Proslava spomendana bl. Alojzija Stepinca u Slavonskom Brodu, Osijeku i Otoku

SLAVONSKI BROD – Na svetkovinu župnog zaštitnika bl. Alojzija Stepinca, 10. veljače, u istoimenoj župi u Slavonskom Brodu svečano euharistijsko slavlje uz suslavljenje desetak svećenika, predvodio je vlč. dr. Hrvoje Kalem, svećenik Vrhbosanske nadbiskupije i profesor teologije na teološkim fakultetima u Đakovu i Sarajevu. Okupljenim vjernicima je kroz bogoslove kreposti vjeru, nadu i ljubav približio lik bl. Alojzija Stepinca.

„Temeljna Stepinčeva karakterna osobina bila je jaka, snažna i neslomljiva narav. Upravo takva narav bila je izvrsna posuda da u Stepincu izobiluje Božja milost koja je osobito vidljiva u vjeri, nadi i ljubavi koje su krasile Blaženika. Bio je čovjek vjere i to je bez straha isticao i u najtežim vremenima. Govorio je da gubeći vjerski ideal čovjek gubi smisao za domovinu, gubi smisao za život. Bez Boga život postaje pakao. Zbog vjere i isticanja svojih stavova o vjeri, koji su bili posve oprečni s tadašnjim vladajućim jednoumljem, bio je proganjan, zatvaran i na koncu je dao i život za uvjerenja koja su se temeljila na vjeri Crkve. Vjera od koje je živio i koja ga je snažila nije se promijenila ni jednoga trenutka njegova života. Bio je radikalno izručen Bogu. Predao je Bogu svoj život i uzdao se u Božju providnost. Taj život iz vjere otkriva nam Stepinca kao autentičnoga svjedoka vjere“, rekao je među ostalim vlč. Kalem u propovijedi.

O Stepincu je govorio i kao o čovjeku nade. Njegovo geslo „U tebe se, Gospodine uzdam!“ izričaj je te nade i povjerenja u Gospodina. Bog je onaj u koga Stepinac polaže svoju nadu i zato se u  njegovom životu očituje kako nada ne postiđuje. I njegovo mladomisničko geslo trebamo čitati očima hrabre i odvažne nade. Ono je iz poslanice Galaćanima i glasi: „A ja Bože sačuvaj da bih se ičim ponosio, osim križem Gospodina našega, Isusa Krista po kojemu je meni svijet raspet i ja svijetu.“ (Gal 6,14) Ovakvo uvjerenje je mogao izgovoriti i u život autentično provesti samo onaj koji je svu nadu položio u Gospodina. Nadalje je istaknuo kako je Blaženika krasila i savršena ljubav te pojasnio: „Kako drukčije razumjeti njegov odnos prema Katoličkoj Crkvi, ako ne iz odnosa ljubavi koju je Stepinac imao prema Bogu i Crkvi?“

Na kraju propovijedi vlč. Kalem rekao je da od Blaženika možemo naučiti kako u svome svakodnevnom životu živjeti bogoslovne kreposti, da je vjera oslonjenost na Boga, posvemašnje predanje i izručenost Bogu. Vjera svu našu egzistenciju usmjerava prema jedinom i konačnome cilju. Od njega učimo i da je nada krepost koja pročišćuje naša očekivanja. Nada da će sve biti dobro drži nas u najtežim trenucima našega života, govori da u našem životu posljednju riječi imaju ljubav i život. Naučimo i mi da onaj koji ljubi ne gubi ništa, nego dajući još više dobiva i usavršava se u ljubavi.“

Nakon svih misa okupljeni vjernici su imali priliku pojedinačno počastiti zavjetni relikvijar u koji su položene čestice Blaženika. Vlč. Hrvoje Kalem je predvodio i trodnevnicu uoči proslave Stepinčeva od 7. do 9. veljače na kojoj je sudjelovalo mnoštvo domaćih župljana i vjernika iz drugih župa grada. Ana Želinski / foto: Brankica Lukačević

OSIJEK – Blagdan bl. Alojzija Stepinca proslavljen je u osječkoj župi Preslavnoga Imena Marijina. Vjernici su se za ovaj blagdan pripremali devetnicom, koju su predvodili p. Sebastijan Šuljević, DI, ravnatelj Isusovačke klasične gimnazije u Osijeku, domaći župnik Ivan Jurić, župni vikar Josip Erjavac, te đakon Ante Lučić. Svakoga dana misnom slavlju prethodila je molitva krunice i svjedočanstva pojedinih skupina. Posljednji dan devetnice svetu misu je predvodio generalni vikar Đakovačko-osječke nadbiskupije mons. Ivan Ćurić. Nakon svete mise vjernici su mogli častiti relikvijar u koji su položene čestice Blaženika.

Svoju homiliju predsjedatelj je započeo sjećanjem na Stepinčevo 1981. godine, kada je kao gimnazijalac, zajedno sa sadašnjim donjogradskim župnikom Ivanom Jurićem, među velikim mnoštvom okupljenoga naroda sudjelovao u misnom slavlju koje je u zagrebačkoj katedrali predvodio sluga Božji Franjo Kuharić. „Puno toga tada nismo mogli razumjeti, ali smo s nekom dubokom, nama do kraja neobjašnjivom sigurnošću osjećali da smo uključeni i da slijedimo bĭlo života, povijesnoga hoda, željâ i nadanjâ svoje Crkve i svoga hrvatskoga naroda. Kao i tada, prije 37 godina, danas puni radosti slavimo Stepinčevo. Činimo to pobožno u krilu sveopće Katoličke Crkve koja sabire ljude „iz svih narodâ, „iz svakog puka i jezika“, ujedno i s posebnim ponosom – jer blaženik Alojzije pripada zajednici našega naroda i domovine“, rekao je mons. Ćurić.

