Dan državnosti u Nadbiskupiji – prijedlog molitvenih sadržaja

ĐAKOVO (TU) – Povodom proslave Dana državnosti, a u godini 25. obljetnice neovisnosti Republike Hrvatske, đakovačko-osječki nadbiskup mons. Đuro Hranić uputio je poziv svim župama na području Đakovačko-osječke nadbiskupije da Dan državnosti ove godine u svojim zajednicama, prema mogućnostima i stvarnim prilikama, označe posebnim koracima i molitvenim sadržajima.

„S velikom smo nadom, radošću i ponosom prije 25 godina sudjelovali u događajima postizanja državne samostalnosti svoje domovine Hrvatske. Bilo je to vrijeme bremenitih događaja, koji su uključivali brojne izazove i žrtve, te kasnije i teška stradanja u razdoblju Domovinskoga rata. Kao zajednica Crkve snažno smo osjećali poziv da u sve te događaje unosimo kršćanska nadahnuća i vrednote. Na to smo pozvani i danas, a to nam je poziv i za budućnost. U tom nas smislu, na osobnom i zajedničkom putu vjere i ljubavi, toliko toga nadahnjuje: toliko svijetlih primjera, toliko vrijednih poticaja. Kao da i danas čujemo riječ sluge Božjega kard. Franje Kuharića: Mir znači slobodu za svakog čovjeka, za svaki narod, da ljudi i narodi u slobodi budu prijatelji, suradnici, jedan drugome pomoć, nikada prijetnja, nikad izvor straha (Homilija u na Veliku Gospu 1991. u Mariji Bistrici). Na tom tragu želimo zahvaljivati i graditi slobodu i mir svoje Domovine u vremenu u kojem danas živimo“, stoji u pozivu nadbiskupa Hranića.

Kod obilježavanja Dana državnosti preporučaju se sljedeći koraci i molitveni sadržaji: na Dan državnosti, u subotu 25. lipnja 2016., svečanom zvonjavom svih zvona u podne, nakon Anđeoskog pozdrava, označiti zahvalu za dar slobode i državne neovisnosti. U misama toga dana prikladno je: uzeti obrazac „za domovinu ili državu“ (Zborna: RM, str. 722, Darovna i Popričesna iz obrasca „za napredak naroda“, str. 723., Predslovlje opće, IV.); u Liturgiji riječi može se uzeti čitanje: Kol 3,12-17 (Prigodna i zavjetna čitanja, str. 184.); ako se drži homilija, ukratko protumačiti kršćanska načela rodoljublja, primjenjujući ih u suvremenim prilikama otvorenosti i dijaloga s drugim narodima i kulturama; u molitvi vjernika istaknuti zaziv zahvale za slobodu, moleći, ujedno, i za poginule branitelje i žrtve Domovinskoga rata; nakon Pričesti netko od čitača može izgovoriti Molitvu za dar ljubavi i oproštenja; na kraju Mise dodati himan Tebe Boga hvalimo te poslije blagoslova i otpusta otpjevati himnu Lijepa naša.

 

Molitva za dar ljubavi i oproštenja

Bože, neizmjerna Ljubavi!

Sazdao si čovjeka na svoju sliku.
I kad se grijehom od tebe udaljio,
nisi mu uskratio svoga milosrđa
te naposljetku učinio da svim ljudima
u Kristu zasine Put, Istina i Život.

Pogledaj na nas,
i udijeli nam snagu Duha Svetoga:
da istinski prihvaćamo Evanđelje
i nepodijeljena srca nasljedujemo
put tvoje ljubavi.

Ratna su nas stradanja duboko ranila.
I kad smo zdvajali, s pouzdanjem smo molili:
da nam u vihoru rata
ne prestane svijetliti spasenje
i tvoja zapovijed ljubavi.

Zahvaljujemo ti za milost
kršćanskog svjedočenja u našem narodu –
za brojna junačka srca malih i velikih,
srca pastirâ i vjernika laika, znanih i neznanih –
u kojima nije prevladala mržnja,
već je, unatoč kušnjama,
u njima pobjeđivala utjeha vjere<
i snaga tvoje ljubavi.

Gospodine,
bez prestanka nas nadahnjuj svojom ljubavlju!
Jedino ona će nam pokazivati pravi put –
kako nam je zahvalno cijeniti
žrtvom stečenu slobodu
i kako nam je iskrenim opraštanjem čistiti duh;
kako nam je pružati ruke na pomirenje
i, ištući od tebe mudrost,
graditi istinski mir.
Po Kristu, Gospodinu našem.
Amen.