Hodočašće Župe Podvinje Majci Božjoj Lurdskoj

PODVINJE/LURD (TU) – Župa sv. Antuna Padovanskog iz Podvinja organizirala je još jedno tradicionalno svibanjsko marijansko hodočašće za svoje župljane, ovoga puta u jedno od najvećih svjetskih marijanskih svetišta – Lurd u Francuskoj. Majci Božjoj Lurdskoj hodočastilo je od 28. travnja do 3. svibnja 60 vjernika ove slavonskobrodske župe, među kojima i nekoliko njih iz drugih župa Slavonskog Broda i okolice.

 Na put dug 1850 kilometara krenuli su u utorak, 28. travnja rano ujutro, preko Slovenije i Italije do Francuske. Zaustavili su se na Azurnoj obali, u čuvenom gradu Cannesu, poznatom po jednom od najvećih svjetskih filmskih festivala. Ondje su prenoćili u predgrađu Le Cannet. Jutro slijedećega dana nekolicina njih iskoristila je za šetnju uz obalu Azurnog mora uz prekrasan izlazak sunca, a nakon doručka hodočasnici su nastavili put preko Marseillea, Montpelierrea i Toulousea prema Lurdu – najvećem i najposjećenijem, i jednom od najstarijih marijanskih svetišta u svijetu.

Podsjetimo, Lurd je grad na jugozapadu Francuske, u pokrajini Hautes-Pyrenees, u podnožju Pireneja. Nakon ukazanja Blažene Djevice Marije siromašnoj djevojčici Bernadetti Soubirous, 11. veljače 1858., Lurd se razvio u veliko vjersko odredište i svetište. Danas Lurd broji oko 17 tisuća stanovnika, ima oko 300 hotela i može primiti više od 5 milijuna hodočasnika svake godine. Lurd je mjesto molitve, pokore, mira, brojnih Božjih milosti i čudesa. Odmah po dolasku hodočasnici iz Podvinja uputili su se u spilju  Massabielle, pokraj rijeke Gave, na mjesto gdje se Blažena Djevca Marija ukazala 14-godišnjoj Bernadette, kćeri siromašnog mlinara, i preko nje pozvala svijet na molitvu, obraćenje i pokoru.

Misno slavlje u kapeli arkanđela Gabrijela, u podnožju bazilike Bezgrješnog začeća, predvodio je podvinjski župnik Ante Šiško, potaknuvši hodočasnike neka sve svoje molitve i vapaje upute Bogu uzdajući se u zagovor one koja je prva povjerovala u Kristovo Uskrsnuće: Majke Raspetog i Uskrsloga, nebeske Majke svih nas, Kraljice Mira – Blažene Djevice Marije iz Lurda.

Drugoga dana boravka, kojega su započeli također misnim slavljem, hodočasnički program vjernici su nastavili razgledanjem svetišta: veličanstvene bazilike Bezgrješnog začeća i kripte s relikvijama svete Bernardette, sagrađene na massabielskom kamenu, potom bazilike sv. pape Pia X (koja se nalazi pod zemljom, površine 1200 m², i koja može primiti 27 tisuća ljudi, po čemu je najveća crkva pod zemljom u svijetu), a u večernjim satima su u zajedništvu 25 tisuća vjernika iz cijeloga svijeta sudjelovali u velikoj marijanskoj procesiji sa svijećama.

Treći dan, u petak, 1. svibnja, hodočasnici su započeli pobožnošću Križnog puta, na postajama koje na vrhovima planine Espelugues dominiraju Svetištem te misom u kapeli svetog Patrika. U nastavku su ponovno posjetili špilju ukazanja, ispod koje su prošli i imali priliku vidjeti čudotvorni izvor koji izvire iz stijene, i iz kojega je pod Bernardettnim rukama za vrijeme ukazanja 25. veljače 1858., prema nalogu Blažene Djevice Marije koja joj je prstom pokazala gdje će kopati da proteče čudotvorni izvor te zapovjedila “Pođite na izvore piti i oprati se”. Pokraj špilje, s desne strane, nekoliko metara od nje, nalaze se 1955. godine sagrađeni kameni bazeni s čudotvornom svetom vodom koja izvire iz stijena u kojima su se hodočasnici imali prigodu okupati i na taj način, uz molitvu za ozdravljenje, pročistiti svoje tijelo i duh.

U nastavku je bila prigoda i za svetu ispovijed, doduše na nekim od stranih svjetskih jezika, a nakon ručka, poslijepodnevni sati hodočasnicima su dati kao slobodno vrijeme za osobnu molitvu, pojedinačni razgled svetišta, odmor i kupnju suvenira. Zanimljivo, mnogi od njih su kao prvi suvenir izabrali kanistre s motivom svetišta u kojega su točili lurdsku vodu iz izvora sa massabielske stijene.

Zajednički hodočasnički program nastavljen je obilaskom mjesta gdje je rođena i živjela sveta vidjelica Bernardetta:  rodnu kuću Moulin de Boly, dom njezine obitelji Soubirous tzv. “cachot” (zatvor) te župnu crkvu sv. Petra u kojoj je krštena. Nekolicina najhrabrijih hodočasnika uspela se i na 26 metara visok toranj utvrđenog zamka Lourdesa (koji datira iz 8. stoljeća) s vidikovcem na panoramu grada i planinskih vrhova Pireneja, te razgledali povijesni Pirenejski muzej unutar zidina tvrđave, zaštićenog spomenika francuske povijesti i kulture.

U subotu, 2. svibnja, posljednjeg dana boravka u Lourdesu, hodočasnici su sudjelovali na jutarnjoj misi u kapeli svetog Maksimilijana Kolbea, te nakon doručka krenuli na put prema Hrvatskoj. Na povratku su, u nedjeljno jutro navratili u Karlovac, u Nacionalno svetište sv. Josipa, gdje su utječući se zagovoru zaštitnika naše Domovine, Bogu zahvalili za sve primljene milosti tijekom hodočašća u Lurdu.

Na inicijativu župnika Šiška, svaki od hodočasnika imao je ulogu „anđela čuvara“ nekome iz skupine, čije je ime napisano na papiriću izvukao na početku putovanja. Tko je kome bio anđeo čuvar i tijekom hodočašća molio i diskretno pazio na svog štićenika, otkriveno je tek u Karlovcu uz razmjenu simboličnih darova kao uspomenu na susret u Lurdu. Na kraju, rodila se inicijativa da se dogodine organizira i hodočašće u još jedno svjetsko marijansko svetište, ono u Fatimi u Portugalu, Gospi Fatimskoj.

Ivica Vlašić