Pisana baština biskupa Strossmayera predstavljena u Valpovu

VALPOVO (TU) – U utorak 29. studenoga 2016. u prostorijama Kulturnog centra grada Valpova održano je predstavljanje pisane baštine biskupa Josipa Jurja Strossmayera. Nakon uvodnog pozdrava koji je uputio valpovački gradonačelnik Leon Žulj te pozdrava mons. Đure Hranića, nadbiskupa đakovačko-osječkog, sabranu baštinu u četiri sveska predstavili su mons. dr. sc. Marin Srakić, nadbiskup u miru, mons. dr. sc. Vladimir Dugalić, urednik te mons. mr. sc. Luka Marijanović, profesor u miru.

Nadbiskup Marin u svom je izlaganju naglasio kako je Strossmayer velik čovjek kako za Crkvu, tako i za cijeli hrvatski rod. Nije poznat samo u našim krajevima nego ga poznaje i cijela Europa. Naglasivši da je za njega bl. Alojzije Stepinac izjavio da je „silno volio Crkvu i naš narod“, nadbiskup je naglasio činjenicu da se sa osobom Strossmayera manipulira, krivo tumači, izvrće odnos prema njegovim suvremenicima te da je on „žrtva“ hrvatske udžbeničke historiografije.

Urednik mons. Vladimir Dugalić naglasio je kako je Strossmayer govorio i napose pisao o svim temama teologije i društva. Putopisi, homilije, govori, poslanice i mnoga druga djela dio su njegova velikog opusa. Bio je čovjek vjere i Crkve, zauzeti katolički biskup, uvijek svjestan činjenice da društveni i kulturni napredak mora biti povezan s duhovnom dimenzijom, čulo se u izlaganju mons. Dugalića, koji je ujedno zahvalio nadbiskupu u miru na zauzetosti oko sakupljanja ovih pisanih djela te na poseban način istaknuo njegovu volju i zauzetost u prevođenju Strossmayerovih poslanica s latinskog jezika.

Mons. Luka Marijanović dotaknuo je temu jugoslavenstva odnosno ‘južnoslavenstva’ u Strossmayerovim djelima te naglasio kako je po tom pitanju veoma krivo tumačen. Izvrćući njegovu ideju sjedinjenja južnih Slavena, uključujući i Bugare, sve pod središnjim vodstvom Hrvata, mnogi koji su interpretirali ove njegove riječi vadeći ih iz konteksta te ih upotrebljavajući u sebične svrhe, Strossmayerovo su ime i izvorno djelo obojili negativnim konotacijama.

Na kraju predstavljanja predstavljači su primjerak ovoga izdanja Strossmayerove pisane ostavštine poklonili Gradu, Gradskoj knjižnici i čitaonici, Muzeju te nekim drugim društvenim i vjerskim institucijama Valpova i valpovštine. Predstavljanje su popratili članovi pjevačkog zbora Župe Uzvišenja sv. Križa iz Ladimirevaca. Krešimir Šaf / foto: valpovo.hr