Obilježena 28. obljetnica ustroja 109. brigade Hrvatske vojske

OTOK (TU) – U subotu, 25. svibnja 2019. na misnom slavlju u župnoj crkvi sv. Antuna Padovanskog u Otoku slavila se 28. obljetnica ustroja 109. brigade Hrvatske vojske. Misnom slavlju, uz mnoge župljane i članove braniteljskih obitelji, nazočili su predstavnici državne, županijske i gradske vlasti, predvođeni izaslanikom predsjednice RH Kolinde Grabar Kitarović Draženom Milinkovićem i gradonačelnikom Grada Otoka Josipom Šarićem.

Misno slavlje vodio je vlč. dr. Đurica Pardon, župnik Župe sv. Ladislava, kralja u Punitovcima. Goste, a osobito pripadnike slavne 109. brigade, pozdravio je bojnik Jakob Brada i zaželio dobrodošlicu na slavlje ove obljetnice.

U uvodnom dijelu vlč. Pardon rekao je nekoliko riječi o ljudskom karakteru općenito, istaknuvši kako ljudska zloća može biti neizmjerna. „Životinja se brani ili uzima samo onoliko koliko joj treba. Čovjek u svojoj pohlepi grabi i uništava sve. Sve smo mi to doživjeli, svemu svjedočili. Čak i pomišljali kako nije moguće biti dobar i griješili. Bog nas svojim praštanjem uči da dobrota postoji. Slušajmo Njega!” rekao je vlč. Pardon.

U homiliji je govorio o kršćanskim početcima, podsjećajući da je kršćanstvo nastalo između dva velika carstva: Egipatskog i Asirskog, na najprometnijem mjestu tadašnjeg svijeta gdje su se ukrštali mnogi trgovački putovi i gdje se vrlo intenzivno živjelo. Napomenuo je da je Bog baš tu odabrao mjesto svojem odabranom narodu da osnuje svoju državu. A taj narod nije znao cijeniti Božje milosrđe. Kršćani su bili ti koji su to prepoznali i podnijeli velike progone i žrtve u obrani svoje vjere.

“Nama to nije nepoznato. U ovih 28 godina puno toga smo proživjeli. Svijet se brže mijenja. Mijenjaju se uvjerenja. Od uvjerenja da smo spremni dati život za ovu zemlju do uvjerenja da se negdje drugdje bolje živi nije prošlo puno vremena. Odlaze ljudi širom te Europe. A ta Europa nas je uvijek smatrala pomalo izvan svega, zvala nas ‘predziđe’, a ne zid, bedem, a mi smo branili i Europu i kršćanstvo. Ovo područje je uvijek bilo mjesto gdje se branilo kršćanstvo počevši od današnjih Vinkovaca, preko Osijeka, Slavonskog Broda do Srijemske Mitrovice. . . i njihovih mučenika. Gdje bi bio kraj zloći da je u Domovinskom ratu nismo uspjeli zaustaviti. Tu se pokazala točnom Božja: ‘. . . ja sam izabrao vas!’ Bog vas je izabrao da svojim životima zaustavite zlo. I uspjeli ste u tom. Bog vas je tu postavio i to moramo shvatiti kao poruku: ‘ Živjeti za Domovinu najplemenitije je što možemo!'” zaključio je dr. Pardon.

Nakon misnog slavlja sudionici su u procesiji otišli do središnjeg spomenika u otočkom parku gdje su položeni vijenci palim braniteljima. Molitvu kod spomenika vodio je također vlč. Pardon.

Brigada je ustrojena 28. svibnja 1991. godine na području Općine Vinkovci, a njezini pripadnici su bili bivši članovi Teritorijalne obrane. Uz nedostatno oružje postojala je snažna riješenost da se obrani i uspostavi samostalna i suverena hrvatska država – Republika Hrvatska.  Ova brigada je odigrala povijesnu ulogu u zaustavljanju neprijatelja na ovim prostorima i omogući Republici Hrvatskoj da naoruža i obuči svoje oružane snage. Brigada je počela svoje djelovanje s 1800 pripadnika s malo naoružanja i puno domoljublja i hrabrosti. Pokrivala je bojišnicu u duljini 70 kilometara uz granicu sa Srbijom i uspijevala držati zatvorenima “Vrata Hrvatske”. Do kraja 1991. Brigada je imala oko 4.000 pripadnika sposobnih za obranu svoje zemlje. Do kraja Domovinskog rata poginula su 202 branitelja 109. brigade, 24 se vode kao nestala i preko 600 ranjenih pripadnika.

Ovo slavlje je uveličao mješoviti Gradski zbor, pod ravnanjem prof. Jana Valenćika.

Mira Bošnjaković