Pepelnica u đakovačkoj prvostolnici

ĐAKOVO (TU) – „Korizma je veliki poziv na obraćenje, na promjenu. Korizma je vrijeme istraživanja, vrijeme propitivanja onoga što smo loše učinili ili gdje smo griješili te odricanje od toga.  Korizma je i vrijeme traženja novih putova i načina kako nešto možemo bolje učiniti. Pred našim očima ne bi trebalo biti samo odricanje nego, štoviše, ljubav prema braći i sestrama, ljubav prema Bogu“, rekao je nadbiskup Đuro Hranić, predvodeći na Čistu srijedu ili Pepelnicu misno slavlje u đakovačkoj prvostolnici.

Brojnim vjernicima koji su te večeri ispunili katedralu te pristupili obredu pepeljenja, nadbiskup je rekao kako posipanje pepelom označava naše priznavanje vlastite krhkosti i smrtnosti, grijeha i slabosti i ispovijedanje vlastite potrebe za Božjim milosrđem, dobrotom i ljubavlju, za spasenjem koje dolazi od Boga.

U svojoj homiliji nadbiskup je poručio kako u korizmenom hodu koji traje četrdeset dana nismo sami, „jer nas Crkva prati i podupire od samoga početka Božjom riječju, koja obuhvaća program duhovnog života i pokorničkog zauzimanja, te milošću sakramenata“. Naglasio je kako je korizma milosno vrijeme, koje se može shvatiti iz poziva: „Obratite se i vjerujte evanđelju!“ te „Sjeti se čovječe da si prah i da ćeš se u prah pretvoriti.“

Prva doziva u svijest obraćenje, riječ koju treba veoma ozbiljno shvatiti, shvaćajući iznenađujuću novost koju ona u sebi krije. Poziv na obraćenje, naime, raskrinkava i prokazuje površnost koja veoma često karakterizira naš način života. Obratiti se znači promijeniti smjer životnog puta: to ne znači učiniti malu promjenu, već pravi zaokret u životu. Izraz “Obratite se i vjerujte evanđelju” prati sve naše korake, ostaje uvijek nov i širi se granajući se u svim svojim izrazima. Svaki je dan povoljan i milosni trenutak, jer nas svaki dan potiče predati se Isusu, pouzdati se u njega, ostati u njemu, živjeti kako je živio on, učiti od njega pravu ljubav, slijediti ga u svakodnevnom vršenju Očeve volje, što je jedini veliki zakon života, protumačio je nadbiskup Đuro.

Prije nego su vjernici pristupili obredu pepeljenja, nadbiskup je govorio o značenju te geste, istaknuvši: „Pepeljenjem obnavljamo našu obavezu nasljedovati Isusa, pustiti da nas preobrazi svojim uskrsnim otajstvom, kako bi pobijedili zlo i činilo dobro, kako bi postigli da umre naš ‘stari čovjek’ vezan uz grijeh i rodi se ‘novi čovjek’, preobražen Božjom milošću.“

Misno slavlje animirao je Zbor bogoslova, a uz generalnog vikara Ivana Ćurića, koncelebriralo je još deset svećenika. A. Banović