Promocija filma „In odium fidei – Iz mržnje prema vjeri“

SLAVONSKI BROD (TU) – Nakon Zagreba i Mostara, dokumentarni film „In odium fidei – Iz mržnje prema vjeri“¸ u produkciji Laudata iz Zagreba, koji govori o ubojstvu 66 hercegovačkih franjevaca za vrijeme Drugog svjetskog rata i poraća, prikazan je u utorak, 24. veljače i u Slavonskom Brodu. Katehetski centar župe Gospe Brze Pomoći bio je gotovo pretijesan da primi petstotinjak ljudi koji su ga došli pogledati.

Dokumentarac, čiji je glavni cilj glasno progovoriti o jednom vremenu, u Slavoniju je došao na poziv župnika i dekana, Ivana Lenića. Posvjestivši kako je hrvatski narod kroz cijelu povijest bio izložen progonu i trpljenju radi istine, nametnutom prešućivanju i iskrivljavanju istine, te ponižavanju žrtava pojedinaca i cijelih skupina koje su bile na udaru totalitarnih režima, napose komunističkog, dekan Lenić je ustvrdio kako se, nažalost, niti danas, kada se govori da živimo u demokraciji, nismo puno pomaknuli dalje. „Iako sam jednim dijelom poznavao stradanja  našega naroda u Hercegovini, dojmio me se ovaj film, koji donosi konkretne iskaze svjedoka i potkrijepljen je činjenicama i osvrtima povjesničara, o očitoj mržnji prema vjeri i Katoličkoj Crkvi. S jedne strane osvjetljava istinu o dotičnom vremenu i njegovim protagonistima, a s druge strane nadasve ističe one koji su podnijeli najveću žrtvu u njemu dajući život kao svjedoci vjere i vrijednosti koje su im bile svete, a napose pripadnost hrvatskom narodu i Katoličkoj Crkvi. Oni su i njihovi ideali baština koju ne smijemo rasuti, nego je predati novom vremenu i generacijama u nasljeđe, kako je govorio papa Ivan Pavao II., potičući nas da istražujemo i vrednujemo mučenike 20. stoljeća“, rekao je dekan Lenić. Zahvalio je produkciji Laudata na tom vrijednom projektu.

„Žalosno je i sramotno da nemamo popise stradalih od komunističko-partizanskih zločina u Drugom svjetskom ratu i poraća ni nakon proteklih sedamdeset godina“, ustvrdila je u pozdravnom govoru producentica filma i direktorica Laudata Ksenija Abramović, naglasivši kako tim filmom prvenstveno žele ukazati na duhovnu, moralnu, ljudsku veličinu ljudi-stradalnika, koji su nas svojim pristupom životu zadužili u potrebi nasljedovanja njihovih vrednota i kreposti. „Ovim filmom ukazujemo na nevinost mučeničkih duša svećenika i redovnika koji su htjeli oživjeti, oplemeniti kršni hercegovački kraj u njegovoj materijalnoj i društvenoj oskudici. Iako su u tome u naponu svoje životne snage onemogućeni, kapi njihove prolivene krvi i pepeo njihovih spaljenih tijela i dalje klija, rađa i cvate brojnim duhovnim zvanjima i obnovom još godinama nakon njihova bezdušnog i nelegalnog pogubljenja“, rekla je Abramović.

Scenaristica i redateljica filma Nada Prkačin ukazala je pak na važnost pamćenja naše prošlosti: „Kada vam kažu „Zaboravite prošlost, okrenite se budućnosti!“, nemojte vjerovati. Nemojte zaboravljati našu prošlost, jer bez nje smo nitko i ništa. Mi moramo pamtiti našu prošlost, jer tek s njom ćemo imati našu, a neku drugu budućnost. Hvala što ne zaboravljate širokobriješke fratre. Sve dok mi mislimo i govorimo o njima oni žive u nama i našim sjećanjima. To je i potvrda da mi postojimo“, poručila je redateljica Prkačin i najavila sljedeći projekt Laudata, dokumentarac o Bleiburgu.

Susret, koji je moderirala Brankica Lukačević, prigodnim je pjesmama uveličao domaći veliki pjevački zbor predvođen s. Monikom Zvonarek.Nakon ove projekcije film u ožujku putuje u Ameriku, gdje će biti prikazivan u hrvatskim zajednicama koje vode hercegovački franjevci – u Chicagu, New Yorku i u Norvalu. B. Lukačević