Predstavnici Đakovačko-osječke nadbiskupije na Prvoj europskoj konferenciji o formaciji i prevenciji

FIRENCA (TU) – Od 31. ožujka do 1. travnja 2017. održana je Prva europska konferencija Formacija i prevencija. Predstavljanje različitih pristupa u ljudskoj formaciji i psiholoških procjena u bogoslovijama. Daljnji korak prema zaštiti i brizi (safeguarding) maloljetnih osoba. Organizator konferencije bila je nadbiskupija Firence u suradnji s Teološkim fakultetom Središnje Italije te Papinskim sveučilištem Gregorijana.

Konferencija je bila upućena psiholozima, psihijatrima i pastoralnim psiholozima koji djeluju u malim i velikim sjemeništima kao i u odgojnim ustanovama redovnika i kongregacija, te isto tako i duhovnicima i rektorima koji žive i rade u sjemeništima diljem Europe. Uz podršku Kongregacije za kler, Vijeća europskih biskupskih konferencija te Talijanske biskupske konferencije ovom konferencijom željelo se usmjeriti pažnju na ljudsku formaciju u odgojnim ustanovama, kako pri samim počecima tako i tijekom cjelokupnog odgoja u sjemeništima te odgojnim redovničkim ustanovama.

Konferencija je svojevrsni nastavak brige i pažnje usmjerene na dobrobit maloljetnih i ranjivih odraslih osoba koji su pretrpjeli spolno zlostavljanje od strane članova Katoličke Crkve. Upravo ova problematika potaknula je organizatore i sudionike prve europske konferencije da se nastavi voditi briga o žrtvama zlostavljanja, ali isto tako i o svim aktivnim sudionicima u odgoju budućih svećeničkih i redovničkih zvanja. Konferencija je započela misom u crkvi sv. Franje Saleškog koju je predvodio nadbiskup mons. Jorge Carlos Patron Wong, tajnik za sjemeništa pri Kongregaciji za kler.

Na konferenciji je oba dana sudjelovao mons. Giuseppe kardinal Betori, nadbiskup Firence, a drugi dan konferenciji se pridružio i održao predavanje predsjednik Talijanske biskupske konferencije mons. Angelo kardinal Bagnasco. Na konferenciji je, iz 21 europske zemlje, sudjelovalo preko 250 rektora, odgojitelja, psihologa, psihijatara, duhovnika, i ostalih stručnjaka na području odgoja i rada u sjemeništima i redovničkim ustanovama.

Iz Đakovačko-osječke nadbiskupije sudjelovali su:  dr. Antun Japundžić, vicerektor u đakovačkom Bogoslovnom sjemeništu, Marina Šijaković, vjeroučiteljica i studentica Centra za zaštitu djece pri Papinskom sveučilištu Gregorijana u Rimu, Ivana Stvorić, mag. psych. stručna voditeljica Savjetovališta za žrtve obiteljskog nasilja Đakovačko-osječke nadbiskupije u Slavonskom Brodu te dr. Josip Bošnjaković, vanjski suradnik đakovačkog Bogoslovnog sjemeništa, koji je prvoga dana na konferenciji iznio iskustvo rada s bogoslovima u Đakovu.

Tijekom konferencije različiti stručnjaci s područja psihologije, psihijatrije, odgoja, duhovnosti govorili su o odgoju i prevenciji iz različitih perspektiva. Konferenciju su svojim iznesenim iskustvima obogatili sjemeništarci iz Italije, Francuske, Mađarske i Austrije te također i odgojitelji iz Italije, Rumunjske, Škotske i Hrvatske. Na konferenciji su se mogla čuti vrlo bogata i vrijedna iskustva rada s bogoslovima gdje je na poseban način istaknuta važnost propedeutske godine, permanentnog rada s bogoslovima tijekom studija, važnost iskustva bogoslova izvan bogoslovske zajednice i dr. Zapažen je značajan pomak u radu s bogoslovima u mnogim europskim zemljama.

