Pisana baština biskupa Strossmayera predstavljena na KBF-u u Đakovu i u Slavonskom Brodu

ĐAKOVO / SLAVONSKI BROD (TU) – U utorak, 19. travnja 2016. godine u dvorani biskupa Strossmayera KBF-a u Đakovu predstavljena je pisana baština đakovačkog ili bosanskog i srijemskog biskupa Josipa Jurja Strossmayera, koja je objavljena u četiri sveska pod naslovom „Sve za vjeru i domovinu“, a dan kasnije, 20. travnja, ista pisana baština predstavljena je brodskoj javnosti u pastoralnom centru župe i svetišta Gospe Brze Pomoći u Slavonskom Brodu. 

Đakovo

Uvodnu riječ održao je prodekan KBF-a doc. dr. Grgo Grbešić. Istaknuo je kako ova četiri sveska čitateljima dopuštaju da čuju biskupa Strossmayera, njegove misli i ideje. Bez obzira na razne ideologije 19. stoljeća izvorni biskupovi tekstovi su sačuvani i dostupni u predstavljenom djelu. Svojim radom Strossmayer je udario temelje kulturnog, društvenog i crkvenog identiteta Hrvata, zaključio je prof. Grbešić.

Mons. dr. Marin Srakić, priređivač svezaka, u nekoliko riječi prikazao je veličinu biskupa Strossmayera. Svojom svestranošću biskup je predao veliku ostavštinu hrvatskom narodu i to na kulturnom, obrazovnom, crkvenom te političkom polju. Zbog niza neprijatelja i iskrivljenih tumačenja biskupa Strossmayera, ovako skupljen izvorni tekst omogućuje da se mišljenje o Strossmayeru mijenja, istaknuo je mons. Srakić.

Dipl. teol. Ankica Landeka, priređivačica svezaka, u nekoliko je misli istaknula građu i sadržaj predstavljene knjige. Knjiga sadrži Strossmayerove okružnice, tj. poslanice koje su sadržajno bogate i donose ono što se nalazilo u biskupovom srcu i umu. Ovako skupljeni tekstovi pružaju priliku da se čita izvoran Strossmayer.

Završnu riječ imao je izv. prof. dr. Vladimir Dugalić, urednik izdanja, istaknuvši kako je kroz svoje djelovanje biskup Strossmayer pokušao povezati ljubav prema Bogu, ali i prema narodu. Četiri sveska omogućuju viđenje povijesne i društvene pozadine 19. stoljeća, ali isto tako pokazuju pravo biskupovo lice. Neke teme koje se nalaze u ova četiri sveska su: školstvo i odgoj, umjetnost i teologija.

Slavonski Brod

Na predstavljanju u Slavonskom Brodu, uz priređivača, nadbiskupa u miru Marina Srakića, o pisanoj baštini govorili su urednik mons. dr. Vladimir Dugalić i mons. Luka Marijanović, koji su sudjelovali u ovom vrijednom projektu. Predavači su naglasili kako je ovim četveroknjižjem ispravljena nepravda nanesena pogrešnim, iskrivljenim i krivotvorenim pisanjem o biskupu Strossmayeru.

„Bio je čovjek vjere i Crkve, odan i predan narodu kojem je bio povjeren, autentičan učitelj vjere. Svom geslu ‘Sve za vjeru i domovinu’ ostao je vjeran do kraja života. Štogod je radio, bilo je u svrhu nove evangelizacije. Shvatio je kako se u njegovo, a i svako vrijeme, samo kroz kulturu i obrazovanje može doskočiti izazovima društva, te je stoga i osnivao visoke obrazovne institucije: Akademiju znanosti i umjetnosti, Sveučilište, Galeriju… Udario je temelje kulture hrvatskoga naroda na svoj način, radeći to kao katolički biskup u svrhu vjerskog i duhovnog odgoja svoga naroda…“, rekli su među ostalim izlagači.

„Katedrala koju je izgradio njegovo je remek djelo od cigala, a ovi spisi njegova su katedrala od slova. Ova četiri sveska su objektivna istina. Izvrsno priređena, zasigurno su enciklopedija druge polovine 19. stoljeća u Hrvatskoj i svijetu. Oni su duhovna čitanka svima nama i stoga bi ih trebali pročitati kako bi upoznali pravu istinu o ovom velikanu o kojem se i danas pišu neistine“, rečeno je u predstavljanju, uz konstataciju da su ovi spisi najdragocjeniji i trajni spomen na važne obljetnice, jer otkrivaju Strossmayera u jednom novom svjetlu i stavljaju ga konačno u ispravan objektivan kontekst, da je on prije svega kao katolički biskup bio prosvjetitelj svoga naroda.

S. Bradarić/K. Japarić/B. Lukačević