Preduskrsni susret nadbiskupa Hranića i novinara

ĐAKOVO (TU) – Nadbiskup metropolit đakovačko-osječki mons. dr. Đuro Hranić održao je 10. travnja 2017. u Nadbiskupskom domu u Đakovu konferenciju za medije prigodom nadolazeće svetkovine Uskrsa te tom prigodom uputio Uskrsnu pastirsku poruku, naslovljenu U nadi protiv svake nade povjerovasmo u Onoga koji od mrtvih uskrisi Isusa, Gospodina našega (usp. Rim 4,18.24).

U svojoj pastirskoj poruci nadbiskup je istaknuo kako svetkovina Uskrsa otkriva Boga koji je iz ljubavi prema nama postao čovjekom, prihvatio našu grešnu ljudsku narav i posljedice grijeha te nas je svojom smrću na križu oslobodio od vječne smrti i svojim nam uskrsnućem od mrtvih otvorio put k vječnom životu. „Kad se činilo da je pobijedila smrt i kad je nestala svaka nada u mogućnost bolje budućnosti, na uskrsno jutro proplamsala je snaga i moć Božje milosrdne ljubavi i dobrote – i to u svoj svojoj snazi i ljepoti! Kad je izgledalo da je i Bog bespomoćan, on je pobijedio zlo i grijeh. Spasio je čovjeka i ovaj svijet te nam podario temelj nove nade i konačni smisao našega postojanja“, rekao je nadbiskup Đuro.

„U ovome svijetu prisutna je snaga grijeha. I tko da ne zadrhti nad dramom Velikog petka i danas, kad se u njoj ogledaju bezbrojne rane povijesti i kad sa suzom u oku gledamo životnu dramu ljudi našeg vremena?“ kazao je nadbiskup, dodavši kako su mnogi među nama teško pritisnuti iskustvom besperspektivnosti i izgubljenoga povjerenja, sputani labirintom nesređenoga društvenog sustava, posustali su pod teretom nezaposlenosti i siromaštva, izranjavani bičevima korupcije i nepravdi. Brojni su izgubili nadu, te smo svjedoci iseljavanja mladih i čitavih obitelji.

„No, u toj stvarnosti koju proživljavamo još snažnije odjekuje uskrsna poruka: Raspeti Krist je uskrsnuo! Kad nam se učini da je sve izgubljeno, Bog u svojoj ljubavi uvijek iznova pronalazi put do pobjede života nad smrću i dobra nad zlim. Stoga nas vjera u uskrsnuće ispunja nadom i protiv svake nade. Svima od srca, zato, poručujem: Hrabri budite! U Krista gledajte i razveselite se!“ istaknuo je nadbiskup u svojoj pastirskoj poruci te pozvao sve vjernike da pruže živo svjedočanstvo Kristove raspete i uskrsle ljubavi te u zajedništvu s mons. Marinom Srakićem, nadbiskupom u miru, svim vjernicima, braći svećenicima i članovima ustanova posvećenoga života zaželio snagu uskrsne vjere i nade te radostan i blagoslovljen Uskrs.

Susret hrvatske katoličke mladeži u Vukovaru

U svojoj pastirskoj poruci nadbiskup je izrazio radost što će Đakovačko-osječka nadbiskupija biti domaćin 10. Susreta hrvatske katoličke mladeži, pod geslom: „Krist – nada naša“, te još jednom potaknuo obitelji koje imaju mogućnosti smještaja mladih, a do sada se nisu prijavile, da budu velikodušne, otvore srca i vrata te smjeste mlade u svoje domove: „Pokažimo im svoju dobrodošlicu, kršćansku solidarnost i podršku te pravu širinu ‘slavonske duše’ i gostoljubivost. Zajedno s njima ispovjedimo da iskon našega života počiva u Božjem daru i podijelimo s njima nadu koja se oslanja na Boga kao temelj i nadahnuće za moralnu, demografsku i gospodarsku obnovu našega naroda. Podržimo ih u njihovu nastojanju i u želji da čitavom našem narodu, Europi i svijetu upravo iz Vukovara pošalju poruku svoje kršćanske vjere u snagu uskrsne preobrazbe koja je jedina kadra ‘izvidati svaku ranu’, obnoviti razorena zajedništva i grijati nas snagom i nježnošću Božje dobrote i ljubavi.“       

