Slavonskobrodski susret i Smotra zborova Đakovačko-osječke nadbiskupije

SLAVONSKI BROD (TU) – Prvi dio susreta i Smotra zborova župa Đakovačko-osječke nadbiskupije održan je u subotu, 15. listopada u Pastoralnom centru Župe Gospe Brze Pomoći u Slavonskom Brodu. Nakon uvodne riječi mo. Ivana Andrića, voditelja Nadbiskupijskoga ureda za crkvenu glazbu, slijedilo je euharistijsko slavlje koje je predvodio vlč. Drago Marković, kancelar Nadbiskupskog ordinarijata. Uz domaćeg župnika Anđelka Cindorija, koncelebrirali su vlč. Josip Matanović, vlč. Robert Farkaš, vlč. Luka Ćosić, vlč. Krešimir Iljazović i vlč. Blaž Jokić.

U prigodnoj homiliji kancelar Marković je promišljao o ljepoti, snazi i važnosti crkvene glazbe u životima vjernika, posvjestivši kako je kršćanska zajednica u povijesti upravo kroz pjevanje ispovijedala svoju vjeru. „Budući svoje glasove kao vjernici posuđujete, odnosno stavljate u sredstvo naviještanja Riječi Božje, svjesni ste da vaše crkveno pjevanje nikada nije svrha sebi, već je rođeno iz molitve, pobožnosti i vjere, uvijek naš odgovor na Božju ponudu ljubavi. Crkvena glazba uvijek je u službi naviještanja i davanja pohvale Bogu“, rekao je propovjednik.

Nadalje je posvijestio kako naše kršćansko bogoslužje podrazumijeva zajedništvo, proslavljanje Crkve, anđeoskih korova i nas hodočasnika na putu prema Nebeskom Jeruzalemu te je dodao: „Ljepota svete glazbe počiva na analogiji, sličnosti ritmičkih i harmonijskih zakona svemira. Crkvena glazba nužno treba imati evangelizacijsku moć. Ona je izraz slave Božje i vjere čovjeka. Tko pjeva ne uljepšava liturgiju, nego je njezin sustvaratelj. Crkvena glazba je izraz i odraz Božje nazočnosti među nama, ona je uzvišen govor Boga i čovjeka. Pjevajući razvijamo osjećaj za sveto, lijepo, vrijedno i božansko.“

Okupljene članove zborova potaknuo je da božansku glazbu traže prije svega u tišini svoga srca te da i dalje nastave radosno zajednički prebirati Božje akorde njemu na slavu, a svima ostalima na posvećenje. Na kraju im je posebno zahvalio na, kako je rekao, njihovom trudu koji ugrađuju u crkvenu glazbu, za vrijeme koje odvajaju za silne probe, za predanost, požrtvovnost i nesebičnu ljubav s kojom aktivno sudjeluju u životu župne zajednice te doista veličaju euharistijska slavlja.

Poslije mise slijedila je smotra na kojoj je s jednom pjesmom nastupilo devet crkvenih zborova: Župni mješoviti zbor „Sv. Cecilija“ iz Donjeg Miholjca, zbor Župe Dobroga Pastira iz Đakova, zbor Župe sv. Petra i Pavla iz Osijeka, zbor Župe Bezgrješnog začeća BDM iz Valpova, Pjevačko društvo sv. Josipa radnika iz Osijeka, zbor Župe sv. Josipa, zaručnika BDM iz Dalja te zborovi triju župa iz Slavonskog Broda: Župe Duha Svetoga, Župe Bezgrješnog Srca Marijina i Župe Gospe Brze Pomoći. Kancelar Marković svakome je voditelju zbora uručio zahvalnice.

Bio je to, kako je na kraju ustvrdio mo. Andrić, susret ispunjen pjesmom, radošću i zajedništvom. Posebno je ozračje bilo na misi koju je svojim zajedničkim pjevanjem uveličalo tristotinjak zboraša. B. Lukačević