Predavanje o cibalskim martirima u panonskoj hagiografiji

VINKOVCI (TU) – Centar za znanstveni rad Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u Vinkovcima uključio se u program 10. Tjedna cjeloživotnoga obrazovanja predavanjem upraviteljice prof. dr. Anice Bilić Poglavlja iz latinske baštine: Cibalski martiri u panonskoj hagiografiji, održanim u srijedu 28. rujna. 

Referirajući se uvodno na ranokršćansku zajednicu kasnoantičkih Cibala te poznate svece Euzebija i Poliona, cilj je predavanja bio upoznavanje javnosti s još dvojicom nepoznatih ranokršćanskih mučenika sv. Venusta i sv. Hermogena, ubijenih u Cibalama u Dioklecijanovu progonu 304., i tekstom Djela svetoga Donata, Romula, Silvana, Venusta i Hermogena, prvi put prevedenim s latinskoga jezika na hrvatski, kako bi se istaknula važnost kasnoantičke panonske martirske hagiografije u okrilju europske hagiografije, posebice onih stranica nastalih na tlu današnjih Vinkovaca.

U predavanju je bio naglasak na tekstualnoj analizi Djela svetoga Donata, Romula, Silvana, Venusta i Hermogena nastalih na temelju zapisnika sudskoga saslušanja 304. u Cibalama i njegove preoblike u liturgijski tekst oko 370. g. te ponovnoga prepisivanja početkom 5. stoljeća u sjevernotalijanskoj pokrajini Akvileji, kamo su premještene moći i predajni tekstovi iz Cibala, ugroženih barbarskim provalama.   

„Zajedničkim čitanjem autentičnih, a potresnih stranica koje tematiziraju Dioklecijanove progone 304. godine u Cibalama, evocirali smo burnu povijest i bogatu kulturnu baštinu te zaključno ustvrdili da su Vinkovci grad dvojice rimskih careva Valentinijana I. i Valensa te četvorice ranokršćanskih mučenika poznatih sv. Euzebija i Poliona te nepoznatih sv. Hermogena i Venusta, koje smo nakon 17 stoljeća vratili ‘kući’“, rekla je dr. Bilić istaknuvši i to da je predavanje završilo izrazima nade „da ćemo ih na dostojan način (ko)memorirati i revitalizirati“.

U glazbenom dijelu sudjelovale su učenice Glazbene škole Josipa Runjanina iz Vinkovaca koje su za nastup pripremile profesorica Sanja Čurko i prof. Petra Marković. Snježana Kraljević