Misno slavlje povodom Dana grada Vinkovaca

VINKOVCI (TU) – U prigodi Dana grada Vinkovaca i zaštitnika sv. Ilije proroka, ujedno i zaštitnika Đakovačko-osječke nadbiskupije, u središnjoj vinkovačkoj crkvi Sv. Euzebija i Poliona u nedjelju 19. srpnja svečano euharistijsko slavlje predvodio je domaći župnik mons. Tadija Pranjić, u koncelebraciji vojnog i policijskog kapelana u Gospiću Ivana Blaževca. Na misnom slavlju, među ostalima, sudjelovali su vukovarsko-srijemski župan Božo Galić, gradonačelnik Vinkovaca dr. Mladen Karlić, predsjednica Gradskog vijeća dr. Kata Krešić, zamjenici gradonačelnika Tomislav Šarić i Ivan Bosanči te gradski vijećnici.

Na početku mise mons. Pranjić je rekao: „U povijesti hrvatskoga naroda naš se narod uvijek okupljao u crkvi oko oltara, oko Isusa Krista. Današnje evanđelje kaže da gdje se Isus pojavljivao, slijedilo ga je silno mnoštvo jer je bilo željno čuti Njegove riječi. Osjetilo je privlačnost Isusove osobe, istinitost Njegovih riječi i možemo s pravom reći da se hrvatski narod u svojoj povijesti jednako tako uvijek i u svim teškim trenutcima na poseban način skupljao oko Isusa, oltara, Majke Božje, svetaca i naših zaštitnika. Tako je ostalo do danas. Naš narod je osjećao jednu snagu u tom okupljanju. Osjetio je da postoji jedna sigurnost koja ga nikada nije ostavila, nikada zaboravila u svim vremenima.“

Govoreći o tome kako se hrvatski narod uvijek okupljao oko Katoličke Crkve, pa tako i danas, mons. Pranjić je istaknuo: „Okupljajući se, prošla su mnoga teška vremena. Prolazili su ovim prostorima mnogi osvajači koji su pružali ruke prema našoj zemlji, prema našoj Domovini, do posljednjeg agresora koji je imao svoje velike apetite, ali mu se nisu ostvarili i nikada neće. Tada je naš narod vidio što i danas istinski uviđa, da je Bog s nama. Isus Krist je s nama, Majka Božja uvijek je bila i ostala s nama i zato se danas s posebnom zahvalnošću sjećamo svih hrvatskih branitelja, vojnika i redarstvenika koji su u presudnim trenutcima znali gdje treba okrenuti svoju glavu, prema kome treba okrenuti svoje oči. Danas uživamo slobodu i zato danas naš grad preporučamo zaštiti sv. Ilije proroka, zaštiti Majke Božje. I dokle god se budemo držali ovih principa i načela kojih su se držala prva stoljeća do danas, mi smo svoji i bit ćemo sigurni, svoji na svome, pa makar nebo bilo mračno. A često je puta bilo jako mračno i jedina svjetla točka u svim tim zbivanjima bila je i ostala Katolička Crkva.“

Mons. Pranjić je također istaknuo kako se povijest ne može falsificirati kao što su je pokušali neki i u posljednje vrijeme i u naše dane prikazivati drukčije. „I kada je bilo teško poslije Drugoga svjetskoga rata, kad su nas također htjeli izbrisati, ostali su i kardinal Stepinac i stotine svećenika koji su bili ubijeni bez suda i likvidirani, ali nisu napustili svoj narod. Crkva ne može napustiti svoj narod i zato i danas dok slavimo zaštitnika našega grada sv. Iliju, budimo radosni i ponosni na svoju povijest. Naša povijest je čista i poštena što god tko mislio i govorio. Hrvatsku povijest trebaju pisati Hrvati, hrvatski povjesničari, kao što to u posljednje vrijeme, hvala Bogu, polako dolazi do izražaja i istina dolazi na vidjelo. Na ovaj oltar danas stavljamo sve naše žrtve, poginule, cijeli grad, vodstvo da nas vodi u dobroti i ljubavi prema svakom čovjeku i da naš grad i naša Domovina iz dana u dan budu sve ljepši za sve nas“, zaključio je mons. Pranjić. Pjevanje je predvodio domaći Mješoviti pjevački zbor „Sv. Cecilija“. Snježana Kraljević