„Obiteljski četvrtak“ – održana dva webinara

OSIJEK (TU) – U ciklusu „Obiteljski četvrtak“ 29. travnja i 13. svibnja putem Zoom aplikacije održana su dva webinara u organizaciji Savjetovališta Đakovačko-osječke nadbiskupije, Instituta za novu evangelizaciju „Sveti Ivan Pavao II.“ i Povjerenstva za brak i obitelj osječkih dekanata.

Na temu „Sloboda i odgovornost kao sastavnice naše duhovne dimenzije“ 29. travnja govorio je dr.sc. Boris Vidović, teolog, psiholog, psihoterapeut koji djeluje na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Splitu, te u Bračnom i obiteljskom savjetovalištu Splitsko-makarske nadbiskupije. Dr. Vidović je u svom predavanju potaknuo sudionike na razmatranje o odnosu slobode i odgovornosti, te sastavnicama čovjeka: biološka, psihološka, teološka i sociološka, što nas čini prilično usmjerenim bićima. Svaki čovjek je uvjetovan mnogim stvarima, a u slobodi je važno prihvatiti sve čime je uvjetovan, sve ono što je utjecalo na njega, a iz toga proizlaze mogućnosti što čovjek može učiniti sa svim što je dobio. Kriterij odabira jest savjest, kao organ smisla, a ne osjećaji i trenutna raspoloženja. Uz savjest su važne izgrađene vrijednosti i pronalazak vlastitog smisla, a sve to skupa će nam pomoći prilikom donošenja i važnih životnih i svakodnevnih odluka.

Dr. med. Božidar Popović, psihijatar i psihoterapeut iz Našica na sljedećem webinaru koji je održan 13. svibnja govorio je na temu „Ženo, ma otkuda ti snaga?!“. Krenuvši od društvenih promjena i feminističkih pokreta u 20. stoljeću, navodeći neke fragmente iz vlastitog psihoterapijskog rada u kojem je žena bila u fokusu, dr. Popović usmjerio je svoje predavanje na psihičke patnje žena koje se djelomice očituju na svjesnoj razini, a u psihoterapijskom procesu otkrivaju nesvjesna područja. Opisao je kako izgleda transformacija promjene u psihoterapijskom radu: od iznošenja problema, analize sadašnjeg stanja, traženja rješenja prema očekivanom željenom ishodu. Svaki oporavak pacijenta, pa i žena, ovisi o mentalnom stanju, odnosu prema radu, tjelesnom zdravlju, socijalnoj mreži, te obiteljskom okruženju. Nadalje, dr. Popović je prikazao kako se ostvaruje radno-terapijski odnos kroz prikaz rada s jednom obitelji iz njegove prakse, kao i metode koje su korištene u sistemskom psihoterapijskom radu. Webinar je završio s video prikazom scensko-interpretativnog programa „Žene Vukovara – od priče do razgovora“,  u tom projektu je sudjelovao dr. Popović u suradnji s Hrvatskim narodnim kazalištem u Osijeku, kojim se istraživao potencijal hrabrosti, žilavosti i otpornosti žena Vukovara kao nadahnuće u suočavanju s izazovima svakidašnjice.

Oba webinara pratilo je 50-tak sudionika koji su izrazili zadovoljstvo održanim predavanjima. Suzana Matošević