Preduskrsni susret nadbiskupa Hranića i medijskih djelatnika

ĐAKOVO (TU) – Tradicionalni preduskrsni susret đakovačko-osječkog nadbiskupa metropolita mons. dr. Đure Hranića i medijskih djelatnika održan je u ponedjeljak 21. ožujka 2016. u Nadbiskupskom domu u Đakovu. Tom je prigodom nadbiskup Hranić uputio svoju Pastirsku uskrsnu poruku naslovljenu Pristupajmo dakle smjelo Prijestolju milosti da primimo milosrđe i milost nađemo za pomoć u pravi čas. (Heb 4,16)

Na početku svoje poruke nadbiskup podsjeća da se ovogodišnji Uskrs slavi u ozračju Svete godine milosrđa, koju na poseban način obilježavaju hodočašća u katedralu sv. Petra u Đakovu, povezana i sa 150. obljetnicom početka njezine gradnje. „U smrti i uskrsnuću Isusa Krista Bog nam najjasnije očituje svoju ljubav: do kraja nas je ljubio da bi oprao i uništio sve naše grijehe. U godini Jubileja milosrđa pozvani smo otkriti i doživjeti kako je po Kristovu vazmenom otajstvu pomirenje s Bogom uvijek moguće. To je istinski navještaj i trajno poslanje Crkve: Bog nam je uvijek spreman oprostiti i nikada se ne umara. To možemo doživjeti osobito u sakramentu pomirenja, kada Božje milosrđe za svakoga od nas postaje izvor pravoga nutarnjeg mira i snage, da nadvladamo životne poteškoće i nevolje“, kazuje među ostalim nadbiskup Hranić.

Rekavši kako iskustvo Božje ljubavi i milosrđa uvijek pruža nove obzore nadanja te nadvladava pesimizam i malodušje, nadbiskup dodaje: „Uskrsli Krist pokazuje kako u svom životnom hodu ne smijemo posustati pod teretom svakodnevice. Raspeti Krist ne zaustavlja se na križu, njegov je grob ostao prazan, obasjao nam je obzorja uskrsnog jutra i pozvao nas da svima navijestimo i donesemo nepobjedivu snagu njegove ljubavi.“ Nadalje, ističe kako duhovna i tjelesna djela milosrđa pozivaju da nosimo riječ i gestu utjehe osamljenima, prevarenima i napuštenima, pogođenima bračnim ili obiteljskim razdorom, onima koji su zbog traženja posla odvojeni od svojih obitelji; da izrazimo solidarnost s nezaposlenima i s onima koji su pod prijetnjom ovrhe, da naviještamo i zauzimamo se za oslobođenje bačenih u okove novih ropstava suvremenoga načina života i društva, da vratimo dostojanstvo siromašnima i svima onima kojima je ono oduzeto te da, nasljedujući Božju nježnost, suosjećamo s onima koji trpe zbog duhovnog siromaštva i praznine.

„U korizmenoj poruci o siromaštvu i demografskom stanju u Slavoniji, Baranji i Srijemu, mi, slavonski biskupi, pozvali smo na promišljanje o zabrinjavajućim razmjerima depopulacije u našim krajevima i potaknuli sve odgovorne, ali i nas same, na snažnije življenje solidarnosti i milosrđa“, kazuje nadbiskup te upozorava: „Dok nas napuštaju i iz naših župa iseljavaju ne samo mladi, nego i čitave obitelji s djecom, pozvani smo na obnovu vjere u Krista Uskrsloga i na veći stupanj samokritičnosti. Dio onih koji odlaze predugo čekaju na bilo kakvo radno mjesto, te možemo razumjeti njihovu odluku o odlasku u tuđinu. Ali ne možemo istodobno ne upozoriti i na pomodarstvo, na duh konzumerizma i kratkovidne kalkulacije isključivo o visini zarade u domovini i inozemstvu, radi čega i zaposleni daju otkaze te odlaze i pomalo olako, zaboravljajući na blagodati koje pruža život u domovini, i ne razmišljajući o poteškoćama druge vrste koje ih sigurno čekaju u tuđini.“

Pozivajući vjernike da ne gube nadu koja resi kršćane te da budu svjesni da i u domovini poslije ‘velikog petka’ mora svanuti uskrsno jutro, svim vjernicima, svećenicima i članovima ustanova posvećenoga života, koji su životom i službom dionici zajedništva Nadbiskupije te svima koji su s njom povezani u domovini i diljem svijeta, u zajedništvu s mons. Marinom Srakićem, nadbiskupom u miru, nadbiskup je od srca zaželio i molio snagu uskrsne vjere te radostan i blagoslovljen Uskrs. Anica Banović