Predavanje teologa Kevina Conwaya o šabatu – danu odmora za brak i obitelj

OSIJEK  (TU) – Zajednica bračnih parova retfalačke Župe Uzvišenja sv. Križa u Osijeku ugostila je 27. veljače 2024. teologa dr. sc. Kevina Conwaya,  predavača u evanđeoskim školama u zapadnoj i istočnoj Europi, koji je izlagao o temi „Šabat, dan odmora za brak i obitelj“.

Večernji susret bračnih parova domaćinski je pozdravila Valentina Pavić, a molitveno otvorio župnik Ivan Jurić koji je u dobrodošlici predstavio gostujućeg bibličara iz Budimpešte, vjernika Evanđeoske pentekostne crkve, i njegovu suprugu Rahelu. Bibličar Conway rođen je u SAD-u, doktorat biblijskih znanosti stekao je na Sveučilište u Cambridgeu, a prethodno je magistrirao hebrejsku i grčku biblijsku egzegezu te diplomirao menadžment znanosti i matematike.

Nakon molitvenog poticaja Conway je na hrvatskom jeziku pozdravio okupljene izrazivši radost zbog boravka u Osijeku gdje je vanjski suradnik Evanđeoskog teološkog veleučilišta (predavač Novog zavjeta) te na engleskom razmatrao o temi sabata (šabata). Izlaganje o svetom danu mirovanja bitnomu za kršćanski život vjernika prevodio je na hrvatski jezik Marko Šteko, prof. engleskog.

„Znate li što znači označava riječ šabat (hebr. shabbāt) u prijevodu subota? Znači broj sedam, dakle puninu, ispunjenje. Promislimo, što mogu raditi na šabat, a što ne bih trebao raditi? Šabat je naša svrha jer Bog nas je stvorio kako bismo iskusili njegov šabat. Kada pogledate na Božje stvaranje sve ukazuje na šabat. Isus kaže u Novom zavjetu (Mk 2, 23-28): ‘Subota je stvorena radi čovjeka, a ne čovjek radi subote. Tako, Sin Čovječji gospodar je subote!’ Uzbudljivo je da je šabat stvoren da bismo uživali, no promotrimo što se događa u Bibliji u prvomu poglavlju Knjige Postanka u prvom izvještaju o stvaranju. Sve je tamno, kaotično, Bog Otac donosi svjetlo (Post 1, 1-5), red i šestoga dana (Post 1, 27) ‘Na svoju sliku stvori Bog čovjeka’, a sedmoga počinuo je Bog. Šabat može značiti počivati, odmoriti se, stati. Bog je stao. Stvoreni smo, muško i žensko, na sliku Božju, ispunjeni smo, ispunili smo svoju svrhu, i sedmoga dana, stvoreni na Božju sliku, trebamo oponašati Boga Oca, stati“, promišljao je teolog pojasnivši biblijskim redcima što biblijske knjige govore (od stvaranja, zakona, proroka do evanđelja i Djela apostolskih) o šabatu, a to pokazuje, rekao je, koliko je šabat važan.

Šabat je stvoren za nas iz Božje ljubavi prema čovjeku

„U drugom poglavlju Knjige Postanka (Post 2, 1-3; Tako bude dovršeno nebo i zemlja sa svom svojom vojskom. I sedmoga dana Bog dovrši svoje djelo koje učini. I počinu u sedmi dan od svega djela koje učini. I blagoslovi Bog sedmi dan i posveti, jer u taj dan počinu od svega djela svoga koje učini) nedostaje ‘tako bude večer, pa jutro – dan’, a razlog je taj što taj dan ne završava! Bog sjedi na svom prijestolju i divi se svom stvorenju, ne treba mu spavanja i bilo bi tako do kraja vječnosti da Adam i Eva nisu zgriješili“, rekao je Conway. U izlaganju je podsjetio na Božju zapovijed (Knjiga Izlaska 20, 8-1; Sjeti se da svetkuješ dan subotnji. Šest dana radi i obavljaj sav svoj posao. A sedmoga je dana subota, počinak posvećen Jahvi, Bogu tvojemu. Tada nikakva posla nemoj raditi: ni ti, ni sin tvoj, ni kći tvoja, ni sluga tvoj, ni sluškinja tvoja, ni živina tvoja, niti došljak koji se nađe unutar tvojih vrata. Ta i Jahve je šest dana stvarao nebo, zemlju i more i sve što je u njima, a sedmoga je dana počinuo. Stoga je Jahve blagoslovio i posvetio dan subotnji), pojasnivši kako zapovijed znači biti otvoren(a) za sveto, odvojiti sveto od nesvetoga, svetkovati sedmi dan (nedjelja) kada Bog „odmara“ na šabat, a to je veoma važno i čudesno u Božjem naumu jer „mi jesmo hram Božji; Božje stvaranje je njegov hram; mi smo Božja prisutnost na zemlji, živimo u sedmomu danu koji još uvijek traje do vječnoga odmora“. Razmatranje o šabatu, teolog je zaključio promišljanjem o ulasku u odnos s Bogom na način pouzdanja u Isusovu žrtvu na križu i u smisao odmora (Mt 11, 28-30).

„Kako održavati šabat? To je blagoslov, gozba, šabat je stvoren za nas. Bog uvijek pokazuje koliko nas ljubi. Što možemo učiniti, a što ne bismo trebali u Dan Gospodnji? Što god radite šest dana, nemojte raditi nedjeljom! Obdržavati subotu (nedjelju), vjerovati Bogu, čitati Sveto Pismo, naviještati/slušati Božju Riječ, ići u crkvu i u zajedništvu slaviti Boga, počinuti, biti u zajedništvu s obitelji, jedni s drugima posvećeni Gospodinu Isusu Kristu.“

Domaći župnik Ivan Jurić zahvalio je teologu i za svojevrsni ekumenski prinos jer dr. Conway pripada Evanđeoskoj crkvi, a izlaganjem je posvjedočio bliskost između kršćanskih crkava: „Kad je čovjek na Božjoj liniji, nema velikih razlika u shvaćanju i prihvaćanju. Potrebno je obraćenje jednih i drugih i ekumenizam je ostvaren. Naša župa otvorena je za ekumensko zajedništvo i u buduće dobro nam došli.“ Susret bračnih parova, uz sudjelovanje župnoga vikara Vladimira Sabe, zaključen je darivanjem gosta i gostoljubivima druženjem u župnom prostoru. Nevenka Špoljarić