Druga sjednica Nadbiskupijskog pastoralnog vijeća

ĐAKOVO (TU) – Druga sjednica Nadbiskupijskog pastoralnog vijeća Đakovačko-osječke nadbiskupije održana je 25. rujna u Dvorani za susrete Nadbiskupskog doma u Đakovu pod predsjedanjem đakovačko-osječkog nadbiskupa, mons. Đure Hranića. Teme sjednice bile su: Planovi i program za jubilarnu Svetu godinu milosrđa, Sadržaj pripravne godine za Nacionalni susret mladih u Vukovaru 2017. te Predstavljanje novoutemeljenog Instituta za novu evangelizaciju Sv. Ivan Pavao II.

Nakon dobrodošlice članovima Vijeća, nadbiskup Hranić osvrnuo se na teme susreta i rekao kako su one odraz trenutnog stanja i izazova pastoralnog rada u Đakovačko-osječkoj nadbiskupiji. Uz pastoralne prioritete II. biskupijske sinode tu su i smjernice iz Rima koje treba ostvariti, a jedna od njih je i obilježavanje jubilarne Svete godine milosrđa, koja će u Rimu započeti 8. prosinca, dok će u svim drugim biskupijama početak biti 13. prosinca. Susret hrvatske katoličke mladeži održat će se 29. i 30. travnja 2017. u Vukovaru, a sve što se bude činilo u pripremi toga susreta, bit će usmjereno k jačanju pastoralnog rada s mladima ove nadbiskupije, rekao je mons. Hranić. Zatim je pojasnio kako je od 2007. godine građevinski prioritet bila zgrada Vikarijata u Osijeku s popratnim dvoranama. Gradnja je dovršena, a to nas obvezuje da svojski zasučemo rukave i idemo prema ostvarenju onoga što nam je zacrtala Druga biskupijska sinoda – da Osijeku treba dati veće pastoralno značenje, istaknuo je.

O planovima i programu za jubilarnu Svetu godinu milosrđa govorio je generalni vikar Đakovačko-osječke nadbiskupije, mons. Ivan Ćurić. Uvodeći u izlaganje mons. Ćurić izložio je biblijska nadahnuća za slavlje jubileja i pojasnio kako u povijesti Crkve susrećemo dvije vrste jubilarnih godina: redovite – svakih 100, 50 ili 25 godina kako bi se omogućilo svakoj generaciji da doživi slavlje jubilarne godine te izvanredne jubileje – povezane sa spomenom spasenjskih događaja. Citirao je govore pape Franje u kojima je zastupljena tema milosrđa, predstavio logo i geslo te bulu Misericordiae vultus – Lice milosrđa. Pojasnio je kako je za početak ove godine izabrana svetkovina Bezgrešnog začeća BDM, 8. prosinca jer je to i 50. obljetnica završetka II. vatikanskog sabora, kojim je započela nova faza povijesti Crkve. Potom je uputio kako papa Franjo poziva da milosrđe postane pristup kršćanskom životu i oznaka poslanja Crkve, tako da se ne osuđuje nego prašta, izbjegava sve što je suprotstavljeno ljubavi i milosrđu – napose ogovaranje, zavist i ljubomora. Treba imati otvoreno srce, osobito za one na rubu te ljudima u potrebi donositi utjehu i tjelesnim i duhovnim djelima milosrđa. Poseban naglasak u izlaganju, ali i u raspravi nakon izlaganja, stavljen je na pristup i kvalitetu sakramenta pomirenja. Značajna će biti i hodočašća svetim vratima, sjevernim vratima đakovačke prvostolnice koja će biti označena kao Sveta vrata milosrđa. Organizirano će biti i sudjelovanje u inicijativi 24 sata za Gospodina, a svojevrsno opće pastoralno načelu u razdoblju Svete godine milosrđa jest da sve zajednice, ustanove i pastoralna područja svoje aktivnosti u prikladnoj mjeri označe porukom milosrđa i ozračjem ovoga Jubileja, rekao je, između ostaloga, mons. Ćurić.

Sadržaje pripravne godine za Nacionalni susret mladih u Vukovaru 2017. predstavio je nadbiskupijski povjerenik za pastoral mladih, vlč. Filip Perković. Uputio je kako će 1. listopada, tijekom svečanog misnog slavlja uz obljetnicu posvete đakovačke prvostolnice, započeti Hodočašće križa SHKM-a. Križ će obići sve dekanate te većinu župa Đakovačko-osječke nadbiskupije. Uz križ, župe će dobiti i materijale za euharistijska slavlja i kateheze mladih, što će ujedno biti i način animiranja volontera za SHKM. Tijekom Godine milosrđa župama nadbiskupije bit će dostavljena pokornička bogoslužja za mlade, a u pripremi su i katehetski materijali za mlade u cijeloj domovini. Vlč. Perković najavio je i održavanje Jubileja milosrđa mladih Đakovačko-osječke nadbiskupije u subotu prije svetkovine Duhova 2016. godine, kao i sudjelovanje na Svjetskom susretu mladih u Krakowu.

Ravnatelj novoutemeljenog Instituta za novu evangelizaciju Sv. Ivan Pavao II. te biskupski vikar grada Osijeka, prof. dr. Vladimir Dugalić predstavio je djelovanje navedenog Instituta. Pozivajući se na odredbe II. biskupijske sinode, Dugalić je naglasio kako je u Osijeku nužno stvoriti strukture jedinstvenog djelovanja i snažnije javne prisutnosti Crkve, čemu bi trebao pridonijeti novoosnovani Institut. Zadaća ovoga Instituta bit će prije svega pastoralna, s ciljem okupljanja intelektualaca grada Osijeka. Institut će pokušati ponuditi određene formativne i edukacijske tečajeve i seminare za vjernike koji već žive svoju vjeru i prisutni su u župama, potom će na znanstvenoj i kulturnoj razini organizirati okrugle stolove i simpozije o važnim temama koje se tiču grada i crkvenog života, a nastojat će i oko suradnje sa znanstvenim i kulturnim institucijama u gradu Osijeku. Uz djelovanje Instituta, Dugalić je istaknuo još dvije razine pastoralnog rada Vikarijata u Osijeku. Na naddekanatskoj razini već je organizirano zajedničko hodočašće župa osječkih dekanata u Mariazell, kao i osmišljavanje prigodnog zajedničkog programa za sv. Ceciliju. A na razini djelovanja Nadbiskupijskog pastoralnog centra osječke regije Ured za biblijski pastoral pokrenut će praktični rad s Biblijom za voditelje biblijskih i duhovnih skupina te se nastoji inicirati rad s razvedenima.

Nakon izlaganja uslijedilo je iznošenje prijedloga te rasprava svih članova Vijeća. Predloženo je i da se sjednice Vijeća održavaju dva puta godišnje kako bi članovi svojim sugestijama mogli kvalitetnije utjecati na aktivnosti u pastoralnoj godini. M. Kuveždanin