Ljetna škola hrvatskoga jezika i kulture u samostanu Gospe od Milosti

PRVIĆ (TU) – Druga Međunarodna ljetna škola hrvatskoga jezika i kulture “Faust Vrančić” za srednjoškolce iz iseljene i iz domovinske Hrvatske održana je na otoku Prviću od 21. do 27. lipnja. Ove su godine polaznici bili iz osječke Graditeljsko-geodetske škole i Gimnazije „Miroslav Krleža“ u Pečuhu, a boravak i cjelokupna nastava odvijala se u samostanu Gospe od Milosti. Pokroviteljstvo škole preuzela je Osječko-baranjska županija, Đakovačko-osječka nadbiskupija i Šibenska biskupija, domaćin i tajnik škole bio je domaći župnik don Božo Škember, a u organizaciju škole udružile su se tri Matice: Ogranak Matice hrvatske u Osijeku, Ogranak Matice hrvatske u Pečuhu i Matica iseljenika – Podružnica Vukovar.

Otok Prvić, prozvan je Faustovim otokom, jer je na njemu svoje mladenačke dane i trajno prebivalište u crkvi Svete Marije od Milosti našao Faust Vrančić, znameniti hrvatski polihistor, znanstvenik, filozof, teolog, leksikograf, izumitelj, biskup i diplomat. Akademsko predavanje s cjelovitim osvrtom na Faustov život i djelo održala je u Memorijalnom centru „Faust Vrančić“ posebna gošća škole, ugledna znanstvenica dr. sc. Marijana Borić, znanstvena suradnica na Odsjeku za povijest prirodnih i matematičkih znanosti HAZU. S bogatom kulturnom poviješću i baštinom otoka polaznici su se upoznali na terenskom predavanju koje je održao domaći uglednik Neven Skroza, posebno zaslužan za očuvanje starih otočkih pučkih napjeva, a redovita nastava održavala se u pet radionica kroz pet dana i ukupno 50 nastavnih sati. Obvezna je bila Jezična radionica koju je vodila profesorica hrvatskoga jezika na osječkoj Graditeljsko-geodetskoj školi Đurđa Varzić Pavković i Radionica kreativnog pisanja pod vodstvom prof. dr. sc, Ružice Pšihistal s Filozofskoga fakulteta u Osijeku, voditeljice škole. Prema interesima polaznika organizirane su još tri radionice. Radionicu glagoljskoga pisma vodio je doc. dr. sc Ivica Vigato, Radionicu forum kazališta vodila je doc. dr. sc. Teodora Vigato, oboje s Učiteljskoga fakuleta u Zadru, a Multimedijalnu radionicu održala je profesorica hrvatskoga jezika na osječkoj Graditeljsko-geodetskoj školi Stela Macakanja Bacić. Program se odvijao uz stručnu i organizacijsku pomoć Zsanett Vörös, profesorice mađarskog i hrvatskog jezika, Magdolne Drinócziné Molnár, tajnice Znanstvenog zavoda Hrvata u Mađarskoj i ravnatelja Graditeljsko-geodetske škole prof. Darka Pšihistala.

Sudionici škole imali su prigodu svakoga dana sudjelovati na euharistijskome slavlju u crkvi uz samostan, a izvannastavni sadržaji popunjeni su projekcijama obrazovnih i dokumentarnih filmova, razgledom Šibenika te izletima na obližnje otoke, od kojih je nezaboravan bio odlazak barkom na nenaseljeni otočić Tijat i uspon do velikog željeznog križa, podignutom 1933. u čast velikoj obljetnici. Molitva oko križa i pogled s vrha otoka na nebesko i morsko plavetnilo povezali su sudionike škole u duhovno-molitveno zajedništvo, koje je oplemenilo bogati i raznovrsni edukativno-zabavni program škole. Ružica Pšihistal