Predavanje uz Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama

SLAVONSKI BROD (TU) – Povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, Savjetovalište za žrtve obiteljskog nasilja Đakovačko-osječke nadbiskupije u Slavonskom Brodu organiziralo je u petak, 24. studenoga u Katehetskom centru Župe Gospe Brze Pomoći prigodno predavanje, te na taj način ujedno proslavilo i 13. obljetnicu svoga djelovanja.

Predavanje na temu “Komplementarne snažne mjere zaštite žena od nasilja u obitelji: Sigurna kuća i psihosocijalni tretman počinitelja nasilja” održao je dr. sc. Dean Ajduković, jedan od autora priručnika za voditelje psihosocijalnog tretmana.

Predavanje je bilo otvoreno za stručnu i širu javnost, zainteresiranu za problem nasilja u obitelji i njegovu prevenciju, te su mu nazočili i pojedini predstavnici institucija povezanih s tom problematikom. Pozdravnu riječ na početku uputio je dr. Josip Bošnjaković, stručni voditelj Savjetovališta Đakovačko-osječke nadbiskupije, naglasivši kako je cilj Savjetovališta za žrtve obiteljskog nasilja voditi brigu o žrtvama nasilja te  istovremeno i pomoći počiniteljima u rehabilitaciji i vraćanju dostojanstva.

Rad, ciljeve i aktivnosti Savjetovališta, koje je u Slavonskom Brodu otvoreno 24. studenoga 2004., a od 2012. djeluje u sklopu Savjetovališta Đakovačko-osječke nadbiskupije te analizu ankete provedene o spomenutoj problematici predstavila je psihologinja Ivana Stvorić, stručna suradnica u brodskom savjetovalištu.  

Izlaganje dr. Ajdukovića bilo je usmjereno na  važnost propitivanja kako povezati te dvije vrlo snažne intervencije; pomoć žrtvi kroz savjetovališta i druge intervencije, njihovo smještanje u sklonište i kako to povezati s psihosocijalnim tretmanom počinitelja nasilja. Istaknuo je kako sva dosadašnja svjetska iskustva ukazuju na važnost njihovog paralelnog odvijanja, s ciljem postizanja dobrih rezultata. Naglasio je da je pristup zaustavljanju i sprečavanju  nasilja u obitelji kompleksan te zahtjeva veliku koordinaciju između različitih dionika i sustava koji to rade.

Kao dobar poznavatelj problematike nasilja u obitelji, koji je do sada napisao brojne znanstvene i stručne radove te knjige, dr. Ajduković je pojasnio najčešće oblike nasilja u obitelji: tjelesno nasilje, tjelesno kažnjavanje djece, psihičko nasilje, spolno zlostavljanje, ekonomsko nasilje te zanemarivanje osoba s invaliditetom i osoba starije životne dobi. Ustvrdio je kako je posebnost nasilja u obitelji u tome što ono najviše boli i ostavlja duboke tragove, upravo zato jer se to događa između bliskih osoba. Naveo je statističke podatke da su najčešći počinitelji nasilja muškarci od 40. do 44. godine života sa završenom osnovnom i srednjom školom te da je svaki treći počinitelj kaznenog djela, a svaki osmi prekršajnog djela.

Ustvrdivši da nasilje nije prihvatljivo niti pod kakvim uvjetima, da je jako važna prijava nasilja te snažna intervencija za zaštitu žrtve, koje su najčešće žene, smještaj u sklonište – sigurnu kuća, kako bi ih se osnažilo za donošenje odluke da prekinu takav način života, upozorio je da ih u Hrvatskoj na žalost nema dovoljno te ukazao na važnost usluga u skloništu i blisku i efikasnu suradnju institucija u društvu, usko povezanih s tom problematikom. Nakon predavanje uslijedila je rasprava. B. Lukačević