Osječanin Darko Endrich zaređen za đakona u Sarajevu

SARAJEVO (TU) – Župljanin retfalačke Župe Uzvišenja sv. Križa Darko Endrich zaređen je 23. listopada za đakona Vrhbosanske nadbiskupije u sarajevskoj katedrali Srca Isusova. Uz njega, vrhbosanski nadbiskup metropolit mons. Tomo Vukšić zaredio je još četvoricu kandidata Franjevačke provincije Bosne Srebrene: fra Milu Belju, fra Nikolu Livaju, fra Stjepana Orkića i fra Dragu Blaževića.

Zareditelj mons. Vukšić u homiliji se obratio novim đakonima govoreći o daru kojega primaju redom đakonata, a kojeg im Crkva daje “kao nepovratan  kredit sa željom da ga koristite kao duhovno sredstvo za svoje napredovanje u poniznosti i za služenje onima koji podižu oči prema nebu i sklapaju ruke u molitvi za pomoć Božju”, poručivši: „Budite u načelima uvijek jasni, a blagi u primjeni na konkretnoga čovjeka. I neka vaše dušobrižničko djelovanje uvijek krasi strpljivo svjedočenje Božjega milosrđa.“

Nakon propovijedi, ređenički kandidati su izrazili spremnost prihvatiti posvećeno beženstvo, obdržavati bogoslužje časova te poštovanje i poslušnost dijecezanskom biskupu i zakonitom redovničkom poglavaru. Nadbiskup Vukšić je polaganjem ruku i posvetnom molitvom kandidatima podijelio sakrament svetoga reda đakonata, a novozaređeni đakoni obučeni u liturgijsku odjeću su na kraju obreda primili evanđelistar iz nadbiskupovih ruku i s njim izmijenili cjelov mira te pristupili služenju kod oltara. Ovim ređenjem prihvatili su zadaće đakona: svečano podjeljivati krštenje, čuvati i dijeliti euharistiju, u ime Crkve prisustvovati ženidbi i blagoslivljati, nositi popudbinu umirućima, čitati vjernicima Sveto pismo, poučavati i poticati narod, predsjedati vjerničkom bogoslužju i molitvi, dijeliti sakramentale, predsjedati obredu sprovoda i pokopa.

Darko Endrich rođen je u Osijeku 29. studenoga 1995. Sin je Dejana i majke Svjetlane r. Uzelac. Osnovnu i srednju školu pohađao je u Osijeku. Integrirani filozofsko teološki studij završio je na KBF-u u Sarajevu gdje je s odličnim uspjehom u rujnu obranio završni ispit utemeljen na radu „Monaštvo i askeza svetog Jeronima“ te položio tezarij, stekavši akademsku titulu i zvanje magistar teologije. Retfalački je župljanin od osnovnoškolskih dana rado išao u crkvu na misu. Kao mladić je ministrirao u župi, a neko vrijeme i u Kapucinskoj crkvi sv. Jakova tijekom svog srednjoškolskog odrastanja. Nastavio je revnosno posluživati kod oltara i kao bogoslov te pomagati svećenicima u blagoslovu obitelji u slobodno vrijeme tijekom studija, sudjelovao je u župnim pobožnostima. Nevenka Špoljarić / Foto: Milan Miletić – Katolički tjednik