Predstavljena knjiga biskupa Mile Bogovića

SLAVONSKI BROD (TU) – „Slunjski kraj i njegova crkva u prošlosti i sadašnjosti“ – najnovija knjiga gospićko-senjskog biskupa Mile Bogovića, predstavljena je u subotu, 21. studenoga u Pastoralnom centru Župe Gospe Brze Pomoći u Slavonskom Brodu. Uz autora, o knjizi su govorili urednik knjige Ivica Mataija, ravnatelj Državnog arhiva u Gospiću i Ivan Medved, ravnatelj Državnog arhiva i predsjednik ogranka Matice hrvatske u Slavonskom Brodu.

U pozdravnoj riječi domaći župnik Ivan Lenić je ustvrdio da je tom knjigom biskup Bogović oteo od zaborava povijest slunjskog kraja, čime je zasigurno oplemenio buduće naraštaje ne samo tog dijela biskupije, nego i cijele Crkve u Hrvata. Zahvalio mu je što i kao pastir Crkve i kao povjesničar hrabro iznosi i svjedoči istinu.

Bio je treći posjet biskupa Bogovića Slavonskom Brodu, a tom turnejom po Slavoniji osim Slavonskog Broda posjetio je Cernu i Stare Mikanovce, gdje je nakon predstavljanja knjige predvodio i misno slavlje na kojem je predstavio Gospina svetišta i crkve u Gospićko-senjskoj biskupiji. Želja mu je bila približiti povijest svoga kraja stanovnicima tog dijela Slavonije u kojem živi dosta stanovnika podrijetlom iz Slunjskog kraja.

„Ova knjiga u biti obrađuje Slunjski dekanat, ali u njoj nije samo crkvena problematika, nego i svi važni događaji iz povijest ovoga naroda i kraja. Kako ovaj kraj dosada nitko nije ozbiljno povijesno obradio, kao povjesničar pokušao sam uz pomoć mnogih svjedočenja, koje sam prikupljao zapisati u ovoj knjizi koju darujem svom narodu i zbog toga sam doista sretan“, istaknuo je biskup Bogović.

„Kako je kao dječak proživljavajući ratnu i poslijeratnu tragičnu sudbinu svoje obitelji i svoga kraja živio ljepotu njegova krajolika i sanjao knjigu u kojoj će opisati njegovu povijest i značaj, i dok je kao svećenik služio Gospodinu i svom zavičaju i ljudima…, knjiga je svojevrsni dosanjani dječački san biskupa Bogovića, koja će poglavito stanovnicima slunjskoga kraja, brojnim iseljenim iz njega i široj kulturnoj javnosti biti nezamjenjiv priručnik, podsjetnik, udžbenik, izvor podataka i citiranja, ali i izvor nauka o ljubavi prema zavičaju s kojom se živi cijeli život. Mnogim teškoćama usprkos“, istaknuo je urednik knjige prof. Mataija.

Čestitke i zahvalu biskupu za tako vrijednu povijesnu knjigu uputio je i ravnatelj Medved, koji je također porijeklom iz toga kraja. Susret je pjesmom uveličao domaći župni zbor predvođen s. Monikom Zvonarek. B. Lukačević