Drugi dan Međunarodnog znanstvenog simpozija prigodom 300. obljetnice svetišta Gospe Tekijske

PETROVARADIN (TU) – Drugi dan Međunarodnog znanstvenog simpozija prigodom 300. obljetnice svetišta Gospe Tekijske koji se 20. i 21. svibnja održava u Perovaradinu, započeo je euharistijskim slavljem koje je predvodio dekan KBF-a, izv. prof. dr. Ivica Raguž.

Predavanja je otvorio mr. Tadija Crnjak s KBF-a u Đakovu, a izlagao je na temu “Crkvene i političke prilike u Srijemskoj biskupiji u drugoj polovici 18.st”. U prvom dijelu predavanja izložio je neke poteškoće s kojima su se suočavali biskupi 18. stoljeća, kao što je samo definiranje granica Srijemske biskupije i njenih župa. Pregovori za spajanje Srijemske i Bosanske biskupije su se odvijali u 18. stoljeću, a nakon sjedinjenja ove dvije biskupije, za svaku od njih se trebala definirati i njihova autonomija. Unatoč tome, Bosanska biskupija je neprestano pružala svoj utjecaj na ovom području, dodao je profesor Crnjak.

Drugo predavanje održao je dr. Robert Skenderović, viši znanstveni suradnik na Hrvatskom institutu za povijest, na temu “Bitka kod Tekija – odlučujući poraz Osmanlija u Podunavlju”. Prisutne je upoznao sa biografijom Eugena Savojskoga. Zahvaljujući njegovoj organiziranosti Osmanlijska vojska je poražena i petrovaradinska tvrđava je oslobođena islamskog utjecaja, a u tome se i sastoji važnost spomenute bitke.

Sljedeće predavanje održao je izv. prof. dr. Dragan Damjanović s Odsjeka za povijest umjetnosti u Zagrebu, na temu “Arhitektura crkve Snježne Gospe na Tekijama”. Govoreći o povijest gradnje crkve na Tekijama, istaknuo je da su dosadašnji izvori nepouzdani, pa su nužna dodatna istraživanja. Povijest crkve započinje gradnjom džamije koja je do danas rekonstruirana u katoličku crkvu. Profesor je naposljetku istaknuo kako ni današnji izgled nije konačan te apelira na daljnju obnovu.

Predavanje prof. dr. Emanuela Hoška s Teologije u Rijeci, izložio je fra Ivan Utješinović. Tema predavanja bila je “Visoka teološka škola u Petrovaradinu u 18. stoljeću”. Značaj spomenute škole očituje se po brojnim profesorima teologije iz mnogih srijemskih i slavonskih gradova koji su aktivno predavali u Petrovaradinu. Kroz djelovanje od 48 godina, škola je iznjedrila niz teoloških literarnih radova i niz kvalitetnih teologa, istaknuo je fra Ivan.

“Ilija Okrugić – upravitelj svetišta na Tekijama i povjesničar Srijema” bila je tema izlaganja mr. Dominika Demana, profesora povijesti u Kemijsko-tehnološkoj školi u Subotici. Kroz biografske i bibliografske podatke pokušao je istaknuti važnost Ilije Okrugića, prvenstveno kao povjesničara. Kroz niz povijesnih i knjiženih djela Okrugić je ostavio velikog traga na izgled i značenje svetišta na Tekijama, zaključio je Deman.

Zaključno predavanje “Ex librisi petrovaradinske knjižnice” održala je Ankica Landeka, dipl. teolog i dipl. knjižničar. U predavanju je u kratkim crtama predstavljena župna knjižnica sv. Jurja koja je prvotno bila isusovačka knjižnica. Knjižnica je osnovana prvo za potrebe misijskog istraživanja, a kasnije i za potrebe školskog rada, istaknula je Landeka.

Nakon svih održanih predavanja međunarodni simpozij zaključen je pozdravnim govorom dekana KBF-a u Đakovu Ivice Raguža i srijemskog biskupa Đure Gašparovića. U popodnevnim satima predavači i ostali sudionici simpozija zajedno su se uputili u svetište na Tekijama. S. Bradarić/K. Japarić