Sjećanje na Mitra Dragutinca

STRIZIVOJNA (TU) – U subotu 28. studenoga u novootvorenom pastoralnom centru „Mitar Dragutinac“ u Strizivojni akademik dr. sc. Stjepan Damjanović, rodom iz Strizivojne, održao je predavanje na temu „Mitar Dragutinac – župnik, pjesnik i znanstvenik“. U punoj dvorani, uvodnu riječ posjetiteljima uputio je domaći župnik vlč. Andrija Križanović.

Na početku svoga predavanja akademik Damjanović naglasio je da govori o Mitru Dragutincu kao jedan od njegovih zahvalnih župljana (od svoje 3. godine života) i zahvalnih prijatelja, od čijih je vrlina imao velike koristi, kao i mnogi njegovi župljani. U nastavku predavanja opisao je 40-godišnji život i rad svećenika Mitra Dragutinca koji je stigao u Strizivojnu 1949. godine:

„Prvo što su župljani uočili je njegova glazbena darovitost; lijepo je pjevao, svirao, a njegove crkvene popijevke se pjevaju po svom crkvama: S dragih nam polja, Sv. Martinu, O Kriste vječni svećeniče, Sv. Dimitriju, Šokačka misa…Proučavao je svece i pjevao o svecima da bi potpunije vršio svoju svećeničku službu i da bi širio znanja o kršćanskoj tradiciji, posebice o onom njezinom dijelu koji se ostvarivao na panonskim i drugim hrvatskim prostorima. Ono što su vjernici od župnikove nadprosječne glazbene kulture uočavali bilo je da se u crkvi lijepo pjeva i živo osjeća. Pored glazbe, kod Mitra Dragutinca zapažene su bile i njegove propovijedi koje su zapamćene po tendenciji župnika da ostvaruju tematske blokove, tj. da temu razvija u nekoliko nedjeljnih propovijedi. Bio je poznat kao veliki i vrstan propovjednik, što je bila posljedica njegove iznimne načitanosti“, čulo se u predavanju.

Predavač je nadalje istaknuo kako je Dragutnac subraći svećenicima pomagao na razne načine i u raznim prigodama te dodao: „Obožavao je naša marijanska svetišta, a o svecima panonskih prostora znao je više nego itko prije njega, o čemu je napisao velik broj pjesama od kojih su mnoge i uglazbljene. Vjeronauk je držao na poseban način: Prvi dio na klasičan način obrađujući temu, a drugi dio bio je čitanje neke knjige. Volio je poklanjati knjige u raznim prigodama. Također je volio u liturgijska slavlja uključivati djecu i mlade, pa su ministrirali, vodili Križni put, učili latinske odgovore za misu… Mitar Dragutinac bio je potpuno odan svojoj službi i nekim posebnim darovima koji su se samo djelomično mogli vidjeti u samoj crkvi i u svakodnevnom obnašanju župničke dužnosti. Dio tih kvaliteta mogli su vidjeti samo oni koji su bili s njime jače povezani.“

Akademik Damjanović posebno je istaknuo župnikovu ljubav i strast prema knjigama i čitanju. Knjige je i pisao, uglavnom s drugima, ali kadšto i sam. Njegova knjižica „Križni put muževa“ govori o snažnoj zabrinutosti za stanje vjere u našem narodu. Ta se zabrinutost osjećala i u razgovoru. „Pored navedenoga, osobito ga je zanimala hagiografija te opća povijest i arheologija. O tome svjedoči knjiga „Ranokršćanski život u Vinkovcima“ (1972.), gdje glavni autor vlč. Josip Runkera odaje veliko priznanje Mitru Dragutincu. Njegova darovitost bila je velika i kompetencija u pojedinim stvarima poznata i priznata od stručnjaka. Najvažnija edicija u stručnom pogledu u kojoj je sudjelovao je knjiga „Leksikon ikonografije, liturgike i simbolike zapadnoga kršćanstva“, koju je pisalo osam autora iz mjesta Zagreba, Rijeke, Zadra, Ljubljane i Strizivojne. Družio se i surađivao sa subraćom svećenicima: susjedom Matijom Nikolim, Brankom Gilićem, Stjepanom Bulatom, Josipom Pavlovićem, Ivanom Šešom, Matom Mikićem, Ivom Burikom, isusovcem Radogostom Grafenauerom …Imao je potrebu da međusobno povezuje ljude za koje je vjerovao da žele i mogu učiniti nešto dobro te da ukazuje ljudima na njihove darovitosti. Punih 40 godina boravio je u Strizivojni i tu je dočekao svršetak svoga života. Mitrov život bio je ispunjen dobrim plodovima i mnoge te plodove uživala je Strizivojna pa je dostojno i pravedno da ga se sjećamo jer njegova nastojanja mogu samo biti poticaj da budemo još bolji“, rekao je akademik Damjanović te izrazio radost što je prvi predavač u pastoralnom centru koji nosi ime pokojnog svećenika Mitra.

Predavanje je upotpunio pjevački zbor pjevajući Mitrove pjesme: O Kriste vječni svećeniče, Svetom Dimitriju i Gospodine daj dođi te čitanje Mitrovih pjesama: Svetom Dimitriju, Priča   i Što bi htio. Na kraju je prikazana prezentacija Iz župnog foto albuma, koju je priredio mo. Ivan Andrić, rektor Bogoslovnog sjemeništa u Đakovu, također domaći sin Strizivojne. Janja Raguž / foto: Filip Damjanović