ĐAKOVO (TU) – „Demografske (ne)prilike“ tema je siječanjskog Vjesnika Đakovačko-osječke nadbiskupije koji u novo, 152. godište ulazi s novom naslovnicom i novim rubrikama. „Zašto se ne zapitati – nisu li demografske neprilike zapravo izraz Božje srdžbe?“, promišlja u svom uvodniku na temu „Prazne crkve i kolijevke“ glavni i odgovorni urednik, izv. prof. dr. sc. Boris Vulić.
Đakovačko-osječki nadbiskup metropolit Đuro Hranić piše pod naslovom „Demografski izazovi i zadaće“ te ističe: Pozdravljam prijedlog glavnog i odgovornog urednika te Uredničkog vijeća Vjesnika da se jedan broj naše revije za pastoralnu orijentaciju svećenika, vjeroučitelja i drugih pastoralnih suradnika posveti aktualnom demografskom stanju, štoviše, demografskom slomu hrvatskoga naroda, dodatnom buđenju naše crkvene odgovornosti za sadašnjost i budućnost hrvatskoga društva te aktualnosti, važnosti i ozbiljnosti našeg crkvenog pastoralnog djelovanja za brak, obitelj i hrvatsku budućnost.
O temi broja pišu: Dražen Živić („Demografska održivost istočnohrvatskih županija“); Tado Jurić (Migracije: dobro ili zlo?); Pero Aračić („Žuran je rad s „ostatkom“ ali na dužu stazu); Božo Skoko („Potomci hrvatskih iseljenika kao demografski potencijal“).
U 2024. godini kolumnu za svećenike pisat će Zdenko Ilić, profesor na KBF-u u Đakovu, sudski vikar Đakovačko-osječke nadbiskupije, sudski vikar Međubiskupijskog suda I. stupnja u Đakovu, a kolumnu za vjeroučitelje Zvonimir Vidović, vjeroučitelj u Slavonskom Brodu. Prva kolumna za svećenike nosi naslov „U svijetu prepunom problema – budi rješenje!“, a za vjeroučitelje „Patnja kao prednost“.
Novu rubriku Demografski izazovi u pastoralu uređuje Stanislav Šota i piše na temu „Propadamo brže i gore od očekivanja i najvećih pesimista – demografski slom Đakovačko-osječke nadbiskupije“. Zvonko Pažin nastavlja niza članaka Iz riznice naših vlastitih obrednika (23) i piše o „Blagoslovu pri odijevanju djece zavjetom odjećom“ i „Blagoslovu sv. Antuna“. Propovijedi su priredili Robert Almaši, Ivan Andrić, Matija Aušić, Ivan Benaković i Josip Bošnjaković, a euharistijsko klanjanje Josip Filipović. Novu rubriku Meditatio Gregoriana uređuje Bruno Diklić i piše „Ecce advenit“, a glazbeni prilog „Klanjam ti se smjerno“ priredio je Ivan Rakonca.
U rubrici Bračnog i obiteljskog savjetovališta Ana Sarić pita „Odnosimo li se dobro prema sebi i drugima?“; Razgovor s povodom predstavlja Mandu Bičanić, najstariju članicu zbora Župe Krista Kralja u Brodskom Varošu s kojom je razgovarala Anita Vidović.
Pripremu za vjeronaučni sat „Roditelji i obitelj – odgovorno roditeljstvo“ osmislila je Nataša Šantić; Ankica Savić i Sani Gilja priredile su Župne kateheze za siječanj na temu „Obraćenje sv. Pavla“ i „Svetkovina Bogojavljenja“; a Iva Maričić osmislila je Obiteljske kateheze. Pavao Madžarević u Katehezi za odrasle nastavlja meditaciju uz oslike Siegera Ködera „Božji put s ljudima (2)“; Ivan Benaković donosi materijal za biblijske zajednice „Riječ koja daje smisao našim riječima – ususret Nedjelji Božje riječi“; dok Željko Filajdić predstavlja knjigu Anđelka Kaćunka „Otmica nevjeste. Priče“.
Informativni dio Vjesnika donosi Božićnu pastirsku poruku i čestitku đakovačko-osječkog nadbiskupa metrpolita Đure Hranića „Narod koji je u tmini hodio svjetlost vidje veliku (Iz 9,1)“ kao i vijesti o susretu slavonskih biskupa u Požegi te s nadbiskupom Nemetom. Održan je pripravni susret za kanonske pohode u 2024. godini, tu je i čestitka novom banjolučkom biskupu te vijest o novom doktoru znanosti – vlč. Ivanu Kunčeviću. Informativni dio sadrži vijesti o božićnim misnim slavljima te predbožićnim susretima, proslavi zaštitnice Bogoslovnog sjemeništa u Đakovu, podjeli lektorata i akolitata sedmorici bogoslova te proslavi Dana grada Osijeka. Omot broja donosi vijesti o Betlehemskom svjetlu mira koje je stiglo i u đakovačku prvostolnicu; početku proslave 25. obljetnice Isusovačke klasične gimnazije u Osijeku, a Tomislav Ćurić i Drago Marković predstavljaju kalež koji je darovan biskupu Josipu Jurju Strossmayeru za njegovu zlatnu misu 19. 3. 1888. godine. M. Kuveždanin