Đakoni Đakovačko-osječke nadbiskupije u posjeti Specijalnoj bolnici za psihijatriju i palijativnu skrb

STRMAC (TU) – Krešimir Bošnjak, Luka Ćosić, Dominik Nedeljković, Filip Sertić i Domagoj Vidaković, đakoni Đakovačko-osječke nadbiskupije, predvođeni izv. prof. dr. sc. Suzanom Vuletić, posjetili su 6. ožujka 2019. Specijalnu bolnicu za psihijatriju i palijativnu skrb Sveti Rafael Strmac.

U sklopu praktičnog doticaja s dušobrižničkim bolničkim poslanjem i humanizacijom pristupa najranjivijim članovima društva, nastojala se u sklopu đakonske, specijalističke godine, uvidjeti važnost duhovne dimenzije i značajnost vjerničkog pouzdanja, koje sve ljude čini otvorenijima za religioznu utjehu i smisao koji pronalaze u posebno vulnerabilnim egzistencijalnim trenucima bolesti, patnje, osamljenosti i nadolazećeg kraja ovozemaljskog života. Đakoni su sudjelovali na zajedničkom misnom slavlju sa štićenicima Bolnice, koju je predvodio bolnički kapelan vlč. Robert Mackuljak.

Tijekom sastanka s ravnateljicom bolnice Sveti Rafael Strmac, Maristelom Šakić, dr.med.spec.psih. i č. s. Marijom Babić, imali su priliku potvrditi naglašenost potrebe holističkog pristupa bolesnicima, s posebnim naglaskom na cilj duhovnog pristupa, kojem je važno dovesti osobu do potpunog rasterećenja da bude sposobna ući u mirnu i spokojnu fazu prihvaćanja terminalne i kronične bolesti, otkrivanja očekivanja bolesnika i njihovih obitelji, stvaranjem povjerenja, slušanja, empatije, poštivanja individualnosti i razumijevanja njihovih osjećaja te prepoznavanja uzroka duhovne patnje, strahova, povrijeđenosti, krivnje i boli.

Prior i Predsjednik Upravnog vijeća Milosrdne braće, fra Kristijan Sinković, nastojao ih je upoznati s utemeljiteljem Bolničkog reda Svetog Ivana od Boga, koji je zahtijevao duhovno svjedočanstvo života obilježeno milosrđem ljubavlju prema Bogu i bližnjemu, propovijedajući četiri zavjeta: siromaštvo, čistoću, poslušnost i gostoprimstvo; koje se u ovoj Bolnici odražavaju kvalitetom pristupa, poštovanjem svih osoba, odgovornosti službe i njegovanjem duhovnosti.

Đakoni su se potom pobliže upoznali sa sustavom rada i organizacije na dnevnom odjelu, odjelu palijativne skrbi i dugotrajnog liječenja, odjelom kroničnih duševnih bolesti i sustavom radno-okupacione terapije, socioterapeutske zajednice, edukativno psihološkim i ventilacijskim grupama, socijalno-rehabilitacijskim te duhovno-liturgijskim sadržajima. S. Vuletić