Otvorenje izložbe “Povijesna i sakralna baština Donjega grada”

OSIJEK (TU) – U povodu završetka obilježavanja 300. obljetnice izgradnje osječke župne crkve Preslavnoga Imena Marijina u Donjem gradu, otvorena je 25. rujna 2014., nakon svečane večernje mise, izložba Povijesna i sakralna baština Donjega grada. Izložbu su osmislili i postavili dr. sc. Zlata Živaković-Kerže, znanstvena savjetnica Hrvatskoga instituta za povijest – Zagreb, Podružnice za povijest Slavonije, Srijema i Baranje, i dr. sc. Dragan Damjanović, profesor na Filozofskom fakultetu u Zagrebu.    

Zamisao o izložbi koja bi bila trajni spomen na obilježavanje značajne obljetnice i održavanje znanstvenoga simpozija Crkva Preslavnoga Imena Marijina i osječki Donji grad u 18. stoljeću, prihvatio je vlč. Ivan Jurić, župnik donjogradske župe Preslavnoga Imena Marijina, želeći osječku i inu javnost potaknuti na promišljanje o stoljećima djelovanja župe i povijesti razvoja toga dijela Osijeka, posebice u 18. stoljeću. Izložba je nastala na temelju spoznaje da je ta povijesna i sakralna baština u 300-godišnjem rasponu, bez obzira na spomeničke, umjetničke i druge vrijednosti, samo materijalni izvor i svjedok prohujalog vremena te većinom nepoznata široj osječkoj javnosti, a ovako predstavljena postaje jednostavno sredstvo za tumačenje stoljetnih zbivanja u Donjem gradu.

Na panoima povijesnu baštinu prikazuju fotografije karata, diploma, veduta, nacrta crkava i razglednice iz zbirki Državnoga arhiva u Osijeku i Muzeja Slavonije u Osijeku, a sakralnu baštinu fotografije oltara, relikvijara i drugog inventara donjogradskih crkava, pa tako ta izložba daje Osječanima, posebice župljanima Donjega grada, potpuniju dimenziju i sliku povijesne i sakralne baštine istočnoga dijela grada na Dravi.

Izložbu je u donjogradskom župnom Pastoralnom centru blaženoga Alojzija Stepinca otvorio vlč. Ivan Jurić pred brojnim Osječanima, posebice Donjograđanima. Pri tome je prigodnu pjesmu otpjevao župni Zbor mladih, predvođen zborovođom Jurom Smajićem. Osvrnuvši se na značenje izložbe, okupljenima su se obratili recenzenti kataloga i izložbe dr. sc. Milan Vrbanus, viši znanstveni suradnik Hrvatskog instituta za povijest – Zagreb, Podružnice za povijest Slavonije, Srijema i Baranje, i dr. sc. Jasminka Najcer Sabljak, kustosica Muzeja likovnih umjetnosti u Osijeku.

Povjesničar Vrbanus između ostaloga istaknuo je kako izloženih „16 panoa prikazuje sažeto, informativno i ilustrativno povijesnu i sakralnu baštinu Donjega grada. Na prvih pet panoa prikazana je povijest toga dijela Osijeka od utemeljenja krajem 17. stoljeća, osamostaljenja te gradske općine sve do 1786., kada je izdanim dekretom cara Josipa II. izvršeno ujedinjenje triju gradskih općina (Donji i Gornji grad te Tvrđa) u jedinstveni grad Osijek. Navedeni su svi donjogradski suci (gradonačelnici) i administratori/upravitelji samostalne donjogradske kapelanije. Izložba je poučna te se nadam da će posjetitelji uživati u njenom razgledavanju i tako upoznati nove činjenice iz donjogradske povijesti, te da će izložba postati nezaobilazna u obrazovnom procesu osječkih osnovnih i srednjih škola.“

Povjesničarka umjetnosti Najcer Sabljak istaknula je da ostali panoi zorno prikazuju bogatu sakralnu baštinu Donjega grada, posebice izgradnju i unutrašnjost župne crkve Preslavnoga Imena Marijina (oltari i oprema), kapelu Majke Božje Snježne, zavjetnu kapelu sv. Roka, kao i grobljanska kapelu Uznesenja sv. Križa, najmanju katoličku sakralnu građevinu u Donjem gradu. Konfesionalnost toga dijela Osijeka izložba odaje posljednjim panoima na kojima su istaknute parohijska crkva Uspenija Presvete Bogorodice, pravoslavna kapela sv. Nikole na donjogradskom groblju i posljednja značajnija sakralna građevina Donjega grada – sinagoga, što ju je uprava Židovske općine 1978. prodala „Kristovoj pentekostnoj crkvenoj općini“, koja je zgradu temeljito obnovila.

U ime autora izložbe okupljenima se obratio dr. sc. Dragan Damjanović i zahvalio vlč. Juriću na ukazanom povjerenju te se osvrnuo na izložene vrijedne eksponate – relikvijare iz 18. i 19. stoljeća, gotičku pokaznicu iz 19. stoljeća, unikatne misnice, kip Majke Božje s Isusom, iz Mariazella s početka 18. stoljeća – koji su „ugledali svjetlost dana samo za ovu večerašnju prigodu i potom će opet biti spremljeni u sigurne ormare i škrinje“.

Otvorenje izložbe završilo je kratkim predavanjem mr. sc. Branke Ban, koja je istaknula veliku vrijednost pozitiva, preteče razvoja orgulja, koji je dopremljen u župnu crkvu Preslavnoga Imena Marijina 1842. iz Apatina, a datira iz davne 1674. godine. Pozitiv ide u red najstarijih takvih glazbala u Hrvatskoj, a njime se svakodnevno koristilo za potrebe bogoslužja.

Dubravka Smajić / Foto: Zlata Živaković-Kerže