Potom se uime Organizacijskog odbora SHKM 2017. okupljenima obratio vlč. Filip Perković, nadbiskupijski povjerenik za mlade te iznio podatak da je na Susret u Vukovaru prijavljeno oko 29 tisuća mladih, među kojima je 5.500 mladih iz Đakovačko-osječke nadbiskupije, od kojih je 1.500 volontera. Na susret dolaze mladi iz Bosne i Hercegovine, Srbije, Slovenije, Makedonije, Austrije, Njemačke, Švicarske… te jedna skupina iz Kanade.

„Svi mi, i organizatori i mladi koji će biti na susretu, svojim zajedništvom, molitvom i svjedočanstvom želimo poručiti ovom slavonskom, baranjskom i srijemskom kraju kako doista još uvijek ima nade i da se ona krije u Bogu i nama samima,  u našim sposobnostima, znanjima, želji za napretkom, a koja se najviše očituje kroz mlade. Želimo da mladi budu oni koji će preokrenuti određene paradigme društva, a koje nisu dobre ni za koga“, rekao je vlč. Perković te zahvalio svima koji su uložili trud da što veći broj mladih bude smješten u obitelji, a na poseban način obiteljima koje su se prijavile za smještaj mladih. Na kraju je pozvao sve, napose Vukovarce, da u nedjelju 30. travnja dođu na završni koncert, koji će trajati od 18 do 21 sat, a na kojemu će nastupiti eminentna imena hrvatske glazbene scene: Alan Hržica, Ivana Husar Mlinac, Marija Husar Rimac, Opća opasnost i Božja pobjeda: „Dođimo na koncert i zajedno s mladima zapjevajmo, slavimo Gospodina, zahvalimo na onom što će, vjerujemo, biti jedan početak nečeg novog za ovaj dio naše domovine i cijelu našu nadbiskupiju.“

Mateja Đumić, članica Organizacijskog odbora SHKM 2017. i koordinatorica za Vukovar, izrazila je radost uime grada Vukovara što će biti domaćin ovakvog događaja: „Velik broj obitelji prijavio se za smještaj mladih. Nadamo se da će mladi moći prenijeti radost u te  obitelji i da će nakon tog susreta Vukovar moći živjeti od onoga što će primiti u ova dva dana.“

Novinarska pitanja – ‘Slučaj Agrokor’

U drugom dijelu susreta medijski djelatnici imali su priliku pitati nadbiskupa o životu i djelovanju Crkve, kao i o aktualnim događanjima u društvu. Upitan da komentira „slučaj Agrokor“, nadbiskup je rekao: „Svjestan sam toga da Agrokor sa svojih 40.000 zaposlenika, gdje je on ujedno vlasnik određenih gospodarskih subjekata na području Slavonije koji zapošljavaju ljude, donosi dodatne brige nama u Slavoniji. Uz ionako teško stanje, mislim da smo svjesni da to samo znači produžetak agonije te da će se egzodus naših mladih na žalost nastaviti, da ćemo, ako se ostvare crni scenariji, dobiti nove nezaposlene osobe. Osim samog Agrokora tu su i drugi gospodarski subjekti koji s njim surađuju. Spominju se mali i srednji dobavljači. Ako oni budu stradali, to će nas u Slavoniji posebno pogoditi. Ne znam što drugo nego Bogu vapiti, njemu sve stavljati u ruke. Ne mogu pomoći niti što promijeniti, ali govorilo se i upozoravalo da je opasno to što smo kao država pomagali krupni kapital. Još je pokojni predsjednik Tuđman govorio o nekoliko bogatih hrvatskih obitelji i još su tada upozoravali: Što će biti kada koji od tih divova bude posrnuo? Nažalost, upravo nam se to događa i mislim da su to teška i ozbiljna pitanja koja na nov način pogađaju našu dragu Slavoniju.“  A. Banović