Oslikavši lik Blaženika u svjetlu naviještenih Isusovih Blaženstava ustvrdio je: „I mi danas, u okolnostima našega vremena, s iskrenim uvjerenjem i  pobožnošću prihvaćamo: ‘Bl. Alojzije Stepinac ‘bio je izvršitelj zapovijedi ljubavi prema svakom čovjeku, prema svome narodu i prema Crkvi. Stoga mi toga svjedoka ljubavi ne želimo nipošto i nikada imati kao neku zastavu mržnje bilo prema kome’. Svjesni smo kako je teško izbrisati toliko toga što se više od 50 godina valjalo i udaralo prema svemu onome tko je, što simbolizira i za što je svojim životom posvjedočio bl. Alojzije. No, ni danas on ne treba neku posebnu obranu, jer su mu obrana riječi i djela. Na nama je da ih što bolje upoznamo, te se i sami uvjerimo kako su duboke, poticajne i danas aktualne njegove misli i preporuke koje nas nadahnjuju za ljubav i zajedništvo našega naroda, ali istodobno i za općeljudsko zajedništvo, povezivanje i suradnju među narodima i kulturama.“

Dotaknuvši i iskustva nedavnih stradanja u Domovinskom ratu pri kraju homilije mons. Ćurić je istaknuo: „U bl. Alojziju susrećemo i školu pouzdanja, jer mu unatoč velikim izazovima nisu ‘splasnula krila’. Njegovo mučeništvo i nas stavlja pred pitanja: Treba li nam danas idealizma? Na kojim sve područjima? Tko su, zapravo, istinski pobjednici? Kada se trebamo doživjeti poraženima: ako su u nečemu prevarili nas ili – ako smo mi nekoga prevarili? Odgovore na ova pitanja može dati onaj tko u dubini svoga bića osjeća ‘vjerničko srce’, koji gradi svoj život natopljen evanđeljem i trudi se svakodnevno rasti u iskrenom i vjerodostojnom prihvaćanju i nasljedovanju Isusa Krista.“ Josip Erjavac

OTOK

I vjernici župe Otok tijekom večernjeg misnog slavlja u župnoj crkvi sv. Antuna Padovanskog proslavili su spomendan hrvatskog blaženika i mučenika kardinala Alojzija Stepinca. U dupkom punoj crkvi euharistijsko slavlje predvodio je župnik preč. Antun Knežević. U prigodnoj homiliji župnik je govorio o životu, vjeri, žrtvi blaženog Alojzija Stepinca. Podsjetio je vjernike na dan proglašenja blaženim kardinala Alojzija Stepinca, čovjeka koji je obilježio dvadeseto stoljeće u Hrvata. Između ostaloga rekao je: “U hrvatskoj povijesti se 3. listopada 1998. zbio zaista veličanstven događaj: sveti papa Ivan Pavao II. je, tijekom svojega trećeg posjeta Hrvatskoj, u nacionalnom svetištu Majke Božje Bistričke, proglasio blaženim kardinala Alojzija Stepinca. Dva desetljeća od tada prigoda je da se i mi danas, na blagdan našega Blaženika, sjetimo svega onoga što on znači za nas Hrvate, vjernike i katolike.

U sjećanje nam se urezala slika oltara na kojem je, na središnjem sedesu sjedio 78-godišnji svetac, već dobro narušenog zdravlja, ali koji je zbog svega što se događalo gajio neskrivenu ljubav prema hrvatskom narodu. S desne njemu bili su kardinali Franjo Kuharić, kardinal Josip Bozanić i mnogi drugi uglednici crkvenog i društvenog života. Premda je prošlo dvadeset godina, zasigurno se mnogi sjećaju Papinih riječi: U osobi se novoga blaženika spaja, da se tako izrazim, cjelokupna tragedija koja je pogodila hrvatsko pučanstvo i Europu tijekom ovoga stoljeća obilježena trima velikim zlima: fašizmom, nacizmom i komunizmom. On je sada u nebeskoj slavi okružen svima onima koji su, kao i on, dobar boj bili, kaleći svoju vjeru u kušnjama i nevoljama. U njega danas s pouzdanjem upiremo svoj pogled ištući njegov zagovor.

Braćo i sestre, Sveti Otac je tada rekao još nešto jako važno što bismo svi mi trebali zapamtiti: Svojim ljudskim i životnim putom Blaženi Alojzije Stepinac svojemu narodu pruža svojevrsni kompas da bi se znao orijentirati. Evo glavnih točaka: vjera u Boga, poštovanje čovjeka, ljubav prema svima do praštanja, jedinstvo sa Crkvom kojoj je na čelu Petrov nasljednik! Nažalost, to mnogima nije jasno, oni to ne prihvaćaju. Ipak, kako god bilo, ono što katolički puk može i treba činiti jest graditi svoju nadu utemeljenu u svetopisamskom načelu koje je bilo i geslo Blaženog Alojzija Stepinca: In te Domine, speravi – U tebe se, Gospodine, uzdam!“

Na kraju misnog slavlja vjernici su zajednički molili Molitvu za proglašenje svetim bl. Alojzija Stepinca, a po završetku slavlja vjernici su u procesiji s upaljenim svijećama išli do špilje Gospe Lurdske, gdje su molitvom litanija završili devetnicu Gospi Lurdskoj. Mira Bošnjaković