Predstavljena knjiga “Vukovarska bolnica 1991. – početnica čovječnosti”

VUKOVAR (TU) – U Pastoralnom centru “Sveti Bono” u Vukovaru 14. studenog je, nakon večernje mise u franjevačkoj crkvi, predstavljena knjiga „Vukovarska bolnica 1991. – početnica čovječnosti“. Vjernike i goste pozdravio je fra Ivica Jagodić, gvardijan franjevačkog samostana u Vukovaru. Knjigu objavljenu u izdanju biblioteke “Knjigolijek” Medicinske naklade Zagreb predstavili su urednici Anđa Raič i Veljko Đorđević, Slobodan Lang, recenzent uz Mirnu Šitum te autori tekstova Marijana Braš i Zoran Aleksijević, liječnik ratne i današnje Opće županijske bolnice Vukovar.

Uz moderiranje ratne reporterke Glasa Slavonije Nevenke Špoljarić predstavljači su pojasnili da je prvi dio knjige “Medicinska svjedočenja o vukovarskoj tragediji 1991.” 10. prosinca 1991. godine tiskan na engleskom jeziku u izdanju Hrvatskog medicinskog časopisa (predgovor prof. dr. Matko Marušić) te u svibnju 1992. u hrvatskom izdanju (urednici Anđa Raič i Ivica Vučak).

Drugi dio sadržaja “20 godina poslije – što smo naučili” nastao je na poticaj liječnika Veljka Đorđevića koji je, nakon posjeta Vukovaru (početkom listopada 2014.), napisao prvi tekst “Vukovarska bolnica 1991. – učionica čovječnosti” i oko ideje za knjigu okupio tekstopisce: novinare Vladu Čuturu i Jadranku Pavić, liječnice Lovorku Brajković i Marijanu Braš te studenta medicine Filipa Đerke.

“Ova je knjiga priznanje svim braniteljima Vukovara, djelatnicima vukovarske bolnice, koja zaslužuje nositi naziv učionica i početnica čovječnosti. Ona je znak naše ljubavi prema Vukovaru i njegovim hrabrim ljudima, poseban spomen na ratnog kirurga dr. Juraja Njavru, podsjećanje na legendarnu ravnateljicu dr. Vesnu Bosanac, a posvećujemo je svim braniteljima iz Domovinskog rata, poginulima, stradalima i preživjelima”, kazala u ime izdavača Anđa Raič.

Tijekom predstavljanja Danijel Rehak, predsjednik Hrvatskog društva logoraša srpskih koncentracijskih logora, zahvalio je liječnicima i medicinskim sestrama za požrtvovnost u spašavanju ljudi 1991. godine te predstavljačima za doprinos u promicanju komunikacije u medicini.

U predgovoru knjige, tiskane na 207 stranica, stoji: “Uz svjedočenja bolničkih djelatnika iz 1991., koja čine prvi dio knjige, u drugom se dijelu ove knjige zrcali i današnji trenutak, položaj, zdravstvene i mnoge druge tegobe koje muče naše branitelje, a koji od nas traže samo to da se prema njihovim problemima, koji su posljedica rata, odnosimo s onolikim poštovanjem, etičnošću, profesionalnošću, entuzijazmom s kolikim su oni branili Hrvatsku, branili Vukovar. Oni su heroji čovječnosti i zaslužuju naše divljenje, ljubav i golemo poštovanje.” Nevenka Špoljarić