečeno je kako „Bolničke sestre“ 1926. postaju samostalna družba ”Marijine sestre čudotvorne medaljice” čije poslanje izražava geslo: „Evo službenice Gospodnje!“ Nevenka Špoljarić