Četvrta Noć muzeja u Drenovcima

DRENOVCI (TU) – U kulturnu manifestaciju Noć muzeja 2016. ove su se godine po četvrti puta uključili i Drenovci. Iako Drenovci nemaju muzej, vrijedne članice Udruge žena Čuvarice izložile su 80 komada liturgijskog ruha svih cvelferskih crkava i župa pod motom „Josip Juraj Strossmayer u Cvelferiji“. Uz potporu župnika Željka Šimića, izložbu su pripremile predsjednica Udruge Marija Čekić te članice Anđelka Barišić, Nada Matić, Eva Baričević, Eva Petrić, Manda Pavičić, Jadranka Ivakić, Ivanka Vukovac, Ivanka Krčelić i Vesna Župan, a velika dvorana Doma kulture ugostila je velik broj posjetitelja, kao nikada do tada.

Izložbi su nazočili Marko Mikić, dekan i župnik u Posavskim Podgajcima i Rajevom Selu, župnici Ivo Martinović iz Vrbanje, Vinko Dubravac iz Strošinaca i Soljana, Ivan Živić i đakon Marin Putilin iz Gunje i Đurića te načelnik Općine Drenovci prof. Jakša Šestić. Cijela noć bila je ispunjena brojnim sadržajima, a prisutnima su se obratili publicist Ivica Ćosić-Bukvin, Marija Čekić i Ivanka Krčalić ispred Udruge, dekan Mikić te župnik Šimić.

Ćosić je istaknuo da je biskup Strossmayer u svojim kanonskim pohodima posjetio župe Cvelferije šest puta od 1850. do 1905. ( 1851., 1864., 1875., 1885., 1896. i 1903.), a u svim cvelferskim mjestima doček je bio veličanstven. Dekan Mikić rekao je da je biskup od Rajevog Sela do Brčkog Savu prešao parobrodom zbog posjeta župi Brčko. Župnik Šimić je naglasio kako je sretan i ponosan na članice udruge Čuvarice koje se trude sačuvati i pokazati liturgijsko ruho te proučiti povijest ovoga kraja. „To je najbolji način da svaki narod ostane. Misnice nam pokazuju dio povijesti Cvelferije, govore koliko je narod vezan uz Crkvu i koliko mu je Crkva važna, a to pokazuje i bogatstvo ovog ruha“ rekao je župnik. Načelnik Jakša Šestić sve je razveselio riječima: „Ideja o osnivanju muzeja Cvelferije tinjala je četiri godine. Općinsko vijeće Drenovaca na minuloj je sjednici donijelo odluku o osnivanju muzeja koji će uskoro početi funkcionirati. Projekt o izgradnji kandidirat ćemo ka EU fondovima. To činimo zbog ovoga što vidimo i što još imamo u škrinjama. Želimo sačuvati etnografsku građu i tradiciju, kojoj se divio i biskup Strossmayer.“

Od izloženih uradaka može se izdvojiti misnica iz Soljana na kojoj je zabilježeno: „U ovo se misno odijelo prvi put ponovio svećenik Đurđeković, župnik Nijemaca na dan svetih mučenika Kuzmana i Damjana, 27. rujna 1899. za vođenje svete mise na dan zaštitnika župe u Soljanima za crkveni god.“ Za pretpostaviti je da ima i starijeg crkvenog ruha što treba istražiti, uputio je dekan Mikić. U Rajevu selu postoji i grobnica obitelji Strossmayer koju je izradio klesar Hendrich iz Osijeka, a u njoj počivaju Andrija um. rav. učitelj (4.XI.1855. + 15.VIII 1916.), Mirko, inspektor financijske kontrole ( 31. VIII. 1895. + 23.IV. 1930.) te Katarina. Pretpostavljamo da su rođaci biskupa, jer pisani trag kazuje da je iz loze Strossmayer bilo pet obitelji 1828. godine. Ovaj spomenik je tijekom poplave voda srušila,a mještani vjeruju da će ga nadležni obnoviti. Stjepan Bogutovac