Članovi programskog odbora prof. Hans Zollner, DI, predstojnik Instituta za psihologiju pri Papinskom Sveučilištu Gregorijana i Ravnatelj Centra za zaštitu djece (Centre for Child Protection) te prof. Stefano Lassi, psihijatar i psihoterapeut, član Teološkog fakulteta Središnje Italije te vicepredsjednik Talijanskog društva za studij neuro-razvojnih poremećaja rezimirali su prvu europsku konferenciju prijedlogom zajedničke izjave s konferencije u kojoj su sudjelovali svi sudionici, a istaknuti su zaključci, problemi, prijedlozi:

  • važnost tečajeva iz odgoja za odgojitelje; suradnja s psiholozima ne samo u dijagnostici nego i u trajnom praćenju bogoslova; pružiti mogućnost supervizije odgojiteljima i ostalim djelatnicima u bogoslovijama i redovničkim odgojnim ustanovama; preispitati ne iskorištava li se pozicija moći u ustanovama; potreba odgoja za tjelesnost; definirati što je to zrelost i koje su mogućnosti odgoja za zrelost; prepoznavati znakove ovisnosti; potreba standarda u praksi; poticati pojedinačnu i zajedničku odgovornost; uzeti u obzir zlostavljanje koje se dogodilo te se usmjeriti na prevenciju; raditi u „equipe“; poznavati crkvene dokumente i primjenjivati što je u njima napisano; na otvoren način govoriti o seksualnosti; integrirati četiri dimenzije bogoslovskog i redovničkog života (ljudska, duhovna, intelektualna, pastoralna); usklađivati potrebe institucije i potrebe osoba; biskupi su pozvani osluškivati potrebe odgojitelja u njihovom radu; neujednačenost kriterija pri primanju kandidata u bogoslovije; odgojitelji bi trebali osluškivati osobe koje su uključene u odgoj ne samo u problematičnim situacijama nego i inače; nedostatak odgoja za seksualnost i afektivnost ne samo među bogoslovima nego i među odgojiteljima; virtualni svijet donosi sa sobom nove izazove i zahtjeve; nedostatak formacije s obzirom na temu zaštite i očuvanja (safeguarding); bogoslovi i odgojitelji imaju predrasude prema psiholozima i sličnim stručnjacima; poticati brigu o počiniteljima spolnog zlostavljanja; pokrenuti aplikacije za pametne telefone u svrhu odgoja ljudske dimenzije; produbljivati znanstvena istraživanja; poticati međudisciplinarnost i međukulturalnost; poznavati antropološke pretpostavke; uvoditi sve više teološka promišljanja kada se govori o problematici spolnog zlostavljanja u Katoličkoj Crkvi; uključiti žrtve u permanentni odgoj bogoslova i svećenika koji mogu uvelike doprinijeti ljudskoj izgradnji svjedočeći vjeru usprkos poteškoćama; involvirati žene i njihova iskustva s obzirom na iskustva spolnog zlostavljanja; ulagati vrijeme, osobe, sposobnosti, novac kada je u pitanju ljudska izgradnja budućih svećenika te redovnika i redovnica; osvijestiti si da znamo kako već velik broj stručnjaka radi na polju ljudske izgradnje; predlagati lokalnoj i nacionalnoj Crkvi puteve rasta na temama o kojima je bilo govora; kada se govori o prevenciji i odgoju ne isticati potrebu braniti se od napada nego činiti u Crkvi ono što nam je moguće; stvarati sigurna mjesta za mlade osobe u krilu Katoličke Crkve; stvarati opći stav brige i zaštite djece i mladih.

Tijekom cijele konferencije mnogi predavači i sudionici pozivali su se na novi Ratio Fundamentalis Institutionis Sacerdotalis (Načela i smjernice formacije svećeničkih kandidata) objavljen 8. prosinca 2016. Prva europska konferencija Odgoj i prevencija zaključena je svečanim euharistijskim slavljem u Krstionici Firence koju je predvodio mons. Giuseppe kardinal Betori, nadbiskup, uz sudjelovanje mnoštva svećenika, redovnika i stručnjaka laika koji su bili na konferenciji te zajedničkom večerom svih sudionika. Organizatori su pozvali sve nazočne da svoj pogled usmjere i prema drugoj europskoj konferenciji istog sadržaja. Josip Bošnjaković