Povijest i blago Župe Mučeništva sv. Ivana Krstitelja Županja

ŽUPANJA (TU) – U suradnji Župe Mučeništva sv. Ivana Krstitelja u Županji i Zavičajnoga muzeja Stjepan Gruber Županja prigodom proslave 300. župe, od 24. kolovoza do konca rujna 2017. u Pastoralnom središtu bl. Alozija Stepinca postavljena je izložba „Povijest i blago župe Mučeništva sv. Ivana Krstitelja“.

Navedenu izložbu prati obiman katalog na više od 200 stranica teksta s mnoštvom fotografija, a glavna i odgovoran urednica kataloga i autorica izložbe je mr.sc. Janja Juzbašić.  Predgovore za katalog napisali su župnik Krunoslav Karas i Ivan Varoščić  – nedavno umirovljen županjski župnik. Potom slijedi opširan tekst o povijesti župe od 1717. do 1917. kojega je napisao vlč. Tomislav Benaković, rodom iz Županje, a izuzetno zanimljive osvrte donose u Pogovoru vlč. Josip Filipović, dekan Županjskog dekanata te vlč. Ivan Benaković, također rođeni Županjac.

Izložba i  katalog podijeljeni su u nekoliko zasebnih cjelina, dakle u prvoj se donosi opširna povijest župe koju ilustriraju faksimili dokumenata koji se čuvaju u Nadbiskupijskom arhivu u Đakovu i nekim drugima obližnjim arhivima, od konca 17. stoljeća pa sve do novijega vremena. Potom su objavljeni životopisi svih župnika i kapelana koji su djelovali u župi te svećenika rođenih u Županji. U drugom dijelu kataloga i izložbe  donosi se pregled izgrađenih i  obnovljenih sakralnih objekata u župi, ponajprije različiti zahvati na crkvi, križnom putu sa pregledom radova na obnovi ili izgradnji   kapelica u Županji, autora Hrvoja Tkalca.

Povjesničarka umjetnosti Magdalena Lončarević u svom radu donosi prikaz najznačajnijih umjetnina u prostorima župne crkve i ostalim sakralnim objektima u Županji  koji su ilustrirani na izložbi fotografijama i izlošcima. 

O misnom ruhu i ostalom crvenom tekstilu posebice onome darovanome iz župne zbirke opisuje Katarina Bušić i Ivan Zlatunć, a na izložbi je izložen velik dio crkvenoga tekstila kojim se već vrlo rijetko urešavaju sakralni prostori naše župe.   

Potom o sakralnoj glazbi, župnim zborovima i ostalim glazbenim sadržajima u župi  može se nešto više pročitati u tekstu Ane Zlatunić, a izložene su najznačajnije crkvene knjige iz područja glazbe. 

Žive vjerske zajednice i značajnije događaje u Župi uz prikaz dosadašnjih objavljenih Glasila župe donosi autor triju članaka Zoran Zadro, a putem video prezentacije prikazano je mnoštvo događaja, susreta  za koje  uz župnike  zaslužni  mnogobrojni župni suradnici.

O tradicijskim običajima kroz godinu i životnim običajima s opisima i izloženim primjercima  tradicijske odjeće koja se odijevala do 50-tih godina 20. st., u crkvu uz prikaz nekih pučkih pobožnosti donose autorice Janja Juzbašić i Marta Stjepanović.  Potom slijedi nekoliko članaka; o radu Caritasa koje opisuje Anka Pejić,  radu s mladima u Župi koje donosi Ivana Perišić Juzbašić te članci o uskršnjim izložbama Ane Vuković, te župnoj katehezi Stane Malbašić i Slivia Benakovića koji su prikazani putem fotografija i ostale dokumentacije. 

Na kraju kataloga donosi se kronologija različitih kulturnih i duhovnih sadržaja održanima u novom Pastoralno-kulturnom središtu župe od 2005. do 2016. godine koju je načinila Katica Filipović, a na izložbi je također dio dokumentacije i fotografija o bogatom duhovnom i kulturnom životu u našoj župi.  Grafička urednica kataloga je Nadica Matolić,  grafički i web dizajner. Izložba je otvorena te katalog promoviran 24. kolovoza u sklopu devetnice pred obilježavanje 300. obljetnice pisanog spomena župe te proslave zaštitnika župe. Otvorenju i promociji prethodio je koncert ozbiljne glazbe na kojem su nastupile: Marina Pletikosa – klavir, Marija Župić – klarinet, Petra Kušan – violoncello te Dora Pletikosa – solo pjevanje. Janja Juzbašić