Blagoslov kipa Isusova Uskrsnuća u Aljmašu

ALJMAŠ (TU) – U Aljmašu, na brdu Kalvarija, iznad Svetišta Gospe od Utočišta, 1. kolovoza svečano je blagoslovljen kip Isusova Uskrsnuća. Obred blagoslova, nakon zahvalnog večernjeg euharistijskog slavlja u župnoj crkvi Pohođenja BDM, predvodio je Đuro Hranić, đakovačko-osječki nadbiskup metropolit, podsjetivši kako je 1. kolovoza 1991. godine započelo progonstvo stanovnika Aljmaša, a sedam godina poslije povratak je označio obnovu srušenih domova i spaljene crkve te je 1. kolovoza 2004. dovršeno marijansko svetište u kojemu 2015. Crkva blagoslivlja “kip Uskrsloga Krista koji podsjeća da je Krist vidljiva slika nevidljivoga Boga i trajno svjedoči da poslije svakog Velikog petka dolazi uskrsna pobjeda”.

Križni put ne završava grobom nego uskrsnućem

“Danas, 2015. godine, u memoriju Aljmaša i župe vezanu uz 1. kolovoza pribrojit ćemo i blagoslov monumentalnog brončanog kipa Uskrsloga Krista. Život se obnavlja i aljmaško Svetište postaje ljepše, obogaćeno i novim sadržajima te privlači i više hodočasnika negoli prije Domovinskoga rata”, kazao je nadbiskup na početku slavlja.

Nadahnut evanđeoskom riječju, nadbiskup je naglasio kako snaga izvire u Božjoj riječi i vjeri s kojom se prevladavaju sve poteškoće, no život u vjeri za nepropadljive ideale zahtijeva žrtve, kao u Domovinskom ratu i sada: “Teško nam je prihvatiti žrtvu zbog nekih vrijednosti i ideala. Židovi mrmljaju i ljute se na Mojsija u pustinji na putu iz Egipta u Obećanu zemlju. Toliko puta se ta biblijska zgoda ponavljala i ponavlja i danas dok su neki za vrijeme Domovinskog rata, promjene gospodarskog i političkog sustava te u vrijeme poratne obnove i sada u izgradnji demokratskog sustava plaču za bivšom državom i komunističkim sustavom, te dok zbog poteškoća s kojima se susrećemo napadaju hrvatsku državu i novu vlast. Bježimo od svake žrtve i mislimo starim mentalitetom stvarati novi sustav. Odazvati se Isusovu pozivu znači biti Izraelac koji napušta egipatske lonce i koji kroz poteškoće i pustinju ide u obećanu zemlju. Tranzicijsko vrijeme, hod kroz pustinju je tegoban, zahtjevan i nije lak”, rekao je nadbiskup.

“Onaj koji je Bogu povjerovao, taj ne prihvaća nikakvu odstupnicu, niti računa na neku drugu mogućnost. On u poteškoćama ne ostavlja svoju domovinu, ne ide u inozemstvo. Ljudi su ovdje ginuli radi slobode svoje domovine i zato čovjek vjernik danas, ako baš nije prisiljen jer godinama nema baš nikakvog posla, ne napušta svoje domovine i svoje radno mjesto da bi u inozemstvu dobio nešto veću plaću, nego ostaje kod kuće i gradi svoju domovinu. Pitanje je: vjerujemo li Isusu, vjerujemo li njemu da on svojih nikad ne ostavlja. Za euharistijskim stolom blagujemo kruh vjere, kruh sebedarja, kruh ljubavi, kruh spremnosti na žrtvu i kruh kruh uskrsne preobrazbe po kojoj ovaj svijet postaje prostorom Kraljevstva Božjega”, zaključuje mons. Hranić u propovijedi. Nakon mise uslijedila je procesija na križni put na brdu Kalvarija gdje je nadbiskup blagoslovio kip Isusova Uskrsnuća.

Djelo akademskog kipara Bernarda Pešorde

Težak 1600 kg i visok 5 metara, kip Isusova Uskrsnuća postavljen je na mramorni postament visok četiri metra. U podnožju kipa, uz mramorno postolje, stoji zapisano: „Uskrsnuće – Isuse, neka i u nama zasja bjelina krštenja i snaga evanđeoske poruke.” Monumentalni kip Isusova Uskrsnuća je izradio akademski kipar Bernard Pešorda iz Nove Vesi, koji otkriva kako je djelo nastajalo u dugotrajnom skiciranju, pri čemu je stručnim sugestijama pomogao mons. Ivan Ćurić, generalni vikar, te je realizacija modeliranja počela ove godine u svibnju. Ističe kako “topografija” kipa ima rane, križ, dok lijeva ruka udjeljuje milost, a desna ruka dignuta je k Bogu.

Kip uskrsnuloga Krista s vrha brda gleda na Svetište i korita rijeka Dunav i Dravu. U bronci je izliven u ljevaonici umjetnina Ujević u Zagrebu. Zahtjevan posao postavljanja kipa na vidikovac vrha brda Kalvarija (najvišu točku nad Aljmašom) odradila je višnjevačka tvrtka Viknamil, čiji je vlasnik Milan Zrno osigurao posebnu dizalicu “tatru” za podizanje kipa na postament, dok je Zdravko Banjan i osječka tvrtka Parangal osvijetlila sakralno umjetničko djelo. Aljmaški župnik i upravitelj Svetišta Gospe od Utočišta Ante Markić zahvalio je spomenutima te donatorima Josipu Papu (100.000 kuna) i Stipi Galiću iz New Yorka (1.000 USA dolara).

Ovom zahvalnom misnom slavlju nazočilo je mnoštvo vjernika, redovnica i hodočasnika iz Osijeka te iz općine Cestica. Slavlje je pjesmom uveličao župni zbor uz vodstvo s. Dominike Jozić, a u procesiji i blagoslovnoj molitvi uz nadbiskupa su sudjelovali svećenici: Ante Markić, Ivan Ćurić, Ivan Vidaković, Josip Kolesarić, Željko Šimić, Juraj Kovačić, Jure Krešo, Mario Filipović, p. Zdravko Knežević, Ivan Jurić i Petar Ćorluka. Blagoslov kipa Isusova Uskrsnuća upriličen je uz obilježavanje Dana posvete crkve u Svetištu Gospe od Utočišta, sjećanja na progonstvo i povratak Aljmašana te pogibiju 20 redarstvenika PP Dalj, 14 pripadnika ZNG-e te 4 pripadnika Civilne zaštite u Dalju za koje je održana zadušnica u daljskoj crkvi. Nevenka Špoljarić