Restauracija svetišta crkve sv. Euzebija i Poliona

VINKOVCI (TU) – U subotu 24. rujna bilo je točno 25 godina kako je u tijeku srbočetničke agresije na Republiku Hrvatsku spaljen župni dvor središnje vinkovačke crkve sv. Euzebija i Poliona a za manje od dva mjeseca, točnije 20. studenoga, navršit će se također 25 godina kada je tog poslijepodneva, godine 1991. započeo stravičan artiljerijski napad na Vinkovce, kad je pogođen toranj crkve i kad je crkva gorjela.

Danas “velika crkva”, kako je mnogi od milja zovu, sve je bliže svom prvotnom izgledu. Crkva je građena od 1772. do 1777. godine. U doba Vojne krajine austrijska carica Marija Terezija izdala je dekret o gradnji crkve. Carica je u to doba htjela imati reprezentativnu crkvu zbog velikoga broja vojske. U doba gradnje crkve Vinkovci su imali tek 1600 stanovnika. Na njoj su radili majstori iz Pečuha, Beča i Temišvara. Građa se vozila Dunavom do Dalja i onda zaprežnim kolima do Vinkovaca. Prvotno je to bila crkva Sv. Ivana Nepomuka, a nakon II. vatikanskog sabora crkva je dobila ime po ranokršćanskim mučenicima sv. Euzebiju i Polionu. Unazad koju godinu završeni su vanjski radovi a prošle godine uređena je unutrašnjost crkve osim svetišta koje se sad restaurira. Radove izvodi tvrtka MONTE-MONT, graditeljsko i uslužno društvo d.o.o. Osijek, a nadzire ih nekoliko konzervatorskih odjela Ministarstva kulture Republike Hrvatske.

“U svetištu je potpuno skinuta žbuka koja je bila dotrajala i boje koje su bile prije određenog broja godina, ne znam zašto promijenjene, provedene su i električne instalacije za ozvučenje, sad se stavlja nova posebna vrsta žbuke, potom će doći bijela boja i novo osvjetljenje”, pojašnjava domaći župnik mons. Tadija Pranjić i nastavlja: “Kad bude završeno svetište onda će u pravom smislu doći i zasjati sva ljepota ove bijele boje koja je izvorna jer se, nakon što je crkva sondirana, vidjelo da je osamdeset posto unutrašnjosti crkve bilo u bijeloj boji i to je njen izvorni oblik. Već je nakon ovog cijelog dijela crkve koji je uređen, došla do izražaja sva ljepota bijele boje a pogotovo nakon restauracije lustera koji su stari više od 200 godina i koji su sada pozlaćeni.”

I glavni će oltar biti restauriran. “Sam oltar će biti ovdje na mjestu restauriran i već su odredili i restauratoricu koja će raditi te drvene dijelove samoga oltara. To će biti imitacija mramora samo u drvetu, a ne u kamenu kao što su to, recimo barokne i neobarokne crkve u Varaždinu, Požegi, dakle crkve iz vremena što ih je gradila Austrija”, kaže mons. Pranjić. Najavljuje također kako će slika sv. Ivana Nepomuka poslije Nove godine biti odvezena u Zagreb jer je uvrštena u katalog od neprocjenjive vrijednosti nulte kategorije. “Sliku je radio nepoznati majstor i u Zagrebu su izuzetno zainteresirani za ovu sliku i puno puta su je slikali i dolazili ju ovdje vidjeti”, rekao je župnik. U ponedjeljak 26. rujna bili su majstori iz Zagreba koji su restaurirali ukrase svijetla za križni put, obavljena je pozlata. Ovu baroknu crkvu, registriranu kao spomenik kulture, očekuje još pozlata kapitela, dotjerivanje detalja, također i obaju oltara.

“Dosad je obnovljen oltar Srca Isusova u izvornom stanju, a koji je imitacija mramora. Oltari Srca Marijina i sv. Euzebija i sv. Poliona restauriraju se u Osijeku, također će se skinuti i žice koje su po zidovima crkve jer je to privremeno ozvučenje i još imamo orgulje s kojih će biti isto skinuta boja i stavljena boja kakva je bila, imitacija mramora, klupe će također biti obnovljene, obojane, stavit ćemo nove presvlake i izmijeniti podove”, rekao je mons. Pranjić. U obnovi crkve, čiji se kraj očekuje na ljeto 2017. godine, kada će biti i proslava, sudjeluju vjernici, Grad Vinkovci, Vukovarsko-srijemska županija i Ministarstvo kulture. Crkva će biti obnovljena u svom izvornom stanju, koja nakon obrambenog Domovinskog rata ima najveća zvona u Hrvatskoj na jednoj župnoj crkvi, četiri zvona teška pet tona, od kojih je jedno, teško 2,5 tone, posvećeno poginulim hrvatskim braniteljima u obrambenom Domovinskom ratu. Snježana Kraljević