Novi broj međunarodnog katoličkog časopisa Communio

ĐAKOVO (TU) – U novom broju Communija (br. 122) pod temom „obitelj“ možete pročitati zanimljive priloge o braku i obitelji u sakramentalnosti Crkve (autor kardinal Marc Ouellet), te u svjetlu antropologije i euharistije (kardinal Angelo Scola); o nauku papâ o obitelji – od Casti connubii do Familiaris consortio (Jean Laffitte), kao i veoma aktualnu temu o prikladnoj uporabi sakramenata u slučaju razvedenih koji su sklopili novi brak (Gérard Berliet).

Broj je također posvećen i temi „siromaštvo“. Tako Pierre Coulange piše o povlaštenom mjestu siromaha u Božjim očima; Nathalie Requin o nauku crkvenih otaca Ciprijana, Ambrozija i Augustina o siromasima; Olivier Boulnois tumači tzv. „najviše siromaštvo“ kroz franjevačko iskustvo, tj. pojašnjavajući nauk i pravila sv. Franje o siromaštvu. O siromaštvu kao izazovu za Crkvu donosimo prilog kardinala Gerharda Ludwiga Müllera. Tu je također i prilog Holgera Zaborowskog o pojmu, tipologiji i etici siromaštva.

O temi „Božje oko – elektroničko oko“, nekoliko poticajnih promišljanja dao je i Edvard Punda, u uvodniku pod nazivom „Transparentni – izliječeni Božjim pogledom“. O ideji transparentnosti piše i Uwe Justus Wenzel, u prilogu „Prozirno društvo“.

Ostali prilozi na navedenu temu su: Justina Metzdorf, „’Božje oko’ u psalmima“; Robert Vorholt, „Gledanje i smilovanje. Isusov pogled u zrcalu Lukina evanđelja“; Johannes Hoff: „S ovu stranu panoptičkoga pogleda od nigdje“; Markus Schulze, „Htjeti gledati Boga licem u lice“; Jan-Heiner Tück, „Božje oko i stakleni čovjek“; Benjamin Leven, „Secretum meum mihi. ‘Circle’, teološke tehno-utopije i panoptički crkveni prostori“.