„Mladi, dinamični, bez šanse? Mladi u srednjoj i istočnoj Europi trebaju perspektivu!“

Nadbiskup Hranić sudjelovao na početku „Duhovske akcije“ Renovabisa

SPEYER (TU) – Đakovačko-osječki nadbiskup Đuro Hranić boravio je od 14. do 17. travnja u biskupiji Speyer, u Njemačkoj, gdje je sudjelovao na početku otvaranja „Pfingstaktion“ – „Duhovske akcije“ u organizaciji Renovabisa, institucije Njemačke biskupske konferencije za pomoć Crkvi u Srednjoj i Istočnoj Europi.

Pojasnio nam je u razgovoru kako Renovabisova „Duhovska akcija“ traje od IV. vazmene nedjelje do Duhova te je jedan od načina animiranja i informiranja vjernika i donatora o stanju Crkve u Srednjoj i Istočnoj Europi, kako bi donirali sredstava za projekte na tom području. Ovogodišnja tema bila je Jung, dynamisch, chancenlos? Jugendliche im Osten Europas brauchen Perspektiven! – „Mladi, dinamični, bez šanse? Mladi u srednjoj i istočnoj Europi trebaju perspektivu!“. U jednoj od njemačkih biskupija Renovabis predstavlja temu svoje godišnje akcije usmjerene prikupljanju novčanih sredstava za pomoć Crkvi u Srednjoj i Istočnoj Europi. Ove je godine biskupija domaćin početka akcije bila biskupija Speyer. Uz mons. Hranića, na početku „Duhovske akcije“ sudjelovao je i mons. Pero Sudar, pomoćni vrhbosanski biskup te mladi predstavnici Ukrajine, Rumunjske i Litve. Sve su goste srdačno primili domaćini – biskup Karl­-Heinz Wieseman i pom. biskup Otto Georgens.  

Renovabis je upućen kako je Đakovačko-osječka nadbiskupija bila jedna od ratom najviše pogođenih, mirna reintegracija krenula je kasnije; u Slavoniji je visoka stopa nezaposlenosti pa se ona ubraja u siromašnije dijelove RH. Iz tih je razloga Đakovačko-osječka nadbiskupija jedna od onih hrvatskih biskupija čije projekte Renovabis još uvijek pomaže, iako u sve manjim iznosima, rekao je mons. Hranić. Od svoga ustanovljenja 1993. godine, Renovabis je pomogao i neke naše projekte vezane uz pastoralni rad s mladima. Uložili su sredstva u obnovu zgrade Isusovačke klasične gimnazije s pravom javnosti u Osijeku, u izgradnju Centra za mlade u Belom Manastiru te obnovu i dogradnju Vikarijata Osijek u kojemu se odvija niz aktivnosti vezanih uz mlade. Postoje i višegodišnje veze Đakovačko-osječke nadbiskupije i biskupije Speyer, koje sežu još u vrijeme biskupa Ćirila Kosa, pa je sve to bilo razlogom da se đakovačko-osječki nadbiskup odazove pozivu Renovabisa.

Sudionicima „Duhovske akcije“ mons. Hranić posebno je govorio o besperspektivnost mladih u Slavoniji. Opisao je kako su se po ulasku Hrvatske u Europsku uniju mladima otvorile granice za odlazak u inozemstvo. No, odlaskom mladih Hrvatska ostaje bez svojih mladih intelektualaca, bez nositelja kreativnosti, novih inicijativa i poduzetništva u gospodarstvu te teško demografski osiromašena. Domaćinima je opisao pastoralni rad s mladima te studentima u Đakovačko-osječkoj nadbiskupiji (na župnoj i nadbiskupijskoj razini). Na osobit je način iz iskustva pastoralnog rada s mladima u našoj nadbiskupiji istaknuo važnost elemenata duhovnosti i kateheze te molitvenih sadržaja u pastoralnoj ponudi za mlade i studente. „Zabavu im znaju drugi ponuditi puno bolje nego mi, i mi ne trebamo biti konkurencija onima koji nude zabavu, već ponuditi ono što jedino mi znamo, trebamo i možemo“, pojasnio nam je u razgovoru mons. Hranić te istaknuo primjer rada osječkog studentskog kapelana, o. Arkadiusza Krasickog, Cssp. On mlade ne okuplja po kafićima, nego na katehezu i molitvu.

Domaćini u Njemačkoj i skupine vjernika i građana s kojima sam se susreo na okruglim stolovima, školama i u župama biskupije Speyer iznenadili su se vidjevši fotografije – kako brojnošću mladih koji su sudjelovali na nadbiskupijskom križnom putu, tako i brojem mladih koji stoje u redu za ispovijed. To samo potvrđuje da mi imamo zdravu kršćansku tradiciju koju možemo posvjedočiti te da se trebamo truditi kako bi vjera mladih od zdrave tradicije prerasla u osobnu vjeru, osobni izbor i stav, te postala dovoljno hrabra i snažna za postojanost u sekulariziranom društvu, dosežući razinu kršćanskog svjedočanstva i poslanja u društvu,  koje nosi radosnu, spasenjsku vijest Isusa Krista“, naglasio je nadbiskup Đuro.

Zaključujući naš razgovor, đakovačko-osječki nadbiskup je rekao: „Volio bih kada bi se naši mladi koji su otišli u inozemstvo, za nekoliko godina vratili u domovinu. Obogaćeni iskustvima i funkcioniranjem pravne demokratske države koja će steći u inozemstvu, mogli bi postati pravi blagoslov za naše hrvatsko društvo.“ M. Kuveždanin  (foto: www.renovabis.de)