3. Međunarodna ljetna škola hrvatskoga jezika i kulture „Faust Vrančić“

PRVIĆ (TU) – Ove je godine po treći puta samostan Gospe od Milosti na otoku Prviću sa župnikom don Božo Škemberom bio domaćin Međunarodne ljetne škole hrvatskoga jezika i kulture „Faust Vrančić“. Škola je organizirana za srednjoškolce iz Osijeka i Pečuha od 19. do 26. lipnja. Osmišljavanje projekta provelo se u suradnji Ogranka Matice hrvatske iz Osijeka, Udruge baranjskih Hrvata u Pečuhu te Hrvatske matice iseljenika – Podružnica Vukovar, uz partnersku suradnju Graditeljsko-geodetske škole iz Osijeka i Hrvatske gimnazije Miroslava Krleže iz Pečuha, a pokroviteljstvo su preuzeli Osječko-baranjska županija, Đakovačko-osječka nadbiskupija i  Šibenska biskupija.

U nemirnim vremenima hrvatske povijesti, otoci su bili mjesto sigurnosti, tako i otok Prvić, koji je i bio tema škole. Nastavni program započeo je terenskim predavanjem domaćeg uglednika Nevena Skroze o povijesti otoka i bogatoj kulturni baštini, akademsko predavanje o životu i djelu Fausta Vrančića održala je u Memorijalnom centru „Faust Vrančić“ dr. Marijana Borić, znanstvena suradnica HAZU-a, a popularno predavanje o čitanju iz užitka održala je prof. dr. Ružica Pšihistal, voditeljica škole. Redovita nastava održavala se u pet radionica pet radnih dana i kroz ukupno 50 nastavnih sati. Obvezne su bile Jezična radionica koju je vodila Đurđa Varzić-Pavković, profesorica hrvatskoga jezika i kulture na osječkoj Graditeljsko-geodetskoj školi Osijek i Radionica kreativnog pisanja pod vodstvom prof. dr. Ružice Pšihistal s Filozofskog fakulteta u Osijeku. Organizirane su još tri izborne radionice prema interesima korisnika. Radionicu glagoljskog pisma vodio je doc. dr. Ivica Vigato, a dramsku radionicu doc. dr. Teodora Vigato, oboje s Učiteljskog fakulteta u Zadru. Radionicu Govorništva vodio je Hrvoje Mesić, profesor hrvatskoga jezika i književnosti iz Graditeljsko-geodetske škole. Program se odvijao uz stručnu pomoć Zsanett Vörös, profesorice mađarskog i hrvatskog jezika, Magdolne Drinóczine Molnár, tajnice Znanstvenog zavoda Hrvata u Mađarskoj te prof. Darka Pšihistala, ravnatelja Graditeljsko-geodetske škole Osijek.  

Uz predavanja i radionice, za polaznike su organizirani i književni susreti. Ove su godine posebni gosti bili akademik Pavao Pavličić i književnica Julijana Matanović, koji su u rane jutarnje sate u opuštenom samostanskom okruženju pripovijedali o tomu kako i kome pišu te zašto uopće pišu. Posebno zanimljivo iskustvo bio je izlet u Šibenik, gdje su osječki i pečuški učenici uz stručno vodstvo razgledali katedralu sv. Jakova i samostan sv. Frane, a svečani doček u Gradskoj knjižnici „Juraj Šižgorić“ upriličili su im gradonačelnik Šibenika Željko Burić i ravnatelj knjižnice Vilijam Lakić. Polaznici su imali čast sudjelovati i u programu Međunarodnog šibenskog dječjeg festivala u radionici Faust Vrančić – Upoznajmo hrvatsku znanstvenu baštinu, pod vodstvom dr. Marijane Borić te ispred prelijepe šibenske katedrale javno čitati pisma trojice Vrančića (Antuna, Mihovila i Fausta) te nekoliko Faustovih pjesama.

U slobodno vrijeme polaznicima su bile ponuđene projekcije filmova (igrani film Otok, Pavela Lungina te znanstveno-obrazovni film Stella Maris Dalmacije – o štovanju Bogorodice u Šibenskoj biskupiji), a stigli su u poslijepodnevnim satima i uživati u suncu i moru. Organiziran je i izlet na obližnji nenaseljeni otok Tijat s usponom do križa na vrhu otoka, s nezaboravnim pogledom na cijeli šibenski arhipelag, uz fritule koje su za polaznike pripremile nastavnice škole. Prije 400 godina Faust je zamislio letećeg čovjeka (Homo volans). Letjelo se i u ovogodišnjoj ljetnoj školi hrvatskoga jezika i kulture na krilima novih znanja i vještina te trajnoga prijateljstva između Osijeka i Pečuha. Ružica Pšihistal