Sjednica Nadbiskupijskog pastoralnog vijeća

ĐAKOVO (TU) – Godina mladih u Đakovačko-osječkoj nadbiskupiji i Prikaz angažmana vjernika laika u susretima koje je organizirao Pastoralni centar bile su teme sjednice Pastoralnog vijeća Đakovačko-osječke nadbiskupije održane 5. listopada u Nadbiskupskom domu u Đakovu.

Pozdravni govor uputio je đakovačko-osječki nadbiskup Đuro Hranić, a sjednicu je moderirao generalni vikar Ivan Ćurić. O prvoj temi govorio je vlč. Filip Perković, nadbiskupijski povjerenik za pastoral mladih. Potom je uslijedilo izlaganje koordinatora Pastoralnog centra dr. Stanislava Šote.

Podsjećajući da u Đakovačko-osječkoj nadbiskupiji traje Godina mladih, nadbiskup se osvrnuo na nadolazeći Susret hrvatske katoličke mladeži. „Na području smo gdje su mladi najviše pogođeni nezaposlenošću, odlaskom, siromaštvom, besperspektivnošću. Stoga je ovaj susret u Vukovaru velika evangelizacijska i pastoralna mogućnost. Geslom SHKM-a Krist, nada naša želimo mladima dati nadu te da oni tu nadu probude i pošalju našem društvu – jer oni jesu nada našega društva. Stoga se svi zajedno trebamo zauzeti oko ovoga susreta i rada s mladima“, poručio je članovima Vijeća mons. Hranić i ohrabrio ih da daju svoje sugestije za obje teme sjednice.

Vlč. Perković izložio je do sada učinjeno u pripremnom razdoblju za SHKM 2017. Podsjetio je na izbor loga, gesla i himne susreta te predstavio načine animacije koordinatora volontera i volontera po župama, brošure za volontere te web sustav prijave volontera. Istaknuo je novu mrežnu stranicu http://shkm2017.com te materijale za kateheze koji će biti poslani po župama u cijeloj Hrvatskoj. „Uskoro će krenuti i prijave mladih za sudjelovanje, kao i prijave obitelji za primanje mladih hodočasnika. Bitno je da možemo naći smještaj za što veći broj mladih koji će posredstvom obitelji biti gosti pojedine župne zajednice. Tijekom rasprave promišljalo se o dostupnosti materijala za rad s mladima, hodogramu međužupnih susreta mladih, organiziranju misa mladih te različitim načinima rada s mladima tijekom godine, kao i o potrebi kontinuiranog rada na župama.

Analizirajući angažman vjernika laika u susretima koje je organizirao Pastoralni centar dr. Šota osvrnuo se na proteklih 5 godina te istaknuo kako je u različitim pastoralnim područjima bilo aktivno oko 9.134 osobe. Zaključio je da je za pojedina područja potreban osposobljeni voditelj ili animator te da situaciju rada nekog pastoralnog područja treba promatrati u kontekstu suvremenih događanja. Istaknuo je primjer rada u pastoralu braka i obitelji, zauzeti rad Bračnog i obiteljskog savjetovališta te potrebu širenja Savjetovališta na područja Vukovara te Vinkovaca. Članovi NPV-a istaknuli su važnost uloge svećenika u svakom župnom pastoralnom području, kao i ulogu roditelja koji su najveći primjer svojoj djeci.  

Nadbiskup Đuro se složio da treba s optimizmom gledati na sve aktivne u pastoralnom radu Nadbiskupije. Rekavši kako je razumljivo da svaki oblik pastorala u jednoj župi ne može biti jednako snažno razvijen uputio je: „Iako se ponekad čini da rad nije sistematičan i da bi se moglo bolje, treba svakog pastoralnog suradnika gledati sa zahvalnošću i dati mu podršku da ustraje.“ M. Kuveždanin