Nadbiskup Đuro Hranić primio generala Družbe Isusove o. Artura Sosu Abascala

ĐAKOVO/OSIJEK (TU) – U sklopu trodnevnoga pohoda Hrvatskoj provinciji Družbe Isusove, a nakon posjeta Rezidenciji Družbe Isusove u Osijeku i susreta s djelatnicima i učenicima Isusovačke klasične gimnazije u Osijeku, general Družbe Isusove o. Arturo Sosa Abascal, posjetio je u petak 22. ožujka 2019. godine sjedište Đakovačko-osječke nadbiskupije i nadbiskupa Đuru Hranića. U pratnji isusovačkoga vrhovnoga poglavara bili su: regionalni asistent za Srednju i Istočnu Europu o. Tomasz Kot, provincijal Hrvatske pokrajine Družbe Isusove o. Dalibor Renić te ravnatelj Isusovačke klasične gimnazije u Osijeku o. Sebastian Šujević.

Uz nadbiskupa mons. Hranića u nadbiskupskom domu u Đakovu o. Sosu dočekali su i nadbiskup u miru mons. Marin Srakić te imenovani pomoćni biskup mons. Ivan Ćurić. Uslijedio je susret sa svećenicima središnjih ustanova i zajednički objed u Bogoslovnom sjemeništu. Nadbiskup Hranić izrazio je zahvalnost za dugogodišnje djelovanje i prisutnost Družbe Isusove u Đakovačko-osječkoj nadbiskupiji, osobito za njihovo djelovanje  u gradu Osijeku, na duhovno-pastoralnom i odgojno-obrazovnom području. S radošću je istaknuta činjenica da je kroz povijest, kao i danas, bio značajan broj članova Družbe Isusove koji su rođeni na području Đakovačko-osječke nadbiskupije. Uz ostalo general o. Sosa, rodom iz Venezuele preporučio je u molitvu i svoju domovinu, trenutno pogođenu velikim političkim sukobima i krizom.

Posjet Isusovačkoj klasičnoj gimnaziji s pravom javnosti u Osijeku

Tijekom posjeta Isusovačkoj klasičnoj gimnaziji o. Sosa održao je kratko predavanje učenicima te odgovarao na njihova pitanja. Govorio je o postulatima isusovačke pedagogije osnivača Ignacija Loyole te njihovoj primjeni u globaliziranom, brzom i promjenjivom današnjem svijetu. „Isusovačka pedagogija ima za cilj formirati sposobne, savjesne, suosjećajne i predane muškarce i žene koji će smisleno pridonijeti izgradnji pomirenoga svijeta u kontekstu misije pravde i pomirenja s čovječanstvom, sa stvorenjem i s Bogom. Dvije Generalne kongregacije pozvale su nas da pomognemo u izgradnji toga svijeta“, istaknuo je o. Sosa, zaključivši da ignacijevska duhovnost kroz formaciju pomaže ljudima na njihovu duhovnome putu i u njihovu rastu, ali usmjerava na otvorenost prema Bogu i bližnjima.

Nakon govora p. Generala uslijedio je dio programa unutar kojeg su učenici postavljali pitanja. Između ostaloga, pitali su: „P. Arturo, posjetili se različite škole diljem svijeta; zanima me što mislite koji je najizazovniji problem koji danas se nameće obrazovanju?” te „Kako bi trebao izgledati pravi europski isusovac: kao vi, kao provincijal p. Dalibor, ili pak ravnatelj p. Sebastian?” Na prvo pitanje o. Sosa je odgovorio kako je prvi najveći izazov živjeti između generacija te pojasnio: „Imamo dakle učenike, profesore, upravitelje, te su to različite generacije. Uzmite u obzir samo ovu školu i bit će vam jasno na što točno mislim. Suživot u takvom jednom ambijentu je izazovan. Kako dakle postići da se te različite generacije povežu. To je prvi važan izazov, upravo taj dijalog. Drugi izazov povezan je sa činjenicom da ne možemo zamisliti kakav će biti svijet za 50 godina. Kada sam bio mlad ni ja nisam mogao zamisliti procese koji se danas događaju, nisam mogao zamisliti da bi svijet mogao ovako izgledati; to je teško. Evo, to bih istaknuo kao drugi veliki izazov: kako danas oformiti škole u kojima će se odgajati ljudi sposobni živjeti u svijetu sutrašnjice. Iako mladi jesu naša budućnost, oni su također i realnost sadašnjosti.” Kad je čuo drugo pitanje p. General se nasmijao i šaljivim tonom dodao: „Naravno, kao ja!”, a zatim je nastavio: “Mislim da je jedno najzanimljivije iskustvo bivanja isusovcem ta različitost i raznolikost. To je jedna karakteristika, ali i izazov da svejedno budemo jedno tijelo i da te različitosti iskoristimo. Valja stoga imati na umu da nas jedna stvar veže, to je iskustvo duhovnoga. Kršćanska vjera može biti življena u bilo kojem kontekstu, no svi se zajedno možemo naći u vjeri u Isusa Krista.”

Isusovačku klasičnu gimnaziju u Osijeku predstavio je ravnatelj o. Sebastian Šujević, dok je o. Axel Bodefeld predstavio Loyola Gymnasium u Prizrenu, na Kosovu, koja je druga srednja škola na području Hrvatske isusovačke provincije koju vode isusovci.

Istoga dana u večernjim satima o. Arturo predvodio je svečano euharistijsko slavlje u bazilici Srca Isusova u Zagrebu, tijekom kojeg su svoje zavjete poslušnosti, siromaštva i čistoće položili isusovci o. Hrvoje Mravak koji je trenutno na službi u Osijeku te Mate Samardžić i časni brat Ivan Olujić. Subraću je general Sosa uputio na potpuno predanje Kristovoj ljubavi te na ustrajnost apostolskom djelovanju gdjegod ih se pozove. Tiskovni ured/www.apostolatmolitve.org