Blagoslov nadbiskupijskih vinograda i mladoga vina

TRNAVA (TU) – Na blagdan sv. Vinka, 22. siječnja 2016., u godini kada Đakovačko-osječka nadbiskupija obilježava 300. obljetnicu vinarstva i vinogradarstva na svome području, u nadbiskupijskim vinogradima u Trnavi održan je tradicionalni blagoslov vinograda i mladog vina. U nazočnosti nadbiskupa Đure Hranića, ekonoma Nadbiskupije i upravitelja “Misnih vina” Nedjeljka Čuture te većeg broja svećenika, mještana Trnave, djelatnika nadbiskupijskog gospodarstva i ostalih gostiju, blagoslov je predvodio nadbiskup u miru Marin Srakić.

Prije blagoslova nadbiskup Srakić rekao je kako je vinograd jedna od rijetkih kultura koja u isti mah ovisi od brižljiva i domišljata čovjekova rada, kao i od ritma godišnjih doba. Istodobno vinograd, koji je tako dragocjen, ima u sebi nešto tajnovito, vrijedi tek svojim plodom. Drvo mu je bezvrijedno, njegove neplodne loze služe samo za vatru, ali njegov plod donosi radost ‘bogovima i ljudima’. „Vinograd, dakle, krije u sebi dublji misterij: on donosi radost čovjekovu srcu, a Sveto pismo govori da je čovjek vinograd čiji je plod Bogu na radost. Radimo na tome da zemlja bude plodnija, vinogradi donose još više ploda, a u isto vrijeme računajmo na Božju pomoć i milosrđe. Zato smo danas došli ovdje – da molimo Gospodina da našem radu pridruži svoju milost i blagoslov“, rekao je nadbiskup, zahvaljujući svima koji svoje znanje i trud ulažu u razvoj nadbiskupijskih vinograda te podsjećajući kako povijest vinogradarstva na području biskupije seže i dalje od 300 godina, jer je zapisano kako 1703. za biskupa u Đakovo dolazi biskup Patačić, koji je zatekao 200 jutara vinograda.

Miroslav Bošnjak, enolog i voditelj proizvodnje “Misnih vina”, ističe kako je protekla vinogradarska godina bila izuzetna što se tiče kvalitete i količine. „Dobiveno je dobro grožđe od kojega proizvedeno odlično vino, što nam ide u prilog ove godine kada slavimo 300. obljetnicu proizvodnje vina na području Biskupije“, kaže Bošnjak.

Osvrćući se na 300-godišnju tradiciju vinarstva i vinogradarstva u Nadbiskupiji, nadbiskup Hranić ističe: „Vjerujem da je Biskupija indirektno, na svoj način, pridonijela podizanju kvalitete vina. Drago nam je što posljednjih godina imamo privatnih vinara koji doista mogu konkurirati našim biskupijskim vinima te da je uopće podignuta ta grana gospodarstva i voljeli bismo da se to tako nastavi, a mi ćemo sa svoje strane nastojati obilježiti ovu 300. obljetnicu jednim znanstvenim simpozijem i nekim drugim sadržajima u našem programu i tako obljetnici dati određeno značenje.“

O formiranju nove Vlade RH

Na pitanje novinara da komentira današnje formiranje nove Vlade RH i rastuće političke tenzije, kao i položaj Slavonije, nadbiskup Hranić odgovara: „Vjerujem da će se te političke tenzije opet smiriti. Do izbora i prije izbora možemo govoriti što hoćemo, ali jedanput kada se formira Sabor i Vlada, onda trebamo biti iskreni domoljubi i svatko na svoj način pridonositi dobrobiti; ne jedni drugima zabijati klin, već jedni drugima dodavati loptu, za dobrobit našega naroda i naše zemlje. Drago mi je da u programu koji se spominje ipak ima određene osjetljivosti za Slavoniju i vjerujem da će to biti prepoznatljivo u radu, barem se tomu nadamo. Koristim prigodu da poželim blagoslov i uspjeh toj novoj Vladi, za dobrobit našega naroda. Mislim da ne treba unaprijed biti toliko difidentan, unaprijed govoriti kako to ne može i neće uspjeti, nego trebamo svi zajedno podržati i s određenom otvorenošću gledati novu Vladu i svatko na svoj način pružati podršku.“

A. Banović